Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ABD TÜFE Verileri Beklenenden %0,3 Daha Düşük Geldi, Bitcoin 64 Bin Dolara Yükseldi

Enflasyonla ilgili haberlerin çoğunlukla olumsuz olduğu bu dönemde, bugün açıklanan TÜFE verileri umutları yeşertti.

15 Mayıs 2024 17:24

Güncellenme: 15 Mayıs 2024 17:50

Hükümetin açıkladığı Tüketici Fiyat Endeksi'ne (TÜFE) göre, ABD'de aylık enflasyon hızı nisan ayında biraz olsun hafifledi ve mart ayındaki %0,4'e kıyasla %0,3 arttı.


Raporun geri kalanı da beklentilerle uyumlu küçük düşüşler gösterdi. Yıllık bazda TÜFE, mart ayındaki %3,4 oranına ve %3,5'lik tahminlere kıyasla %3,4 yükseldi. Gıda ve enerji maliyetlerini hariç tutan çekirdek TÜFE, mart ayındaki %0,3 oranına ve %0,4'lük tahminlere kıyasla %0,3 arttı.


Bitcoin (BTC) fiyatı, haberi takip eden dakikalarda yüzde 1'den fazla artarak 64 bin dolara yükseldi. Spot ETF katalizörü, girişlerin yavaşlaması ve hatta tersine dönmesi nedeniyle son birkaç haftadır kenara çekilirken, BTC fiyatı faiz oranlarının yüksek kalmaya devam edeceği beklentisi sebebiyle baskı altındaydı.


2023 boyunca enflasyondaki istikrarlı düşüş, ABD Merkez Bankası da dahil olmak üzere çoğu kişinin 2024'e daha ılımlı para politikası beklentisiyle girmesine neden oldu. Ancak enflasyon, yılın başından bu yana yükseldi. Büyümeye devam eden ekonominin yanı sıra, faiz indirimine dair umutlar tükendi. 


Enflasyon rakamlarıyla birlikte açıklanan nisan ayı perakende satış verileri, %0,4 beklentisine rağmen mart ayındaki %0,6'lık artışta sabit kaldı. Otomobil haricindeki perakende satışlar ise beklentilere paralel olarak 0,2 arttı, bu oran mart ayında %0,9 olarak belirlenmişti.


Geleneksel piyasalarda ise S&P 500 vadeli işlemlerinin %0,5 artması ve 10 yıllık Hazine getirisinin yedi baz puan düşüşle %4,37'ye gerilemesiyle, ekonomik verilere olumlu bir tepki görülüyor. ABD dolar endeksi %0,5 düşerken altın %0,7 değer kazanıyor.


Daha Fazla Oku

    abd tüfeEnflasyonBitcoinbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Stephen Alpher

Stephen, CoinDesk'in Amerika Kıtası ortak bölge haber şefidir. Daha önce Seeking Alpha'da yönetici editör olarak görev yaptı. Washington, D.C. banliyösünde yaşayan Stephen, Pennsylvania Üniversitesi'ndeki Wharton School'da finans bölümünde okudu. CoinDesk'in 1.000 dolarlık beyaz eşiğinin üzerinde BTC ve ETH'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk