Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ABD Borç Duyurusu ve Bitcoin ETF Kararı: Kripto Trader'lar için Önemli Gelişmeler

Hazine'nin bir sonraki üç aylık borç duyurusu, risk varlıklarına geçen seferki gibi bir destek sağlamayabilir.

8 Ocak 2024 15:34

Güncellenme: 8 Ocak 2024 15:39

Kripto piyasası, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) bu hafta açıklanacak spot bitcoin (BTC) ETF başvurularına ilişkin kararına odaklanmış durumda. Gözlemcilerin uzun süredir söylediği gibi, kripto para birimine bağlı vadeli işlemler yerine doğrudan BTC'ye yatırım yapan bir borsa yatırım fonu, bireysel ve kurumsal yatırımcılardan milyarlarca dolarlık yatırımın kilidini açabilir.


Bu durum çözümlendiğinde dikkat edilmesi gereken bir başka büyük olay da ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın 29 Ocak'ta yapacağı üç aylık yeniden finansman duyurusu (QRA) olabilir.


Covid sonrası dünyada borç ve açıkların artmasıyla birlikte, üç aylık borçlanma ihtiyaçlarının detaylandırılması, tahvil ihalelerinin büyüklüğü ve süreleri normalden fazla ilgi çekmeye başladı.


Ağustos ayında Hazine, iki yıldan fazla bir süredir ilk kez satışları artıracağını ve daha fazla artış öngördüğünü söyledi. Ardından, 1 Kasım'da 10 yıllık Hazine bonosu satışlarının yavaşlamasıyla birlikte, çeyrek için beklenenden önemli ölçüde daha az olan 776 milyar dolarlık bir borcun planlandığı bildirildi.


Daha sonra 10 yıllık tahvil getirisinin (uzun vadeli faiz oranlarının) yaygın olarak takip edilen %5 seviyesinden düştüğü ve yılın %3,86 ile bitirildiği görüldü. Burada tahvil fiyatları ve getirilerin zıt yönlerde hareket ettiklerini de unutmamak gerekiyor.


Borç duyurusu kripto için neden önemli? 

ABD'nin 10 yıllık borcu dünyanın en güvenli yatırımlarından biri olarak görülüyor ve faiz oranı küresel bir ölçüt. Risksiz olarak kabul edilen orandaki bu düşüş, finansal piyasalarda risk almayı teşvik ederek hem bitcoin hem de hisse senetlerine olan talebin korunmasına yardımcı oldu. (ETF spekülasyonları ralliyi katalize etti ve destekleyici getiri hareketleri ivmeye katkıda bulundu.)


Bununla birlikte, merkeziyetsiz kredi piyasası Maple Finance’in sermaye piyasaları ve büyüme başkanı Quinn Thompson'a göre, yaklaşan duyuru beklenenden daha yüksek borçlanmaya işaret edebilir ve bu sefer o kadar da yardımcı olmayabilir.


CNN'in bildirdiğine göre Hazine, 1 Kasım'da yaptığı duyuruda ilk çeyrekte 816 milyar dolar borç almayı planladığını söylemişti.


Başka bir deyişle, 10 yıllık tahvillerin yüksek satışları ve beklenenden daha yüksek borçlanma, gösterge getiri üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturabilir ve potansiyel olarak riskli varlıkların yükselişini yavaşlatabilir.


Daha Fazla Oku

    kriptoabdbitcoin etfbtchazine

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk