Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bitcoin 30 Bin Doların Altına İnerken SOL ve XRP Kripto Düşüşüne Öncülük Ediyor

Satış baskısının bir kısmı, ABD’nin dijital varlıklara yönelik yeni yasa tasarısını sunmasından kaynaklanıyor olabilir.

21 Temmuz 2023 16:57

Güncellenme: 21 Temmuz 2023 17:21

Verilere göre, bitcoin’den (BTC) kâr etme çabaları piyasa genelindeki düşüşe katkıda bulunuyor. Solana’nın SOL token’ı gibi en büyük blok zincirlerinden bazılarına ait token’lar son 24 saat içerisinde yüzde 8’e kadar düşüyor.


Geleneksel piyasalar nispeten değişime uğramazken bitcoin, 30 bin doların altında seyrediyor. Düşüş yaşayan diğer kripto para birimleri arasında yüzde 3’ten fazla değer kaybıyla ether (ETH), yüzde 6 düşüşle XRP, yüzde 4 düşüşle cardano (ADA) ve avalanche (AVAX) yer alıyor.


Ayrıca, geçtiğimiz hafta yüzde 10’luk bir artışın ardından trader’ların kazanç elde etmek istemeleriyle stellar’ın XLM token’ı da yüzde 6,6 düşüyor. Chainlink’in LINK token’ı ise bu hafta CCIP protokolünün tanıtımıyla elde ettiği yüzde 15’lik artışını koruyor.


Satış baskısının bir kısmı, ABD Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi üyeleri tarafından sunulan dijital varlıklara yönelik yeni yasa tasarısından kaynaklanıyor olabilir.


Analistler hisse senetleri, tahviller, "devredilebilir hisse senetleri", "herhangi bir kâr paylaşım anlaşmasına ilişkin belge veya katılım belgesi" gibi bir dizi geleneksel menkul kıymetin tasarıdaki "dijital varlıklar" tanımından hariç tutulmasına dikkat çekiyor.


Kripto fonu Delphi Digital’ın genel danışmanı Gabriel Shapiro ise paylaştığı tweet’te “SEC hâlâ aksiyona geçebilir... yapmaları gereken tek şey bir token'ın 'devredilebilir hisse senedi’ veya ‘faiz kârı' olduğunu iddia etmek” diyor ve “XRP gibi varlıklar yolunu bulur ancak merkeziyetsiz finansın (DeFi) canı yanacak” diye ekliyor.


Kripto pazarının piyasa değeri ağırlıklı performansını ölçen CoinDesk Piyasa Endeksi (CMI), gelişmelerle birlikte yüzde 1,7 düşüyor.


Coinglass verilerine göre fiyatlardaki düşüş, son 24 saat içerisinde 66 milyon doların üzerinde likiditeye sebep oluyor. Bu likiditenin yüzde 70’inden fazlası uzun pozisyonlardaki trader’lardan kaynaklanıyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    XRPBitcoinbtcyatırımTrading

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Degen Chain İki Günlük Aradan Sonra Tekrar Faaliyete Geçti

15 Mayıs 2024 14:15

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk