Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Kripto Twitter'a Başlarken

#cryptotwitter’ı takip etmek sizin, kripto dünyasındaki en yeni haberler, konuşulanlar ve karşıtlıklar konusunda bilgi edinmenize yardımcı olur.

16 Ocak 2023 12:48

Güncellenme: 16 Ocak 2023 15:03

Twitter'daki kripto topluluğu, kripto topluluğunun her köşesinden devamlı gelişen bir soru, cevap, açıklama ve spekülasyon deposudur. Fikir alışverişinin yapıldığı önemli platformlardan biridir: insanlar ve projeler ilerlemelerindeki kilometre taşlarını (dönüm noktası) duyurur, işler ters gittiğinde güvence verir ve kişisel düşüncelerini paylaşır.


Eğer bu konuda yeniyseniz, işte size nereden başlamanız gerektiğine ilişkin bazı fikirler.

 

Takip edilecek Kripto karakterleri ve insanlar

Kripto Twitter'a (#cryptotwitter) katılmak için ilk yapmanız gereken, Twitter'daki bazı önemli hesapları takip etmeye başlamaktır. Ancak kripto gibi bilgi kirliliğinin ve hacmin yüksek olduğu bir konuda nereden başlanacağını bilmek zor olabilir. 


Akışınızda sağlıklı bir fikir stoğu oluşturmak için, kripto kalabalığını geliştiriciler, yazarlar, yatırımcılar vb. gibi kategorilere ayırmak kullanışlı bir yaklaşım olabilir. Belki bir konuya odaklanmak istersiniz ya da başlamak için her konudan birkaç büyük ismi seçmek isteyebilirsiniz. 


Kripto kurucuları ve vizyonerleri

Başlangıç olarak, büyük kripto varlıklarını kişisel olarak geliştirmiş veya yönetmiş olan, kripto dünyasına yön veren kişiler var. Ethereum'u kuran ekip, bu alandaki liderlerden bazılarıdır. Hesapları, katman 1 blok zinciri ve ayrıca şu an üzerinde çalıştıkları çok sayıda projedeki gelişmelerle ilgili sizi güncel tutacaktır.


Vitalik Buterin, Ethereum'un kurucuları arasında belki de en çok tanınanıdır. Ethereum’un tanıtım yazısını yalnızca 19 yaşındayken yazdı. Bu günlerde, en son kripto tartışmalarını ve düşündürücü felsefi fikirler içeren karışık yorumlar tweetliyor. Paylaşımlarının büyük bir kısmı kripto ile ilgili değil, daha geniş siyasi veya ahlaki sorularla ilgili. Kendi görüşlerini dile getirdiği kadar takipçilerine zorlayacak sorular da soruyor. 


Bir diğer Ethereum kurucusu Gavin Wood,  ortaklarıyla birlikte Ethereum'un en büyük rakiplerinden   Polkadot'u da kurdu. Gönderileri genellikle kısa, kripto odaklı ve tekniktir. Diğer kişilerden de birçok kripto yorumunu retweetliyor. Ve Joseph Lubin, Ethereum'un kurulmasında üzerine düşeni yaptıktan sonra, Ethereum uygulama inkübatörü (geliştirici) ConsenSys'i kurdu. 


Bitcoin'in kurucusunu Twitter'da takip etmek biraz daha zordur: kimse onların kim olduğunu bilmiyor. Ama özellikle Bitcoin ile ilgileniyorsanız, tamamen orijinal kripto parayla ilgili haberleri paylaşmak için kullanılan birtakım hesaplar vardır. Başlangıç için faydalı olabilecek iki hesap ise @DocumentingBTC ve @BTC_Archive’dır.


Büyük kripto borsalarının kurucuları da takip edilmeye değerdir. Binance'in daha çok CZ olarak bilinen kurucusu Changpeng Zhao, neredeyse her gün kendi şirketi ve daha fazlası hakkında görüş ve güncellemeler tweetliyor. Coinbase kurucusu Brian Armstrong da Twitter'da da oldukça aktif ve diğer alanların yanı sıra kripto düzenlemesi hakkında da sık sık haberler ve görüşler paylaşıyor.


Kripto yazarları ve içerik üreticileri

 

Kriptonun ilk vizyonerlerinden birkaçını "takip et" düğmesine bastıktan sonra, konu hakkında yazan ün ve hatta kariyer yapan insanlara bakabilirsiniz. Popüler yazarların yanı sıra bazı uzman akademisyenler ve araştırmacılar da Twitter'da aktiftir. Bu kategoride, muhtemelen kendi altyapınıza uyan teknik ayrıntı düzeyine odaklanmak isteyeceksiniz.


Andreas Antonopoulos bu alanda ünlü bir isimdir. İnsanların kriptoyu anlamalarına yardımcı olmak için derin bir YouTube içeriği kataloğu da oluşturan bir yazar, danışman ve podcast yayıncısıdır. Tweet'leri genellikle kripto kavramları hakkında kısa ve öz açıklamalar sunar veya güncel bir konu hakkında görüş belirtir. Amacınız kendinizi kripto hakkında eğitmekse, ama teknik bir altyapınız yoksa, çalışmalarını beğenebilirsiniz. 


Podcaster ve yazar Laura Shin da birçok video içeriği, röportaj, üçüncü partilerden haberler ve sizi olaydan haberdar etmek için tasarlanmış başka içerikler yayınlıyor. 


Akışınıza ayar vermek istiyorsanız, Wikipedia editörü Molly White'ın ‘Web3'ü harika bir hesap oluyor’ ya da o zamandan beri gayretli bir kripto eleştirmeni haline gelen dogecoin kurucusu Jackson Palmer gibi bazı Web3 şüphecilerini listenize eklemek ilginizi çekebilir.

 

Kripto yatırımcıları ve fonları

Kripto karakterinin üçüncü önemli kategorisi yatırımcılardır. Bu insanlardan bazıları, onlarla aynı fikirde olmasanız bile muhtemelen düşüncelerini dinlemeye değecek kadar çok para hareketinden sorumludur. Dikkat çeken örnekler, BlockTower Capital'in kurucusu Ari David Paul veya Ark Invest'in CEO'su ve kurucusu Cathie Wood olabilir.

Özellikle ünlü yatırımcıları takip etmek istiyorsanız, en büyük kripto yatırım fonlarına bakın ve yöneticilerinin adlarını Twitter'da arayın. Stratejilerini paylaşmayabilirler ama yine de bir şeyler öğrenebilirsiniz. 

 

Twitter dizileri, retweetleri ve listeleri

Beğendiğiniz veya ilginç bulduğunuz birini bulduğunuzda, kimleri retweet yaptığına ve etkileşimde bulunduğu kişilere bakarak hızla daha fazlasını bulabilirsiniz. Herhangi bir profildeki "Tweetler ve Yanıtlar" sekmesine göz atarak sadece başlattıkları tweet dizilerini değil, yanıtladıkları kişileri de görün. Çevrimiçi bir toplulukla  bu yolu izleyebilirsiniz. Şüpheniz varsa takip edin: Daha sonra istediğiniz zaman takibi bırakabilirsiniz.


Twitter'ın biraz sakladığı başka iyi tüyo da hoşunuza giden birini bulmak ve kendi Twitter listelerini düzenleyip düzenlemediklerini görmektir. Örneğin, profilinde yeni başlayanlar için harika bir sabitlenmiş kaynak dizisine sahip olan Taylor Monahan’ın, kendi oluşturduğu ya da bulup takip ettiği düzenlenmiş listeler de vardır.
Birinin herhangi bir listesi olup olmadığını görmek için profil URL'sinin sonuna /lists ekleyin, örneğin: https://twitter.com/tayvano_/lists sizi yukarıdaki listelere götürür. Diğer kişilerin toplu oluşturduğu listeleri takip edebilir veya herhangi bir listeden sizde kripto merakı uyandıran kişileri eklemek için kullanabilirsiniz.


Kripto Twitter profillerinin gariplikleri: NFT'ler ve .eth adları

Twitter kurdu bir kullanıcı olsanız bile, kripto kişilerinin profillerine koyduğu bazı şeyler kafanızı karıştırabilir. Kripto topluluğunun bazı üyeleri, dijital izleyicilerine kripto varlıklarını görsel olarak sergilemeyi sever. "Profil resmi (PFP) NFT'leri" de bu şekilde ortaya çıktı. Bazı NFT sahipleri, ilgili sanat eserlerini profil resmi yapmayı sever. Böylece, kendilerini gururlu sahipler ilan eder ve genel olarak kriptoya olan tutkularına işaret eder.


Twitter’ın kendisi de,kullanıcıların profil resimleriyle ilişkili NFT'lere sahip olup olmadığını doğrulamayı teklif ederek uygulamayı kabul etti ve aslında teşvik etti. Ocak 2022'den itibaren, Twitter profil resminizi NFT'nize ayarlayabilir ve orijinalliğini göstermek adına özel bir altıgen çerçeveye sahip olabilirsiniz. Bir başkası isterse görüntüyü kopyalayıp yapıştırabilir, ama kenarlığı alamaz.


Kripto kişiler, bazen ‘.eth adlarını’ (İnsanların Web3’te istedikleri özgün kullanıcı adlarını almalarına fırsat veren Ethereum blok zinciri protokolü) da profillerine koyar. Bu esasen, URL'lerin ve cüzdan adreslerinin bir listesini vermek yerine, o kişinin tüm kripto cüzdanlarını ve web sitelerini tek bir bağlantı altında toplamanın bir yoludur. Bir kripto meraklısının dijital yaşamının önemli bir kısmı, bir bakıma tek bir yerde toplanabilir. Örneğin, Vitalik Buterin, Twitter kullanıcı adını “vitalik.eth” yaptı.
Sistemin sağlayıcısı, aslında Ethereum Adlandırma Hizmeti (ENS) adlandırılan merkeziyetsiz bir uygulamadır (dapp) ve adların kendileri de takaslanabilir NFT'lerdir.

Tüm sosyal medyada olduğu gibi, kripto Twitter'dan en iyi şekilde faydalanmanın püf noktası, hayatınıza en çok şey katan kısmı bulmak, katmayan kısımlardan kaçınmak ve tüm günü ona harcamamaya çalışmaktır.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Benedict George

Benedict George, CoinDesk'te serbest bir yazar. 2019'dan beri Argus Media'da Avrupa petrol piyasalarında muhabir olarak çalışıyor ve çalışmaları BreakerMag, MoneyWeek ve The Sunday Times'da yer aldı. Benedict, Oxford Üniversitesi'nden Felsefe, Politika ve Ekonomi alanında lisans derecesine ve Londra Üniversitesi City'den Finansal Gazetecilik alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Herhangi bir kripto para sahibi değil.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Hedge Fonu 3AC, Genesis Arabuluculuğunda Yer Almakta Israr Ediyor

5 Haziran 2023 15:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk