Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin Blok Zincirindeki İşlem Ücretleri 2 Yılın En Yüksek Seviyesinde!

“Yüksek işlem ücretleri sayesinde bitcoin madencilik şirketlerinin hisse fiyatları uçmuş durumda.”

19 Aralık 2023 11:16

Güncellenme: 19 Aralık 2023 12:18

Bitcoin (BTC) madencileri, yükselen Ordinals inscription’larıyla birlikte Nisan 2021’den bu yana en yüksek seviyeyi gören işlem ücretleri sayesinde beklenmedik kârlar elde ederek durumun tadını çıkarıyor.


BitInfoCharts'ın verilerine göre, Bitcoin blok zincirindeki işlemlerin ortalama fiyatı, Eylül ve Ekim başındaki ortalama 1-2 dolardan 37 doların üzerine çıktı. Bu seviye en son 2 yıl önceki boğa piyasasında kaydedilmişti.


Gelişmeler silsilesi, Bitcoin blok zincirinde yer alan inscription NFT’lerinin saklanmasında rol oynayan Ordinals protokolünün yeniden canlanmasıyla gerçekleşiyor.


Kripto varlık yönetim şirketi 21.co'in Dune Analytics grafiğine göre, kullanıcılar cuma gününden pazar gününe kadar 1,2 milyondan fazla yeni inscription oluşturdu ve onay bekleyen 300 bin işlem, ağda tıkanıklığa sebep oldu.


Ordinals protokolünün popülerliği Bitcoin topluluğunda ayrışmaya yol açtı. Core developer Luke Dashjr, protokolü düzeltilmesi gereken bir “spam” olarak nitelendirirken BTC madencileri yüksek ücretlerden oldukça memnundu.


10x Research'ün pazartesi günü yayımladığı rapora göre, madenciler şu anda günlük 63 milyon dolar, yıllık ise 23 milyar dolar gelir elde ediyor. Bu da iki yıllık ortalamanın neredeyse dört katı.


Son zamanlarda bitcoin madencilik hisselerinin BTC fiyatından daha iyi performans gösterdiğini belirten Matrixport’un araştırma başkanı Markus Thielen, şunları söylüyor: “Yüksek işlem ücretleri sayesinde bitcoin madencilik şirketlerinin hisse fiyatları uçmuş durumda.”


BTC aralık ayında yüzde 7 artarken, Marathon Digital (MARA), Riot Platform (RIOT) ve Cleanspark (CLSK) gibi madencilik şirketlerinin hisseleri aynı dönemde yüzde 15-40 arasında yükseldi.Cubic Analytics'in kurucusu Caleb Franzen, BTC madencilik hisselerinin de hisse senedi piyasalarının güçlü performansından faydalanıyor olabileceğini belirtti.


Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcOrdinalsinscription

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Aptos, Microsoft, Brevan Howard ve SK Telecom ile DeFi Ortaklığı Kuruyor

18 Nisan 2024 18:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk