Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Asılsız Bitcoin ETF Onayı Paylaşımı 90 Milyon Dolarlık Tasfiyeye Yol Açtı

SEC’in Twitter paylaşımı bitcoin fiyatlarının 46,800 dolar seviyesinden 47,680 dolar seviyesine yükselmesine neden oldu. Tweet’in asılsız olduğu tespit edildikten sonra ise fiyatlar 45 bin dolara geriledi.

10 Ocak 2024 12:40

Güncellenme: 10 Ocak 2024 13:37

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) Twitter hesabında paylaşılan asılsız tweet’lerin ardından görülen fiyat dalgalanmaları, yaklaşık 90 milyon dolar değerinde bitcoin (BTC) uzun ve kısa pozisyonunun tasfiye edilmesine neden olarak sektörle ilişkili manipülasyon risklerini gözler önüne serdi.


Komisyonun açıklamasına göre, sosyal medya hesabı dün gece ele geçirildi ve merakla beklenen bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) onay kararına dair paylaşım yapıldı. SEC’in resmi sosyal medya hesabından yapılan bu paylaşım, bitcoin fiyatlarının 46,800 dolar seviyesinden 47,680 dolar seviyesine yükselmesine neden oldu. Tweet’in asılsız olduğu tespit edildikten sonra ise fiyatlar 45 bin dolara geriledi.


Ancak spekülatörler ve botlar, tweet’lere çok hızlı tepki verdi ve ilk gönderiyi takip eden on dakikalık süre içerisinde 500 milyon doların üzerinde vadeli işlem pozisyonu açıldı. Zamanla fiyatlar dizginlendikçe yüksek kaldıraçlı pozisyonların aldığı darbeler de arttı. Sonuç olarak yaklaşık 50 milyon dolarlık uzun, 36 milyon dolarlık kısa pozisyon etkilenmiş oldu.Tasfiye, bir borsanın yatırımcının başlangıç marjının kısmen veya tamamen kaybı nedeniyle kaldıraçlı pozisyonu kapatması anlamına geliyor. Başka bir deyişle bir trader, kaldıraçlı pozisyonun marj gereksinimlerini karşılayamadığında (trade’i açık tutmak için yeterli fona sahip olmadığında) pozisyonu tasfiye ediliyor.


Bu tür veriler, fiyat dalgalanmalarının kısa vadeli bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor ve popüler vadeli işlem ürünlerinin etkin bir şekilde temizlendiği anlamına geliyor, böylece trader’lar için olumlu bir etki yaratıyor.


Daha Fazla Oku

    BitcoinbtctasfiyeSECETF

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 71 Bin Dolar Civarında İşlem Görüyor

6 Haziran 2024 19:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk