Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Boğa Senaryosunu Destekleyen 3 Grafik

Küresel merkez bankaları, ABD finansal koşulları ve 10 yıllık ABD Hazine getirisi ile ilgili grafikler, kripto para birimi için en az direnç gerektiren yolun yukarı yönlü olduğunu gösteriyor.

17 Kasım 2023 18:14

Güncellenme: 17 Kasım 2023 18:46

Bitcoin'in (BTC) fiyatı bu yıl yüzde 120 arttı ve çoğu analist yakın vadede daha fazla kazanç öngörüyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) yakında bir veya daha fazla spot borsa yatırım fonunu onaylayacağına dair beklentiler ve nisan ayında gerçekleşmesi beklenen yarılanma, bu öngörüleri körüklüyor.


Küresel merkez bankası politika döngüsü


TS Lombard’ın grafiği, 1947'den bu yana nispeten rahatlayan merkez bankalarının sıkılaştırma dengesini gösteriyor. Pozitif değerler daha sıkı koşulları, negatif değerler ise gevşeme dönemlerini işaret ediyor.


Gevşeme politikalarıi Mart 2020'deki koronavirüs çöküşünü takip eden 18 ayda gözlemlendiği gibi piyasa katılımcılarını risk almaya teşvik ediyor ve likiditeyi artırmayı amaçlıyor. Sıkılaştırma para politikaları ise enflasyonu kontrol altında tutmak amacıyla uygulanıyor ve genel olarak likiditenin azaltılmasına yönelik işlemler görülüyor.


Grafiğin son zamanlarda düşmesi, geçen yıl kripto para birimleri de dahil olmak üzere finansal piyasaları sarsan küresel sıkılaştırma döngüsünün zirveye ulaştığını ve şimdi likidite gevşemesine yönelik artan bir önyargı olduğunu gösteriyor. 


ABD’nin finansal koşulları

Aşağıdaki grafik, yatırım bankacılığı devi Goldman Sachs'ın ocak ayı başlangıçlı ABD Finansal Koşullar Endeksi'ni (FCI) gösteriyor.Endeks, sadece birkaç hafta önce görülen yılın en yüksek seviyesi olan 100,74'ten 100'ün biraz altına düşerek eylül ve ekim aylarında tanık olunan sıkılaştırma politikasının sonuçlarını sıfırladı.


Bu düşüş, ileride daha dirençli bir ekonomi olduğunu gösteriyor ve kripto para birimleri dahil tüm riskli varlıklar için olumlu bir ortam yaratıyor. Bitcoin’in yılın başından bu yana elde ettiği kazançların çoğunu ABD işlem saatlerinde elde etmesi de bunun kanıtı.


FCI endeksindeki yüzde 1’lik bir oynama sonraki üç ila dört çeyrekte yüzde 1’lik bir GSYİH değişimini tetikliyor.


Fed analistleri, finansal koşulları ekonomik sağlık ve para politikasına bağlı olarak değişen ve potansiyel olarak ekonominin kendisini de etkileyebilecek bir "varlık fiyatları ve faiz oranları kümesi" olarak tanımlıyor.


10 yıllık Hazine getirisinde kırılma

Bitcoin için bir diğer olumlu gelişme de Hazine'nin ay başında tahvil alımlarında daha yavaş bir tempoya geçiş yapacağını açıklaması ve 10 yıllık Hazine bonosu getirisinin 50 baz puan düşerek yüzde 4,43'e gerilemesi. Risksiz oran olarak da adlandırılan bu düşüş, genellikle yatırımcıları hisse senetleri ve kripto para birimleri gibi diğer varlıklara kaybediyor çünkü yatırımcılar nasıl daha fazla getiri sağlayabileceklerini düşünüyor.


Ayrıca günlük grafik düşüş eğilimli bir omuz baş omuz modeli gösterdiğinden 10 yıllık tahvil getirileri daha da düşebilir.
Potansiyel riskler

Goldman’ın FCI endeksinin tersine dönmesi Fed kararlarında değişiklikler olmasına yol açabilir ve önümüzdeki aylarda yeniden bir faiz artırımı görülebilir. Bu da bitcoin rallisini yavaşlatabilir.


Bunun yanı sıra boğalar, Japonya’nın mevcut para politikasından uzaklaşmasını, jeopolitik sorunları, ABD’nin ticari mülk endişelerini ve risk varlıklarındaki volatiliteyi de göz önünde bulundurmalıdır.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk