Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Loopring Nedir ve Nasıl Çalışır?

Finansın geleceğinin Ethereum'da olduğuna inanıyorsanız, güveniniz 200 dolara varan işlem ücretleri ve blok zincirinin saniyede 14 işlem sınırıyla test edilmiş olabilir.

25 Ocak 2023 12:44

Güncellenme: 1 Şubat 2023 16:59

Blok zincirin uzun süredir beklenen bir proof-of-stake (hisse kanıtı) fikir birliği mekanizmasına geçişi olan Ethereum birleşmesi (merge) tamamlanmış olsa da, yüksek işlem ücretleri ve tıkanıklık gibi sorunlar devam ediyor. Bu sorunların çözümüne yardımcı olmayı amaçlayan protokollerden biri, blok zincir tabanlı proje Loopring'dir (LRC).


Loopring, eski iş başkanına göre, Ethereum'un ölçeklenmesine veya kapasiteyi bin katına kadar artırmasına yardımcı olmak için bir ‘Katman 2’, veya eşlik eden sistem teknolojisi geliştirdi. Bunun yanında, iddiaya göre ölçeklenebilirlikteki iyileştirmeler Ethereum protokolünün güvenliğini etkilemiyor.


 

Loopring Protokolü Nedir?

Loopring, Ethereum'un blok zincirinin (Katman 1 veya temel blok zinciri) üzerinde çalışmak üzere tasarlanmış bir programdır. Bu, Loopring'in Ethereum işlemlerinin unsurlarını kendi ağında işleyerek Ethereum kullanma deneyimini daha hızlı hale getirmeye çalıştığı anlamına gelir. Sıkışıklığı azaltmak için ana otoyolun dışında bir yan yol oluşturmak gibi düşünebilirsiniz.


Loopring geliştiricileri, bunun protokolün saniyede 2 bin 25 işlemle Ethereum'dan yaklaşık bin kat daha fazla iş hacmine ulaşmasına yardımcı olduğunu iddia ediyor. Ethereum'un çok yüksek ücretlerinin aksine, Loopring üzerindeki işlemlerin maliyeti bir sentten daha azdır.


Ethereum'dan daha hızlı ve daha ucuz olduğunu iddia eden Avalanche ve Solana gibi diğer blok zincirlerini duymuş olabilirsiniz. Ancak, Loopring'in tersine bunlar, katman 1 blok zincirleri olarak bilinir. Bu, tıpkı Ethereum gibi kendi doğrulayıcıları olan bağımsız blok zincirler oldukları anlamına gelir.


Loopring tokenı, Uniswap gibi Ethereum blok zincirine özgü merkeziyetsiz uygulamaların maliyetinin bir kısmıyla USDC, AAVE ve ETH gibi Ethereum tokenlarını alıp satmanıza izin veren, isimsiz bir merkeziyetsiz borsaya güç verir.


Loopring’in Temel Özellikleri

Loopring, yüksek verimini ve düşük maliyetini zkRollups adı verilen bir şey aracılığıyla gerçekleştirir. Buna bir göz atalım: Zk, "sıfır bilgi kanıtlarının (zero knowledge proofs)" kısaltması olan "sıfır bilgi" anlamına gelir. Bu, işlemleri özel olarak işleme yöntemidir. Bir tarafın, işlemin kendisi hakkında ayrıntılı bilgi sağlamadan bir şeyin doğru olduğunu başka bir tarafa kanıtlamasına izin verir.


Sıfır bilgi kanıtı, pencereden dışarı bakmanıza gerek kalmadan bugün yağmur yağdığını size bildirebilir veya bir sınır kontrol görevlisine adınızı ve adresinizi söylemeden ülkeye girmeye uygun olduğunuzu kanıtlayabilir. Sıfır bilgi kanıtları, fazla bilgiyi üçüncü taraflara sızdırmak istemeyen veya bir şeylerin ters gitmesi durumunda merkezi bir kuruluşa güvenmek istemeyen kripto para protokolleri için önemlidir.
Rollup’lar, işlem gruplarını toplayan, ardından bunları tek bir işlemde "yuvarlayan" ve bunu Ethereum gibi bir temel katman blok zincirinde işleyen bir tür ölçeklendirme sistemidir. Rollup’lar, maliyetleri düşürmenin ve hızları artırmanın bir yoludur çünkü birden fazla işlem aynı anda gerçekleştirilebilmekte ve tek bir işlemin maliyeti bölünebilmektedir.


ZkRollups, bu teknolojilerin her ikisini de birleştirir. Looping, bunu "kullanıcıların her koşulda varlıklarına erişebildiği, endüstrinin bildiği en güvenli ölçeklendirme mekanizması" olarak tanımlıyor. Merkeziyetsiz borsalar veya borç verenler gibi güven gerektirmeyen uygulamalar için uygundur.


Loopring’in Tokeni

Loopring ağı, Loopring adı verilen esas hizmet tokeni tarafından desteklenmektedir (ayrıca LRC koduyla da bilinir).

LRC 2017 yılında piyasaya sürüldü ve öncelikle Loopring'in Şubat 2020'de piyasaya sürülen merkeziyetsiz borsasına güç vermektedir. DEX'i kullanırken, bir işlemi her gerçekleştirdiğinizde LRC olarak ödeme yapmanız gerekir. Paranın tam olarak yüzde 80'i likidite sağlayıcılarına gider ve geri kalanı sigortacılar ile Loopring'in merkeziyetsiz otonom organizasyonu (DAO) arasında paylaştırılır.


LRC Fiyatını Yükseltip Düşüren Nedir?

Herhangi bir kripto para gibi, LRC de oldukça istikrarsızdır. LRC, Ekim 2021'in sonunda patlama yaşadı ve iki hafta içinde 0,38 dolardan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 3,70 dolara yükseldi. Analistler, yükselen fiyatı, 2021 yılının başında sosyal medya kaynaklı bir artışın merkezinde yer alan video oyunu pazarlayıcısı GameStop'un blok zinciri tabanlı, değiştirilemez tokenlerin (NFT) ticareti için bir pazar oluşturmak için Loopring'i kullanacağına dair söylentilere bağladı. GameStop, Loopring'i kullanarak NFT pazarını başlattığı için bu söylenti doğru çıktı. Ancak bu, fiyatı önceki yüksek seviyelere çıkartamadı. s2022 yılında LRC'nin fiyatı, kripto ayı piyasası sırasında tokenlerin çoğuyla birlikte sert bir şekilde düştü ve Eylül 2022 itibarıyla 30 sente kadar indi. 


Daha genel olarak, bazı analistler, LRC'nin fiyatının Ethereum'un başarısına ve rakip ölçeklendirme sistemlerine ve 1. katman blok zincirlerine bağlı olduğunu düşünüyor. Bazı insanlar, Ethereum kendini ölçeklerse ölçeklendirme ihtiyacının ortadan kalkacağını düşünürken, Ethereum'un kurucu ortağı Vitalik Buterin, iki ilerlemenin birbirini tamamlayacağını düşünüyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Robert Stevens

Robert Stevens; The Guardian, the Associated Press, the New York Times ve Decrypt gibi mecralara çalışan bir freelance gazetecidir. Oxford University Internet Institute mezunudur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk