Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Multisig (Çoklu İmza) Cüzdan Nedir?

Çok imzalı cüzdanlar, birden fazla özel anahtar gerektirir ve kripto para varlık depolamasına bir güvenlik katmanı ekler.

4 Ocak 2023 17:07

Güncellenme: 4 Ocak 2023 18:38

Kripto para toplulukları uzun zamandır en sevdikleri token’lar ve projeler konusunda tutkulu olmakla biliniyor. Kripto topluğundaki benzer topluluklarda  sıcak vs. soğuk kripto depolaması konusu uzun süredir devam eden bir tartışmadır.


Sıcak depolama taraftarları için, kolaylık ve düşük maliyetler sıcak depolamayı açık ara en çok tercih edilen yapmaktadır. Soğuk depolama destekçileri ise diğer yandan, senin anahtarın değil, senin kripton değil” şeklindeki eski bir özdeyişi kullanarak kendi metotlarının güvenliğini öne çıkartacaklardır.  Soğuk depolama, geleneksel sıcak depolama cüzdanlarından daha fazla güvenlik sunsa da kriptonuzu çevrimiçi tutmanız için çoğunlukla geçerli bir sebep vardır. Ancak, eğer depolanıp korunması gereken kripto, yalnız bir kişinin değil de bir iş veya grubun ise “senin anahtarın değil, senin kripton değil” çözümü karmaşık bir hal alabilir. 


Bu makalede, nasıl çalıştıkları ve kurumlar ve merkeziyetsiz özerk kuruluşlar (DAO) için neden bu kadar popüler bir araç haline geldikleri de dahil olmak üzere, soğuk depolama kullanmadan, çoklu imza (multisig) cüzdanlarıyla varlık güvenliğini artırmanın etkili bir yoluna göz atacağız.


Çoklu İmzanın (Multisig) Temel Prensipleri

Bazen multisig vaults (mahzen) veya safes (çelik kasa) olarak da adlandırılan multisig (çoklu imza) cüzdanları, belirli görevleri gerçekleştirmek için iki veya daha fazla özel anahtar gerektiren bir kripto cüzdan türüdür. Bu, herhangi bir işlem göndermeden önce birden fazla tarafın işlemi onaylamasını gerektirerek cüzdanda saklanan fonların güvenliğini artırmak için yapılır. Multisig cüzdan işlemi, önceden belirlenen bir dizi adresten birden fazla imza gerektirerek çalışır ve bu imzalardan herhangi biri eksik olursa, işlem gerçekleştirilemez. Bunu, açılması için birlikte kullanılması gereken birbirinden farklı anahtarları olan bir kasa gibi düşünün.


Pek çok farklı türde multisig cüzdanı olsa da iki üst düzey tür vardır: Birinci tür, tüm tarafların bir işlemi onaylamasını veya imzalamasını gerektirir -en yaygını üç anahtarlı cüzdanlar-. İkinci tür ise, bir işlemin sürdürülebilmesi için toplam havuzdan belirli bir sayının katılmasını gerektirir, örneğin, üçten iki veya beşten üç.


Multisig cüzdanlarında işlemlerin imzalanma süreci, önemli bir tasarım farkıyla geleneksel cüzdanlardan farklıdır. Geleneksel cüzdanlar, harici sahip olunan hesaplar (EOA) olarak bilinir, yani kullanıcılar tarafından oluşturulur ve özel anahtarlar tarafından kontrol edilir. EOA'lar genellikle "kullanıcı hesapları" olarak bilinir, yani bu hesaplar halkın blok zincirleriyle etkileşime girmesi için oluşturulmuştur. 


Öte yandan multisig cüzdanlar, akıllı kontrat-bazlı cüzdanlardır. Bir kullanıcı tarafından kontrol edilen uç noktalar olmaktansa, bu akıllı cüzdanlar kod tarafından kontrol edilir ve sahipleri tarafından zincir üzerinde yönetilir. Bu kurulum nedeniyle, multisig cüzdanları "tohumsuz" bir kendinden takas  şekli olarak kabul edilir.


Multisig cüzdan kullanmanın faydaları

Artırılmış güvenlik ve çoklu-parti katılımının yanı sıra, multisig cüzdan kullanmanın başka pek çok avantajı vardır. Özellikle kuruluşlar ve DAO'lar için multisig cüzdanların yapısı, geleneksel sıcak veya soğuk cüzdanlara kıyasla önemli ölçüde daha iyi bir deneyim sunar.


‘Anahtar kişi’ riski yok

İlk olarak, multisig cüzdanların tasarım yapısı, geleneksel "anahtar kişi" riskini ortadan kaldırır. Anahtar kişi riski, bir şirketin başarılı olmak için neredeyse tamamen tek bir bireye bel bağlaması anlamına gelir. Bu risk kriptoda çok yaygındır -özellikle bir cüzdanın tohum ifadesini bir kişinin kontrol altında olduğu durumlarda. Bunun en kötü örneklerinden biri, kripto borsası QuadrigaCX olayıdır. Ani ölümünün ardından, kurucusunun, iddialara göre erişilemeyen 190 milyon dolar değerinde müşteri mevduatının bulunduğu borsanın soğuk hava deposunun tek anahtar sahibi olduğu ortaya çıktı.


Multisig cüzdanlar, bir işlemi tamamlamak için birkaç katılımcıdan birden fazla imza gerektirdiğinden, kilit kişi riskini ortadan kaldırabilir ve her bir tek hata noktasını azaltabilir. Üçün-ikisi multisig gibi uygulamalar, işlem sırasında kilit taraflardan birinin bulunmamasına rağmen önemli işlemlerin devam etmesini sağlayabilir.


Daha fazla şeffaflık

Multisig cüzdanlar, diğer cüzdan türlerine nazaran daha fazla şeffaflık sağlar. İşlem politikaları, imzalayanlar ve gerçek işlemlerin hepsi, zincirde veya kodda herkese açık halde yapılır. Bu, fonların yönetimine katılanların güvenirliğine ve işlemlere ilişkin kuralların net bir şekilde anlaşılmasını sağlar.


Ayrıca, multisig cüzdanların açık kaynaklı yapısı, herkesin onları yöneten kodu görüntülemesine olanak sağlar. Net, açık geliştirme yoluyla, herkes cüzdanları denetleyebilir ve fonların güvende olduğundan emin olabilir.


İnşa edilebilir

Bir multisig'in akıllı cüzdan olarak konumu nedeniyle, bir kuruluşun veya DAO'nun ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kolayca düzenlenebilir veya yükseltilebilir. Cüzdan üzerinde geliştiriciler, DAO oylama veya varlık yönetimi hizmetleri dahil olmak üzere daha karmaşık eylemlere izin verebilecek protokoller ve modeller üretebilir. Juicebox gibi platformlar, insan gruplarının, topluluğa ait, multisig'lerin gücünden faydalanan programlanabilir cüzdanlar geliştirebilmesini sağladı.


Daha fazlası: Takaslı (Yeddi emin) ve Takassız Kripto Borsaları: Bilmeniz Gerekenler

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Griffin Mcshane

Griffin McShane, şu anda Brooklyn, NY'da yaşamaktadır. Hem bilgisayar bilimi hem de işletme eğitimi aldığı Providence Koleji'nden ve Maine Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Griffin, CoinDesk için yazma işinin yanında, Jason Calacanis'in Inside.com'u için Inside Crypto haber bültenini yazmıştır ve Uluslararası Gizlilik Uzmanları Birliği'nin (IAPP) bir üyesidir. Önemli miktarda herhangi bir kripto para birimi tutmaz.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk