Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

“Bitcoin Artık Amerikan Hisse Senetleriyle İlişkili Değil”

Kripto paranın kaderi artık Amerikan hisse senetleri piyasasındaki duyarlılığa bağlı değil.

5 Temmuz 2023 11:59

Güncellenme: 5 Temmuz 2023 14:45

Bitcoin'in (BTC) spot fiyatındaki değişikliklerin Wall Street'in teknoloji ağırlıklı hisse senedi endeksi Nasdaq ve genel endeks S&P 500'deki değişikliklerle olan 90 günlük hareketli korelasyonu neredeyse sıfıra düştü. Bu, kripto türevleri analitik şirketi Block Scholes tarafından takip edilen verilere göre son iki yılın en düşük seviyesi.


Block Scholes’un araştırma analisti Andrew Melville’e göre, “Korelasyondaki düşüş, her iki varlığın da geçen yılki sıkılaşma döneminde yaşanan kayıpların tekrarlamasıyla gerçekleşiyor.”


Geleneksel risk varlıklarıtla azalan korelasyon, sadece geleneksel piyasa duyarlılığına ve makroekonomik gelişmelere odaklanan kripto trader'larının hayal kırıklığına uğrayabileceği anlamına geliyor.ETF narrative’i


BlackRock (BLK), Fidelity, WisdomTree (WT), VanEck, Invesco (IVZ) ve diğer şirketler tarafından yapılan spot bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvuruları, kripto piyasasında olumlu bir etki yaratıyor.


BlackRock’ın 15 Haziran’da yaptığı başvurusundan bu yana bitcoin, ABD hisse senedi endekslerindeki sınırlı aktiviteyi göz ardı ederek yüzde 25’lik bir getiri sağlıyor.


Marex Solutions’ın dijital varlıklar eş başkanı Ilan Solot’a göre, ETF narrative’i üç bölüme ayrılıyor: lansmanın önceden takip edilmesi, spot ETF’lerin yayına girmesinden sonra oluşan akışlar ve kriptonun bir varlık sınıfı olarak doğrulanması.


Solot, paylaştığı tweet’te şu ifadeleri kullanıyor: “Önümüzdeki aylardaki yatırım ürünü akışları, bu konuda önemli bir turnusol olabilir. Konuyu yakından takip edeceğim.”


K33’ün kıdemli araştırma analisti Vetle Lunde ise, “Haziran ayında küresel olarak BTC ETF'lerine 13,822 BTC girişi yaşandı ve girişler, 15 Haziran'daki BlackRock duyurusundan sonra başladı. Para akışları, Kanada ve Avrupa'daki spot ETF'ler ve ABD vadeli ETF'lerinde güçlü bir şekilde öne çıktı” diyor.


ETF narrative’i piyasada öncü konumda olsa da CoinDesk’e fikir belirten bazı analistler, potansiyel fiat likidite baskıları gibi bazı makroekonomik faktörlere dikkatli olunması konusunda uyarıyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    BitcoinETF

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Onramp Invest, Platformuna CoinDesk 20 Endeksini Entegre Etti

29 Şubat 2024 17:48

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk