Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güne Başlarken: Bitcoin 19 Ayın Sonunda 40 Bin Doların Üstünde

Ethereum da aylardır ilk kez 2 bin 200 dolara ulaştı.

4 Aralık 2023 11:16

Güncellenme: 4 Aralık 2023 11:52

Bitcoin (BTC) fiyatı, Mayıs 2022'nin başından bu yana ilk kez 40 bin dolar seviyesini görürken ether (ETH) de 2 bin 200 doları aştı.


Piyasa değerine göre ilk 10'da yer alan diğer kripto para birimlerinin çoğu daha küçük kazançlar kaydetti, ancak Binance borsasına BNB token ise yaklaşık yüzde 0,1 düştü.


Dünyanın en büyük ve en eski kripto para biriminin fiyatı Nisan 2022’den 40 bin doların altına düşmesinden bu yana toparlayamamıştı. Ancak ABD Merkez Bankası’nın açıklamaları ve spot bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF) onaylanma ihtimali kripto para biriminin yükselmesine yol açtı.


Bu haftanın başında da bildirdiğimiz üzere, bitcoin sahipleri 17 Kasım ile 1 Aralık arasında 37 bin BTC çekti.


BTC'nin 40.000 dolara ulaşması, Fed başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarıyla birlikte altının ons başına 2,100 doların üzerine çıkmasıyla gerçekleşti. Böylece altın da rekor bir seviyeye yükselmiş oldu.


Metalpha’nın kıdemli analisti Lucy Hu, gelişmelere dair şunları söyledi: “Piyasa önümüzdeki yıl daha yüksek bir faiz indirimi bekliyor ve yatırımcılar, varlık yönetimindeki en büyük isimlerden bazılarının bitcoin ETF başvurularına yönelik daha da iyimser. Bu bir boğa koşusuna işaret ediyor ve fiyatlar önümüzdeki haftalarda daha büyük artışlar görebilir.”


Powell geçtiğimiz hafta faiz oranlarının kısıtlayıcı bölgeye girdiğini söyleyerek sıkılaştırma döngüsünün zirveye ulaştığına dikkat çekti ve Hazine getirileri üzerindeki aşağı yönlü baskıyı artırdı.


Kripto veri sağlayıcısı Amberdata, pazar günü yayımladığı bültende, “Öte yandan kripto, altın ile birlikte yükselmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Yatırımcılar son haftalarda bitcoin’in Mart 2024’ün sonuna kadar 45 bin dolara yükseleceğine dair bahis oynuyor.


Önümüzdeki hafta aralık ayı ABD ISM hizmet PMI verileri ve tarım dışı istihdam verileri açıklanacak. Güçlü bir NFP, Fed’in 2024 faiz indirimlerinin gevşemesine ve BTC’nin yükselişini yavaşlatmaya neden olabilir.


Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcEtherETH

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Nikhilesh De

Nikhilesh De, CoinDesk'in düzenleyicileri, yasa koyucuları ve kurumları kapsayan küresel politika ve düzenlemelerden sorumlu yönetici editörüdür. BTC'de 50 dolar ve ETH'de 20 dolar'dan fazla varlık sahibi. 2020'de Kriptopara Gazetecileri ve Araştırmacıları Derneği tarafından Yılın Gazetecisi seçildi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk