Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ABD’de Enflasyon Beklentilerin Altında Geldi, Bitcoin ve Ethereum Fırladı

Yarınki Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısından önce düşük gelen TÜFE verileri piyasada yukarı yönlü hareketliliğe yol açtı

13 Aralık 2022 16:50

Güncellenme: 13 Aralık 2022 16:54

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Kasım ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık yüzde 0,1, yıllık artış ise yüzde 7,1 olarak gerçekleşti. Aylık TÜFE’de beklenti yüzde 0,3 ve yıllıkta ise yüzde 7,3’tü.


Keza gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek enflasyon aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazdaysa yüzde 6’lık oranıyla beklentilerin altında geldi. Çekirdek enflasyonda beklentiyse aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 6,1’di.


Enflasyonun beklentilerin altında gelmesiyle ABD Merkez Bankası’nın sıkı para politikasında gevşemeye gitme ihtimali piyasa tarafından olumlu karşılandı. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin yarınki toplantısında faiz artırım hızında yavaşlama beklentisi, kripto piyasasında da yukarı yönlü hareketlilik getirdi.


Bu yazı kaleme alınırken piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası Bitcoin yüzde 5,32’lik artışla 17,887 dolardan işlem görerek son bir aydaki en yüksek seviyesine ulaşmış durumda.


ABD TÜFE verisinin ardından Ethereum’da da dikkat çekici bir yükseliş söz konusu: Yüzde 7,2’lik artış gösteren Ethereum 1,339 dolardan işlem görüyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Trump: Bitcoin Kendi Başına Ayrı Bir Hayat Sürüyor, Düzenlemelere İhtiyacı Var

23 Şubat 2024 14:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk