Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Bir Bitcoin Göstergesi, Kaldıraçlı Pozisyonlarda Tasfiye İhtimaline İşaret Ediyor

Bitcoin vadeli işlemleri ve opsiyonların volatilitesi ile ilgili oranlar bu yıl iki katına çıktı, bu da yüksek kaldıraç ve spekülasyon seviyelerine işaret ediyor.

26 Şubat 2024 12:37

Güncellenme: 26 Şubat 2024 13:40

Kripto yapılandırma ve ticaret çözümleri firması STS Digital tarafından izlenen verilere göre, zımni getiri oranı yani bir aylık vadeli işlem fiyatları ile spot piyasalardaki fiyatlar arasındaki yıllık fark ile opsiyon kaynaklı bir aylık zımni oran bu yıl içerisinde iki kattan fazla artarak 0,34'e ulaştı.


STS Digital'ın kıdemli trader’ı Jeff Anderson, CoinDesk'e verdiği röportajda, "Zımni getiri oranı volatiliteye nispeten büyük olduğunda, yüksek kaldıraç ve spekülasyon seviyeleri söz konusu olabilir" dedi.


Aşırı yükseliş spekülasyonu genellikle kaldıraç tahsilatına veya marj kıtlığı nedeniyle kaldıraç pozisyonlarının zorla kapatılmasına yol açar. Bu tasfiyeler de keskin bir fiyat düşüşünü körükleyebilir.


Anderson, "Piyasa daha yüksek bir hareket için konumlanmış gibi görünüyor, bu da spot akışların ETF'nin tanıtımından sonra piyasaya öncülük ettiği (ve dolayısıyla spread'in sıkılaşabileceğini ima ettiği) düşünüldüğünde daha da ilginç bir hâl alıyor" diye ekledi.


Bitcoin (BTC), bu yıl yaklaşık yüzde 22 artışla 51.500 dolara yükseldi ve artışın büyük bir kısmı ABD merkezli spot borsa yatırım fonlarının (ETF'ler) onaylanmasından kaynaklandı. Bununla birlikte, girişler geçen hafta yavaşladı ve 10 ETF geçtiğimiz çarşamba günü sadece 500 BTC çekti.Prop trader’ı Julien'in Twitter’da belirttiği gibi, 2023'ün üçüncü ve son çeyreğinde gözlemlenen opsiyon kaynaklı volatiliteye göre aşırı uçlarda işlem gören örnekler, daha büyük fiyat dalgalanmalarıyla karşı karşıya kaldı.


Fiyat aralıkları değişebilir

Bitcoin son haftalarda 50.500 ila 53.500 dolar arasında dar bir aralıkta işlem gördü.


Amberdata'nın türev ürünleri başkanı Greg Magadini, haftalık bültende şunları yazdı: “BTC şu anda negatif bir gama aralığında, ancak spot fiyatlar 50 bin ila 52 bin dolar aralığında sıkışmış gibi görünüyor, herhangi bir ivmenin gelmesi için burada bir hareketlenme görmemiz gerekiyor.”Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtckaldıraçopsiyon

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk