Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Yeni Başlayanlar için Bitcoin Dolar Maliyet Ortalaması Kılavuzu

Dolar maliyet ortalaması (DCA), Bitcoin blok zinciri kullanıcıları arasında "satoshi istiflemenin" popüler bir yolu olarak öne çıkıyor.

7 Şubat 2024 11:41

Güncellenme: 7 Şubat 2024 12:06

Bitcoin (BTC) dolar maliyeti ortalaması, dünyanın önde gelen dijital para birimine yatırım yapmanın son derece popüler bir yolu haline geldi. Bu yazımızda Bitcoin DCA’nın ne olduğunu, nasıl işlediğini ve neden bu kadar popüler olduğunu anlatacağız.


Bitcoin Dolar Maliyet Ortalaması (DCA) Nedir?

Bitcoin DCA olarak da adlandırılan dolar maliyeti ortalaması, fiyatı ne olursa olsun düzenli aralıklarla sabit miktarda BTC satın aldığınız bir yatırım stratejisidir.


Haftalık veya aylık periyodik olarak yatırım yapmak için belirli bir miktar para ayarlayabilir ve bu programa bağlı kalabilirsiniz. Bu, portföyünüzdeki kısa vadeli piyasa volatilitesinin etkisini azalttığınız anlamına gelir çünkü belirtilen miktar, fiyatlar düşükken daha fazla BTC ve fiyatlar yüksekken daha az BTC satın almanız anlamına gelir. Maliyet ortalaması terimi de buradan gelir.


Sonuç olarak disiplinli ve düşük stresli bir yatırım yaklaşımıdır. Kısa vadeli fiyat hareketlerine dayalı kararlar verme ihtiyacını ortadan kaldırarak bitcoin yatırımınızı zaman içinde büyütürken piyasa hareketlerine verilen ani etkileri hafifletebilmenizi sağlar.


Bitcoin DCA Nasıl İşler?

  • Bir bütçe belirleyin: İlk olarak, düzenli olarak ne kadar yatırım yapabileceğinizi belirleyin. Bazı uygulamalar, 10 dolar gibi düşük bir miktarla başlamanıza izin verir, ancak her hafta veya ay dijital para birimine ne kadar yatırım yapmak istediğiniz tamamen size bağlıdır.

  • Aralıklara karar verin: Her hafta, iki haftada bir veya ayda bir olabilir. Bu da tamamen size kalmış.

  • İyi bir platform bulun: BTC'nizi satın almak için bir yere ihtiyacınız var. Bu nedenle, yinelenen ödemeleri kullanarak otomatik olarak bitcoin tasarrufu yapmanızı sağlayan saygın bir bitcoin borsası veya uygulaması bulun. Popüler Bitcoin DCA uygulamalarına örnek olarak Swan (ABD), Relai (Avrupa) ve Bitnob (Afrika) verilebilir.

  • Satoshi istiflemeye başlayın: Bir Bitcoin DCA platformuna kaydolduktan sonra, düzenli banka havaleleri ayarlayın ve uygulama, karar verdiğiniz önceden belirlenmiş ayarlara göre düzenli aralıklarla sizin için otomatik olarak bitcoin satın alsın.

  • Sakin olun, istifleyin ve HODL edin: Bitcoin tasarruf uygulamanız sizin için düzenli olarak bitcoin satın aldığından, bitcoin yatırımınızı uzun vadede güvenli bir şekilde "HODL" edebilmenizi sağlamak için kullandığınız bitcoin cüzdanının güvenli, gözetimsiz bir cüzdan (özel anahtarlara yalnızca sizin erişebildiğiniz bir cüzdan) olduğundan emin olun.

Bitcoin DCA ile "Sats İstifleme" Neden Bu Kadar Popüler?

Satoshi istifleme, küçük miktarlarda bitcoin satın almayı ifade eden Bitcoin topluluğu jargonudur. Sats, bitcoin'in en küçük birimi olan satoshi'nin kısaltmasıdır. Bir satoshi, bir bitcoin'in yüz milyonda biridir.


  • Herkes yapabilir: Bitcoin'in dolar maliyet ortalaması oldukça basit ve anlaşılması kolaydır. Başlamak için kapsamlı finansal veya kripto para birimi uzmanlığına ihtiyacınız olmaz.

  • Piyasayı devamlı takip etmenize gerek yoktur: Satın almak veya satış yapmak için doğru zamanı kestirmek neredeyse imkansızdır. Bu durum hem deneyimli hem de yeni yatırımcılar için geçerlidir. Bu nedenle, bitcoin fiyat çizelgelerine takıntılı olmak yerine dolar maliyet ortalamasını kullanmak, doğru zamanı bulmaya çalışmanın stresini hafifletir.

  • Sakin kalabilirsiniz: Bitcoin'de otomatik olarak tasarruf ederek, piyasa volatilitesine kanarak son saniye alım satımlarından korunabilirsiniz. Kısacası uzun vadeli bir yatırımcı olursunuz ve bitcoin fiyatını her gün kontrol etmenize gerek kalmaz.

Küçük başlayın, büyük hayaller kurun: Bitcoin dolar maliyet ortalaması, yatırım yapmak için az miktarda paranız olsa bile zaman içinde birikim yapabilmenizi sağlar. Birkaç yıl boyunca satoshi biriktirmeye devam ederseniz, oldukça küçük olan haftalık veya aylık bitcoin alımlarınız zamanla çok büyük meblağlara ulaşabilir.


Bitcoin DCA, kısa vadeli fiyat hareketlerini hesaba katmadan BTC'ye yatırım yapmanın kolay ve basit bir yoludur. Ayrıca, yatırım sermayesi düşük olanların bile dünyanın önde gelen dijital varlığına yatırım yapmaya başlamasına olanak tanır.


Yatırım yaparken riskleri göz önünde bulundurmayı ve tüm birikiminizi yatırmamayı da unutmamanız gerekir. Ancak, uzun vadeli bir yatırım söz konusu olursa Bitcoin DCA akıllıca bir yol olabilir.


Daha Fazla Oku

    bitcoin dolar maliyet ortalamasıdcaBitcoinyatırım

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
2011’den Bu Yana Kripto Hack’lerinde Çalınan Tutar 19 Milyar Dolara Ulaştı

12 Haziran 2024 14:43

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk