Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

2023’ün En Kötü Ayı: Kripto Hack'leri ve İstismarları Temmuz Ayında Yatırımcılara 303 Milyon Dolara Mal Oldu

Yalnızca bu hafta sonu Curve Finance saldırısında çalınan varlıkların değeri 52 milyon dolar.

31 Temmuz 2023 18:02

Güncellenme: 31 Temmuz 2023 18:25

  • Kripto yatırımcıları temmuz ayında 303 milyon dolar değerinde zarara uğradı.

  • Curve Finance ve Multichain'de oluşan açıklar, merkeziyetsiz finansta (DeFi) var olan güvenlik sorununu bir kez daha hatırlattı.

Güvenlik denetim firması CertiK'in attığı tweete göre, kripto trader'ları bu ay içerisinde kripto istismarları ve hack'leri dolayısıyla 303 milyon dolar değerinde dijital varlık kaybetti. Bu durum temmuz ayının kayıtlara çalınan değer açısından yılın en kötü ayı olarak geçmesine sebep oldu.Rapor, merkeziyetsiz finans (DeFi) yatırımcılarının bu hafta sonu gerçekleşen Curve Finance saldırısıyla sarsılmaları üzerine yayımlandı. CertiK, akıllı sözleşme kodlama dili Vyper'ın bazı sürümlerinde oluşan güvenlik açığı sebebiyle protokolden 52 milyon dolar değerinde dijital varlık çalındığını doğruladı.


Bu ayın başlarında, blok zinciri köprüleme protokolü Multichain'den yaklaşık 125 milyon dolar değerinde varlık çekilmişti. Daha sonra platform faaliyetlerini durdurdu.


Blok zinciri istihbarat firması TRM Labs'in hukuk ve devlet işleri başkanı Ari Redbord, mayıs ayındaki CoinDesk TV röportajında, DeFi protokollerinin kripto ekosisteminin en savunmasız kısımları olduğunu ve sömürülerin "olağanüstü" bir hız ve ölçekte gerçekleştiğini belirtmişti.


CertiK verilerine göre, 303 milyon doların yaklaşık 8,7 milyon doları, flash kredi yöntemiyle çekildi. Bu tür krediler yasal olsa da saldırganlar bunları likiditesi az token'ların fiyatını manipüle etmek için kullanıyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    multichaincertikcurve financehackkripto hack

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin'in Bitfinex Liderliğindeki Yükselişi

27 Şubat 2024 18:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk