Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fiat Likidite Metrikleri Düşüşü İşaret Ediyor, Kripto Yatırımcıları Bitcoin Konusunda Temkinli Davranıyor

Bir portföy yöneticisi, fiat likidite ölçümleri daha düşük seviyeleri işaret ettiğinden Bitcoin’in yükselişe devam etmesinin pek de muhtemel olmadığını söylüyor.

4 Temmuz 2023 15:55

Güncellenme: 4 Temmuz 2023 17:27

Risk alma, 2022’nin son çeyreğinden bu yana finansal piyasalara güçlü bir şekilde geri dönmüş gözüküyor. Gelişmelerin devam edeceği yönünde fikir birliği sağlansa da bazı gözlemciler kilit göstergelerin fiat likidite baskılarına işaret ettiğini belirterek dikkatli olunması çağrısında bulunuyor.

Piyasa değerine göre lider kripto para birimi olan bitcoin (BTC), kasım ayında 15,500 dolar seviyesiyle dibe vurmasından bu yana iki katına çıkarak 31 bin dolara yükseliyor. Fidelity’nin spot bitcoin ETF’sine başvurması sayesinde fiyatlar sadece son iki haftada yüzde 20 artıyor.

Wall Street’in teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi 2022’nin sonlarında dibi görmesinden bu yana yaklaşık yüzde 50 yükseliş gösteriyor ve S&P endeksi aynı dönemde yüzde 25 değer kazanıyor.

Kripto fonu Decentral Park Capital’ın portföy yöneticisi Lewis Harland ise Fed net likidite göstergesi ve küresel net likidite göstergesi gibi yaygın olarak takip edilen fiat likidite metriklerine dikkat çekiyor:

“Piyasa likite metrikleri (küresel ve ABD) düşük seviyeleri işaret ediyor ve BTC’nin önümüzdeki haftalarda yapıcı bir şekilde ilerlemesi olağandışı olur.”

“Piyasada bullish yönde bir fikir birliği olsa da BTC cephesinde temkinli olmaya devam etmemizin sebebi bu.”

Fiat likidite koşulları bitcoin ve hisseler gibi risk varlıklarını büyük ölçüde etkiliyor. Geçmişe bakıldığında fiat likidite koşullarındaki dönüm noktaları, risk varlıklarının piyasa değerlemelerinde önemli zirvelere ve diplere işaret ediyor.

TradingView ve Decentral Park Capital verilerine göre, büyük ekonomilerin fiat arzını karşılaştıran küresel net likidite göstergesi kasım ayından bu yana en düşük seviye olan 26,5 trilyon dolara geriliyor.

Sistemdeki mevcut ABD doları miktarını ölçen Fed net likidite göstergesi ise birkaç hafta önce 6,3 trilyon dolardan 6 trilyon dolara düşüyor.

Northman Trader’ın kurucusu ve lider piyasa stratejisti Sven Henrick ve Endeavour Equity Strategy’nin kurucusu Douglas Orr, Merkez Bankası’nda (Fed) tutulan banka rezervlerinin de düştüğünü paylaşıyor.

Bankalar, kredi vermek için rezervlerini kullandıklarından rezervlerdeki düşüş, sıkılaştırma anlamına geliyor ve riskten kaçınmaya yol açabiliyor.

Yapılan paylaşım, Fed’de tutulan banka rezervlerinin son haftalarda azaldığını ve S&P 500 rallisinin sürdürülebilirliği konusunda soru işaretleri oluştuğunu gösteriyor. Aynı şey bitcoin için de geçerli.

Benzer bir durum, beş büyük merkez bankasında da (Fed, ECB, BOJ, PBOC ve BOE) görülüyor ve bu durum risk varlıklarında likidite baskılarına işaret ediyor.

İlginizi çekebilir:


Daha Fazla Oku

    piyasa analiziNasdaqBitcoinlikiditeMerkez Bankası

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Shiba Inu'dan SHIB Token Sahiplerinin Mahremiyetine Yönelik Yeni Katman

29 Şubat 2024 09:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk