Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ABD Kongre Üyesi, Stablecoin Mevzuatının Tüm İhraççıları Banka Olmaya Zorlamayacağını Söyledi

Stabilcoin kurallarını düzenleyecek kilit mevzuatında, düzenleyicilerin yalnızca bankaların token verme ısrarına bağlı kalması beklenmiyor.

18 Temmuz 2022 18:06

Güncellenme: 18 Temmuz 2022 18:06

Konuya aşına bir milletvekiline göre, şu anda Kongre’de görüşülen yasa teklifi, stabilcoin ihracı sadece bankalara özel olmayabilir. Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komitesindeki Demokratlar, Hazine Bakanlığı ve mali düzenleyicilerin talep ettiği kadar kısıtlayıcı olmayabilecek gereksinimler üzerinde çalışıyor. Komitenin kıdemli bir üyesi ve doğrudan mevzuat üzerinde çalışan alt komitenin başkanı olan Jim Himes tasarının banka dışı firmaların hükümet onaylı stablecoin ihraççısı olabilmesi için bir yol sağlamasının beklendiğini söyledi. 


Bazı Kongre üyeleri, bugünün kripto para piyasalarının hayati bir bileşeni olan stablecoin'ler için yolun kurallarını belirleyen teklifin yakında çıkmasının mümkün olduğunu şimdiden açıkça belirtiyor. Ancak böyle bir yasa tasarısı Demokratlar Meclisi'nin harekete geçmesini gerektiriyor.


CoinDesk'e konuşan Himes, “Görünüşe göre, hem bankalar hem de banka dışı aktörler için seçeneklerimiz olacak” dedi. Başkan Maxine Waters ve komitede en üst sıradaki Cumhuriyetçi New York Temsilcisi Patrick McHenry, birden fazla ihraççı türü için dar, yalnızca stablecoinlere özel bir yasa tasarısı üzerinde birlikte çalıştıklarını ve bunun “rezervler için standartlar” oluşturmasının beklendiğini söyledi. 


Bu imtiyaz, Başkan'ın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu'nun tokenlerin yalnızca "uygun denetim ve düzenlemeye tabi olan sigortalı mevduat kurumları" tarafından sunulmasını öneren geçen yılki raporuna aykırı olabilir.


Tether'in USDT'si ve Circle Internet Financial'ın USD coin’i (USDC) gibi dolara bağlı tokenler de dahil olmak üzere stabilcoin'ler, daha değişken kripto para birimlerine girip çıkmak için istikrarlı bir araç sunmayı amaçlıyor, ancak kaçışlardan korkan finansal aktörler için, aynı zamanda kripto para birimleri içindeki en endişe verici sektörü de temsil ediyorlar. 


Mevzuatın ayrıntıları düzenleyicilerden gelen merkezi taleplerden biriyle eşleşmeyebilirken, çalışma grubu, ayrıca komite liderlerinin bariz bir amacı olan “Kongrenin yasayı çıkarmak için derhal harekete geçmesini” istedi.


McHenry, e-postayla gönderilen bir bildiride, "Yasanın gerekli olduğuna dair geniş bir anlaşma var” dedi. McHenry, “bunu yapmanın en iyi yolunun" geçen yıl sonlarında tanıttığı kripto yasa tasarısına benzer iki taraflı bir yaklaşım olduğunu da ekledi.


Son aylarda Cumhuriyetçi milletvekilleri, stabilcoinlerin tamamen bankacılığa kapalı tutulmasına karşı çıktılar. Senatör Patrick Toomey'nin sunduğu teklif, sadece bu işi geleneksel mevduat kurumlarıyla birlikte yapabilen stabilcoin ihraççıları için yeni bir federal lisans öneriyordu. McHenry bu yılın başlarında “Stablecoin'lerin yalnızca bankalar tarafından verilmesini gerektiren bir durum, inovasyonu teşvik etmeye devam etmemiz için büyük bir engel olur” demişti.


Teklifin mevcut hali ile banka dışı stablecoin ihraççılarına nasıl izin vereceği tam olarak belli değil. Yasama sürecine aşina olan kişiler, milletvekilleri arasında müzakerelerin devam ettiğini ve bu nedenle ayrıntılar üzerinde çalışıldığını söylüyor. Bu arada Biden yönetimi yasanın daha hızlı çıkması için vekilleri teşvik etmeye çalışıyor.


Hazine yetkilileri Kongre ile çalışıyor, ancak bir departman sözcüsü tartışmalar hakkında yorum yapamayacağını söyledi.


Bazı Cumhuriyetçilerin eşit olarak bölünmüş Senato aracılığıyla iki taraflı bir yasa tasarısına izin vermek için anlaşma yapmaya istekli olduklarını gösteren olasılıklara karşı geçen ay, hem Toomey hem de McHenry, bu yıl bir stablecoin yasasının tamamlanabileceğini öne sürdü. 


Bir Biden yönetim yetkilisi de geçen ay CoinDesk'e mevzuatın yıl sonuna kadar geçirilebileceğini söylemişti. 


Himes, "Asıl soru - her zaman - Senato'da 60 oy alabilir misin?" diyerek Toomey'nin desteğinin yardımcı olabileceğini öne sürdü. Yine de “Bu, Kongreden yasal olarak hiçbir şey çıkmadığını” söyledi.


Bu, bir stablecoin yasasının bir sonraki yasama yılını beklemesi gerektiği ve gelecek yıl ara seçimler sonucu çoğunluğu Cumhuriyetçilere kaydırabilecek yeni üye akını anlamına geliyor.


Büyük mali mevzuat için tarihi eğilim, genellikle bir kriz tarafından yönlendiriliyor olması. ABD düzenleyicileri şimdiye kadar, bugünün kripto sektöründe verilen hasarın finansal sistemin geri kalanını tehdit edecek kadar önemli olmadığını iddia etmeye devam ediyor. Yine de, terraUSD fiyaskosu, belirli sabit paraların maliyetli güvenlik açıklarını gösterdi ve sektöre daha fazla odaklanan kanun yapıcılara enerji verdi.


Daha önce Goldman Sachs Group’ta bankacı olarak da çalışan Himes, “Koridorun her iki tarafındaki meslektaşlarımın kendilerini bu konularda gerçekten eğitmelerini izlemek gerçekten harikaydı. Beş yıl önce, kripto para demiş olsaydın, bu binada senin neden bahsettiğini bilecek iki kişi olurdu” dedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin 57 Bin Dolar Seviyesine Düştü

4 Temmuz 2024 17:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk