Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ABD Enflasyon Verileri Beklentileri Karşıladı, Bitcoin Yükselişini Sürdürüyor

Aylık bazda yüzde 0,1’lik gerilemeye sahne olan ABD tüketici fiyat endeksiyle piyasalar rahat bir nefes aldı. Bitcoin yükselişini sürdürüyor

12 Ocak 2023 17:40

Güncellenme: 12 Ocak 2023 17:47

Hem hisse senedi hem de kripto piyasalarının merakla beklediği ABD tüketici enflasyon endeksi açıklandı. ABD’de Aralık ayındaki tüketici enflasyonu bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 6,5’lik artış gösterirken, aylık bazda ise yüzde 0,1’lik gerilemeye tanık oldu. Piyasaların beklentisi de keza yıllık yüzde 6,5 ve aylık yüzde 0,1’di.


Enerji ve gıda fiyatlarından arındırılan çekirdek enflasyon da beklentilerle uyumlu gerçekleşti. ABD’de Aralık ayında çekirdek enflasyon yüzde 0,3’lük artış gösterirken, yıllık artış ise yüzde 5,7 olarak açıklandı.


Açıklanan veriler, geçen yıldan beri enflasyonu dizginlemek adına parasal sıkılaştırmaya giden ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politikalarının meyvesini verdiği anlamına geliyor.


Yaklaşık 10 gündür yükseliş trendi yakalayan ve 18 bin dolar seviyesini bu sabah saatlerinde kıran Bitcoin, ABD tarafından gelen enflasyon verileriyle çıkışını sürdürdü. Son 24 saatte yüzde 3,96’lık artış gösteren Bitcoin şu sıralar 18 bin 078 dolardan işlem görüyor.


Daha Fazla Oku

    MakroekonomiFedBitcoinEnflasyon

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk