Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Boğa Koşusunu Yeniden Canlandırmanın Anahtarı ABD Hazinesi'nin Geri Ödeme Duyurusunda

TGA tahmininin 750 milyar dolarda kalması veya düşürülmesi durumunda risk varlıkları toparlanabilir.

26 Nisan 2024 14:21

Güncellenme: 26 Nisan 2024 14:57

 Piyasa değerine göre lider kripto para birimi olan bitcoin (BTC), 60.000 ila 70.000 dolar arasında mekik dokurken son birkaç hafta kripto trader’ları için oldukça sıkıcı geçti.


Bununla birlikte, analistler ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın gelecek haftaki üç aylık yeniden finansman duyurusunun (QRA) risk varlıklarını rahatlatacağını düşünüyor. Böylece piyasa genelinde duraksayan yükseliş trendi yakında devam edebilir.


ABD hükümetinin üç aylık borçlanma ihtiyaçlarını detaylandıran duyuru, koronavirüs sonrası rekor borç, yüksek enflasyon ve faiz oranları dünyasında çok önemli hale geldi. Duyuruda tahvil ihracının büyüklüğü ve süresi ile Hazine Genel Hesabı'nda (TGA) tutulacak bakiye de açıklanacak.


Borç ihraç planı, getiri kanalı aracılığıyla piyasaları etkiler. Daha yüksek tahvil ihracı veya arzı, tahvil fiyatlarını aşağı çeker ve risksiz oran olarak adlandırılan getirileri yükselterek finansal piyasalarda risk alma konusunda yatırımcıları caydırır. Azaltılmış ihraç ise tam tersi bir etkiye sahiptir.


Hazine, 29 Ocak tarihli bir önceki duyurusunda, ikinci çeyrekte 202 milyar dolarlık net pazarlanabilir borçlanma öngörmüş, TGA nakit bakiyesi ise 750 milyar dolar olmuştu. Bu, ilk çeyreğin 760 milyar dolarlık net borçlanmasından sonra önemli bir düşüştü. 


Saxo Bank'a göre, yaklaşmakta olan QRA'nın iki yıl içinde ilk kez 7,2 trilyon dolarlık zirveden düşecek şekilde üç aylık brüt ihraçla rahatlama sağlaması muhtemel.


Sabit gelir stratejisi başkanı Althea Spinozzi: "Yaklaşan bonolar ve itfalar ile en son Hazine finansman tahminleri dikkate alındığında, ABD Pazarlanabilir Hazine menkul kıymetlerinin toplam brüt ihracının 2022'nin ikinci çeyreğinden bu yana ilk kez düşmesi bekleniyor."


"Bu nedenle, piyasaların odak noktası Hazine Genel Hesabı (TGA) düzeyiyle ilgili duyurulara kayıyor."TGA, ABD hükümetinin vergi geliri, gümrük vergileri, menkul kıymet satışından elde edilen gelirler, kamu borç makbuzları ve devlet ödemelerini karşılamak için Federal Rezerv'de tutulan işletme hesabıdır.


TGA, Fed'in bilançosunda yer alan bir yükümlülüktür ve varlıklarla eşleştirilmelidir. Hazine TGA bakiyesini boşalttığında, para TGA hesabından bireylerin ve işletmelerin banka hesaplarına taşınır ve ticari bankalarda bulunan rezervleri artırır. Bu da borç vermeyi artırarak piyasalarda ve daha geniş ekonomide parasal gevşemeye yol açar. TGA bakiyesindeki bir artış tam tersi bir etkiye sahiptir.


Spinozzi'ye göre, QRA'nın TGA hedefini 750 milyar dolar seviyesinde tutması veya düşürmesi durumunda risk varlıkları toparlanabilir.


Öte yandan, borç duyurusu tahminleri karşılar ve TGA hedefi yükselirse, hükümet daha fazla nakit tutma niyetinde demektir. Böyle bir sonuç da risk varlıkları için pek de iyi bir ortam yaratmaz.Kripto borsası BitMEX'in kurucu ortağı ve eski CEO'su Arthur Hayes, bitcoin'in yarılanma öncesi zayıflığını öngörmüştü.


Hayes, Hazine'nin uzun vadeli tahvil ihraç etmeyi bırakabileceğini, şu anda 1 trilyon dolar olan TGA bakiyesini boşaltabileceğini veya daha fazla kısa vadeli bono ihraç ederek RRP [ters repo anlaşması] tesisi aracılığıyla likiditenin kilidini açabileceğini açıkladı. 


Hayes, "Bu üç seçenekten herhangi biri gerçekleşirse, bir ralli ve daha da önemlisi kripto boğa piyasasının yeniden hızlanması beklenilebilir" dedi.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtctgaabd hazinesi

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk