Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin (BTC), FTX Fiyaskosundan Bu Yana Yüzde 70 Arttı

“Alameda boşluğu”, FTX şirketler grubunun iflas etmesinin ardından emir defteri likiditesinin kötüleşmesini ifade ediyor.

3 Kasım 2023 15:46

Güncellenme: 3 Kasım 2023 16:03

CoinDesk, 2 Kasım 2022’de yayımladığı haberle Sam Bankman-Fried’ın kurduğu, o zamanların en büyük üçüncü kripto borsası FTX’in çöküşüne yol açan olaylar zincirini tetikledi.


Piyasa değerine göre lider kripto para birimi bitcoin (BTC), gelişmelerle birlikte dibe vurdu. Ancak o zamandan bu yana yüzde 70 oranında toparlanarak yeniden 34 bin dolar civarına yükseldi. Bununla birlikte, FTX ve Alameda’nın piyasada açtığı sorunlar, zayıf likidite ve piyasa derinliği açısından sektörü etkilemeye devam ediyor.


Kaiko’nun araştırma analisti Dessislava Aubert, bitcoin ve ether’in (ETH) yanı sıra ilk 30 altcoin’in şu anda 800 milyon dolar değerinde piyasa derinliğine (yüzde 2) sahip olduğunu söylüyor. Bu, geçtiğimiz yıla göre yüzde 55 daha düşük bir rakam.


Başka bir deyişle, bir yıl önce fiyatları yüzde 2 oynatmak için en az 1,8 milyar dolar değerinde emir gerekiyordu ancak şu anda 800 milyon dolar yetiyor.


Kaiko tarafından “Alameda boşluğu” olarak adlandırılan likiditeki bu bozulma, büyük emirler oluşturmak isteyen trader’lar için daha yüksek slippage maliyeti anlamına geliyor. Slippage (kayma), bir işlemin beklenen maliyeti ile gerçek maliyeti arasındaki farkı gösteriyor. 


Alameda, iflas etmeden önce bitcoin, ether ve altcoin’ler için milyarlarca dolarlık likidite sağlayan lider bir piyasa yapıcısıydı. FTX de açık pozisyon ve işlem hacmine göre sektörün üçüncü en büyük konsolide vadeli işlemler borsasıydı.Grafik, bitcoin için piyasa derinliğinin üçüncü çeyrekte 250 milyon dolarken ekim ayında 350 milyon dolara yükseldiğini gösteriyor. Kripto para birimi ekim ayında yüzde 28 artarak ocak ayından bu yana görülen en büyük tek aylık yüzde kazancını kaydetti.


Daha Fazla Oku

    ETHbtclikiditeAlamedaFTX

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Grayscale CEO'su Michael Sonnenshein İstifa Etti

20 Mayıs 2024 18:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk