Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Gelecek Milyar için Merkeziyetsiz Topluluklar

Kendinizi evinizde hissedeceğiniz bir yere her zaman ihtiyacınız olacak.

9 Kasım 2023 11:31

Güncellenme: 9 Kasım 2023 11:34

Web3 ekosistemindeki merkeziyetsiz sosyal topluluklar giderek popülerlik kazanıyor. Bu da yatırımcılar, geliştiriciler ve kripto dünyasına yeni adım atanlar için kucaklayıcı bir ortamın önemini ortaya koyuyor. DAO'ların ve SocialFi dApp'lerinin büyük rol oynadığı bu dönüşüme tanıklık edenler, küresel ölçekte nasıl bir değişim yaşandığını gözlemleyebiliyor.


Binance Blockchain Week İstanbul’un “Gelecek Milyar için Merkeziyetsiz Topluluklar” panelinde konuşan CryptoBirb Founder Adrian Zdunczyk, Gitcoin Head of Impact Azeem Khan, Ajoobz Founder Eljaboom ve DogukanLive'ın Kurucusu Doğukan Doğan, merkeziyetsiz toplulukların gelecek milyar için önemini değerlendirdi.


İşte bu keyifli sohbetten öne çıkan bazı önemli içgörüler:


Adrian Zdunczyk - CryptoBirb Founder:


Kripto topluluğu hakkında konuşurken milyonlarca insandan oluşan bir gruptan bahsedyoruz. Bu sebeple merkeziyetsiz topluluklarda karar almak zor olabilir.


Geçen yıl yaşanan FTX krizi gibi problemlerin yaşanmaması için merkezi yönetimlere ihtiyaç duyabiliriz ancak merkeziyetsiz toplulukların da birçok artısı bulunuyor.


Azeem Khan - Gitcoin - Head of Impact:


Blok zincirinin de günlük hayatta kullandığımız diğer teknolojiler gibi “görünmez” olmasını bekliyorum. Bu sayede blok zinciri teknolojisinin hayatımıza daha kolay entegre olabileceğini düşünüyorum.

Her toplulukta varlıkların çoğunluğunu ellerinde tutan balinalar bulunur. Bu balinaların topluluk üzerindeki yetkisi diğer kullanıcılardan fazla olduğu için gerçekten merkeziyetsizleşme yaşanması pek mümkün değil.

Merkeziyetsiz yönetimlerde doğru bilgiye ulaşmanın da önemi artıyor. Telegram ve Discord gibi kanallar, kullanıcıların birbirleriyle iletişimlerini sürdürmelerine olanak sağlıyor. Bu sayede birçok kullanıcı birbirinin bilgisinden yaralanabiliyor. 


Eljaboom - Ajoobz Founder:


İnsanların kripto hakkında bilgi edinebilmesi açısından sosyal medya platformları hem eğlenceli hem de eğitici olanaklar sunuyor. Dolayısıyla sosyal medyanın çok yeni bir teknoloji olan kripto için büyük bir önem taşıdığı söylenebilir.

Merkeziyetsiz topluluklarda çoğunluğa gerçekten bir söz hakkı verildiği söylenemez. Örneğin bir toplulukta kullanılan oylar incelendiğinde bu oyların, topluluğun %32’sine ait olduğu görülmüş. Blok zincirinde daha fazla ve daha gerçek merkeziyetsizleşme olması gerektiğine inanıyorum.

Bir bilginin doğruluğundan emin olmak artık çok zor ve sistemdeki kullanıcılara her zaman güvenemeyiz. Bu sebeple bilgi doğruluğunu kontrol eden bir AI programı üretilebilir. 


Doğukan Doğan - DogukanLive Kurucusu:


Instagram, Tiktok ve Youtube gibi Web3 içerisinde geleneksel olmayan sosyal medya platformlarını kullanarak normalde kripto teknolojilerine ilgi duymayan bir kitleye ulaşarak topluluğu büyütebiliriz.

Merkeziyetsiz teknolojilerde bilgi kirliliğinden kaçınmak için kendi araştırmamızı yapıp doğru bilgiye ulaştığımızdan emin olmamız gerekiyor.

Çoğu insan kriptonun “kolay para” olduğunu düşünerek kumara benzetiyor. Ancak doğru araştırmalar yapılmadan, doğru bilgilere ulaşmadan ve sistemi anlamadan block ziniricinden yaralanılamaz. Daha Fazla Oku

    BBWİstanbul

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk