Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Nedir Bu Mikro Topluluklar?

Günümüz modern toplumunda bunlar çok niş olsalar bile aynı ilgi alanlarını ve ihtiyaçları paylaşan insanlarla bağlantı kurmak artık her zamankinden daha kolay.

17 Ocak 2024 20:00

Güncellenme: 23 Ocak 2024 14:43

İnsanlık tarihi, var oluşundan bu yana ortak güvenlik ve kaynak ihtiyaçları için bağ kuran küçük gruplar halinde mağaralarda ve çadırlarda birlikte yaşayan grupların hikayeleriyle günümüze kadar gelmiştir. İnsanlar medeniyetler ilerledikçe dini gruplar, zanaatkar loncaları, üniversiteler, sosyal kulüpler gibi ortak ilgi alanları ve ihtiyaçlar üzerinden bağ kurmanın farklı yollarını buldular.


Günümüz modern toplumunda bunlar çok niş olsalar bile aynı ilgi alanlarını ve ihtiyaçları paylaşan insanlarla bağlantı kurmak artık her zamankinden daha kolay.


Sosyal medyada herkesin paylaşacak bir şeyleri olduğundan içerik kirliliğinden dolayı bu platformlarda kaybolmuş ve anonim hissetmek muhtemeldir. Bu anonimlik hissi mikro toplulukların karşı koyduğu bir şeydir. Mikro toplulukların amacı, insanların gürültüden sıyrılıp kendileri için önemli olan bir yer bulmalarını sağlamaktır. Bir mikro topluluk, kullanıcıların kendilerini rahat hissettikleri ve açık sözlü olabildikleri güvenli bir alandır ve başkalarıyla daha özgün bağlantılar kurulmasını sağlar.


“Çok sayıda tanıdığa sahip olmaktansa birkaç iyi arkadaşa sahip olmak daha iyidir.” sözündeki gibi mikro topluluklarda da önemli olan nicelikten ziyade niteliktir. 


Blockchain teknolojisi, tokenlar ve NFT'ler (Non-Fungible Tokens), bu mikro toplulukların dinamiklerini ve etkileşimini önemli ölçüde değiştirebilir. Blockchain, güvenilirlik ve şeffaflık sağlayarak mikro toplulukların işleyişini güçlendirebilir. Tokenlar, topluluk içindeki katılımcılar arasında değer transferini kolaylaştırabilir ve özel içeriklere erişimi belirli bir token miktarına bağlayarak topluluk içindeki etkileşimi teşvik edebilir.


Mikro toplulukların marka topluluklarından farkı nedir? 

Marka toplulukları belirli bir marka ve onun ürünleri etrafında döner. Örneğin, Glossier'in en iyi 100 müşterisi için özel bir Slack kanalı vardır. Gucci ise bir sadık müşterileri için yeni bir Discord sunucusu kurdu.


Bu topluluklarda insanlar favori ürünlerini tartışmak, satın aldıkları ürünler için birbirinin takdirini almak, diğer kullanıcılara sorular sormak ve markanın sektöründeki konular hakkında sohbet etmek için bir araya gelir.


Mikro topluluklar ise bir marka etrafında değil, vegan yemek tarifleri, güzellik, vintage tasarım modası, Fransızca öğrenme gibi bir ilgi alanı etrafında kurulur.


Somutlaştırmak için bir örnekle açıklayalım. Güzellik üzerine kurulmuş çok büyük bir çevrimiçi topluluk var diyelim. Ardından, güzelliğe ilgi duyan bazı kişiler de vegan güzelliğe odaklanan mikro topluluğa üye oluyor. Son olarak, vegan güzelliğe ilgi duyan kişiler, aralarından seçim yapabilecekleri bir dizi marka alternatifine sahiptir.


Markalar için sihir, bu iki küçük çevreyi birbirine bağlayabildiklerinde gerçekleşir.


Mikro topluluklar kitlenizle çok daha kişisel bir düzeyde etkileşim kurmanızı sağlar. Bu, kitlenin markanıza daha bağlı hissetmesine yardımcı olur ve bu olumlu bağlantılar da insanların müşteri ve hatta sadık marka savunucuları olma şansını artırır.


Marka savunucuları işletmeler için inanılmaz derecede değerlidir. Bu kişiler büyük olasılıkla yeni müşteriler yönlendirecek, yeni ürünlerin test edilmesine yardımcı olacak ve inceleme sitelerinde sizin için iyi yorumlar bırakacak kişilerdir. Bu kişiler inanılmaz derecede değerlidir ve elde edilmeleri her zaman kolay değildir.


Mikro topluluklar içerik stratejinizi güçlendirebilir

Mikro topluluklardan elde edilebilecek bir diğer fayda da “UGC - User-generated content” veya kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklerdir. 


Mikro topluluklar kurar ve bunları beslerseniz, kullanıcıların kendilerinden istenmeden bile bu tür içerikler yayınladığını görebilirsiniz. Bu içeriği tekrar kullanmak için izinlerini alırsanız, içerik takviminizde kullanabileceğiniz yeni, müşteriye özel materyallere sahip olursunuz. Daha da iyisi, bu tür içerik oluşturan birkaç kullanıcıyı tespit ederseniz, gelecekte sizin için içerik pazarlama konusunda çalışmak üzere işe alabilirsiniz. 


Üyeler arasındaki yeni influencerları keşfetmek 

Mikro influencerların influencer pazarlaması için son derece uygun seçenekler olduğunu ve yüksek etkileşimli kitleleri nedeniyle çoğu zaman üst düzey influencerlardan daha başarılı olduklarını unutmayın.


Mikro topluluğunuzdaki influencerları tespit ederseniz, sizi diğer ilgili mikro topluluklarla da tanıştırabilirler. Bu da size mikro toplulukların avantajlarından yararlanmak için daha fazla fırsat sunar.


Mikro topluluklar sadece ürünlerinizi tanıtmanız gereken yerler değildir. İnsanlar aşırı reklam içerikli mesajları duymazdan gelir ve fazla ısrarcı olmak insanları markanızdan uzaklaştırabilir. Bunun yerine, kitlenin ilgisini çekmeye odaklanın. Hikayeler anlatın, deneyimlerinizi paylaşın ve ekonomik bir bağ yerine duygusal bir bağ kurmaya odaklanın.


Ayrıca, amacınızın yalnızca markanızı kitleye bağlamak olmadığını unutmayın. Kitle üyelerini birbirlerine de bağlamak istiyorsunuz. Topluluk üyelerinin birbirlerini tanımalarına yardımcı olacak sorular sorun ve üyelerin deneyimleri hakkında kısa videolarla yenilerini teşvik edin.


Bu ortak deneyimleri ortaya çıkarmak, insanların mikro topluluğunuzda kendilerini daha rahat, bağlı ve tatmin olmuş hissetmelerine yardımcı olacaktır. 


Daha Fazla Oku

    Toplulukmikro topluluklarEkosistem

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Hamdi Küçük

Hamdi Küçük, lise ve lisans eğitimini yazılım geliştirme üzerine aldıktan sonra yüksek lisansını Beykent Üniversitesi’nde MBA programında tamamladı. Kariyerine iş analistliği ile başlayarak teknik proje yönetimi ve dijital ürün yönetimi alanlarında 13 yıldan fazla deneyime sahiptir. Blockchain ile tanışması 2017-2018 yıllarında başında olduğu Visar adlı girişiminde şu an ‘metaverse’ olarak isimlendirilen paradigma değişiminin ilk adımları olan artırılmış ve sanal gerçeklik teknolojilerinin blockchain ile birlikte tokenize edilmesi çalışmalarına dayanır. Topluluk odaklı yönetim modelleri üzerine Run by the community adlı haftalık bir bülten yazmaktadır. Günün sonunda, fikir aşamasından başlayarak web2/web3 ürün geliştirme, ekip ve ekip kültürü oluşturma, whitepaper hazırlama ve token ekonomisi planlama alanlarında eğitim, danışmanlık yapmaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget CEO’sundan Spot ETH ETF 19b-4 Başvurusunun Onaylanmasına İlişkin Açıklama

27 Mayıs 2024 18:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk