Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Öğren

Kaçınılması Gereken 5 Sosyal Medya Kripto Dolandırıcılığı

Kripto paraların oldukça spekülatif doğası, onları özellikle sosyal medyada dolandırıcılar için ideal bir hedef haline getiriyor. Kendinizi dolandırıcılardan böyle koruyabilirsiniz.

16 Ocak 2023 15:15

Güncellenme: 20 Ocak 2023 15:26

Sosyal medya, kripto dolandırıcılığının bir numaralı kaynağı olmasa da -bu , Chainalysis'e göre merkeziyetsiz finans (DeFi) olacaktır- kesinlikle dolandırıcılıkla dolu. Geçenlerde Metallica, hayranlarını yeni albümleri yayınlanmadan önce kripto sosyal medya dolandırıcılığına karşı uyaran bir bildiri yayınlamak zorunda kaldı:


2021'de dolandırıcılar, Tesla CEO'su Elon Musk'ın "Saturday Night Live" programına çıkmasını kullanarak Twitter ve YouTube'daki sahte kripto hediyeleriyle kullanıcılardan 10 milyon dolar çaldı.

 Sosyal medyada herhangi bir şeyle karşılaştığınızda şüpheci olmak iyi bir uygulamadır. İşte yaygın sosyal medya dolandırıcılık türleri, bunlara karşı tetikte olmanın ve kendinizi korumanın bazı yolları:


1. Klasik Hediye/Çekiliş (Giveaway) Dolandırıcılığı

 

Yaygın sosyal medya kripto para dolandırıcılığı bir formül izler. Dolandırıcılar, belirlenmiş bir cüzdan adresine bitcoin veya diğer kripto varlıklarını yatırırsanız paranızı ikiye katlamayı vaat eden hediyeleri tanıtmak için büyük markaların kopyasını yapar ve/veya ünlüleri taklit eder. Tabii ki umduğunuz ya da beklediğiniz olmaz, kripto paranızı gönderir göndermez sonsuza kadar yok olur.

Twitter'da bazen yasal hediyelerin dolaştığını belirtmekte fayda var, ancak bir hediyeyle herhangi bir şekilde etkileşime geçmeden önce kapsamlı bir araştırma yapmaya özen gösterin.


İlk adımınız, hediye için basit bir Google araması olabilir. Chipotle bir "Burrito veya Bitcoin" hediye çekilişi yaptığında, "Chipotle kripto çekilişi" için basit bir arama yalnızca binlerce sonucu değil, aynı zamanda USA Today, CoinDesk ve CNN gibi güvenilir yayınlardan düzinelerce makaleyi de önünüze getirir. Öte yandan, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin'in benzerliğini kullanan yeni bir dolandırıcılık, "Vitalik Buterin Crypto Giveaway" araması yapıldığında kolayca keşfedilebilirdi. Sonuçlar promosyondan değil, yalnızca dolandırıcılıktan bahsediyordu.

Ardından, çekilişi onaylamak için resmî web sitesini kontrol etmek istiyorsunuz. Chipotle, Coinbase ve Cash App bitcoin çekilişleri yaptığında, hepsinin bulması kolay ve çekilişin hüküm ve koşullarını içeren resmi blog gönderileri vardı.

Son olarak, gerçek web sitesini kontrol ettiğinizden emin olun. Örneğin, Cash App'in web sitesi cashapp.com değil cash.app'dir. Dolandırıcılar, yasal görünen adresleri alacak ve ayrıntılı ve inandırıcı sitelerle masum kurbanları kandırmak için sahte sayfalar oluşturacaktır.


2. Sahte doğrulanmış hesaplar

Dolandırıcıların kripto çalmak için kullandıkları bir diğer yaygın hile, Twitter'daki mavi onay işaretleri gibi sosyal medya platformlarının kullandığı güven işaretlerinden yararlanmaktır. Sorun şu ki, dolandırıcılar mavi bir onay işareti içeren profil resimleri oluşturacak veya orijinal görünmek için doğru yere mavi bir onay eklemek için duvar kağıdını akıllıca kullanacaktır.

Mavi onay işareti gerçekse, üzerine geldiğinizde şu kutuyu gösterecektir:
Fareyle onay işaretinin üzerine geldiğinizde, Facebook onaylı hesaplar benzer bir mesaj görüntüler: "Facebook, bu tanınmış kişinin gerçek profili olduğunu onayladı."


Instagram'daki gerçek hesaplar, pop-up olmamasına rağmen benzer işaretlere sahiptir. Ancak, takipçi sayısını ve bir hesabın gerçek anlaşma olduğuna dair diğer işaretleri kontrol edebilirsiniz. Gerçek Mark Cuban'ın Instagram'da 1,7 milyon takipçisi varken bu sahte hesabın sadece 31 takipçisi bulunuyor.


Ancak bilgisayar korsanlarının Twitter'ın güvenliğini ihlal etmeyi ve yüksek profilli bireylere ve şirketlere ait resmi Twitter hesapları aracılığıyla kripto hediye dolandırıcılıklarını yaymayı başardığı durumlar olduğundan buna tamamen güvenilmemelidir. Bu tün dolandırıcılıkta kullanılan sahte hesaplar Kayne West, Barack Obama, Apple ve Uber da vardı.


Dikkat edilmesi gereken başka bir şey de, birçok meşru (ancak resmi olarak doğrulanmamış) insanın yaptığı gibi, Ethereum alan adlarını tanıtıcılarının bir parçası olarak kullanan kişilerdir. Bilmeyenler için, Ethereum alan adı kimliğinizi Ethereum blok zincirinde paylaşmak için bir kısayol oluşturmanın bir yoludur. Vitalik Buterin, Andreeson Horowitz yatırım ortağı Chris Dixon, non-fungible token (NFT) fenomeni Farokh Sarmad ve hatta sosyetik Paris Hilton dahil olmak üzere birçok tanınmış isim .ETH alanını kullanmaktadır.


Aslında, .ETH alan adı insanlar için yarı doğrulama oluşturmuştur. Ancak bu, daha fazla dolandırıcının güvenilirlik numarası yapmak ve yatırımcıları dolandırmak için .ETH adlarını kullanacağı anlamına gelir.

Aşağıda Vitalik Buterin'in sosyal medya profillerinden iki fotoğrafa göz atın. Biri gerçek, diğeri sahte. Hangisinin hangisi olduğunu söyleyebilir misiniz?Sahte olan instagram hesabıdır.


Bu hesap aktifken düzenli olarak kripto para dolandırıcılığı yapıyordu. Dolandırıcı, 640 bin kişiyi hesabı takip etmeye ikna edebilse de (ancak kişinin yasal görünmek için botlar kullanması veya takipçiler satın alması da mümkündür), pek çok kırmızı bayrak (tehlike işareti) vardı.


İlk olarak, doğrulama işaretine sahip değil. İkincisi, "Ethereum"un "Etereum" olarak yanlış yazıldığı hikayeler yayınladı. Yazım ve dilbilgisi hataları genellikle bir dolandırıcılığın temel belirtileridir.


3.Twitter Yanıt Dolandırıcılığı

Yukarıda belirtildiği gibi, bilgisayar korsanlarının dolandırıcılıklarının etkisini artırmak için Twitter hesaplarına başarılı bir şekilde girme geçmişi vardır. 2020 ihlalinin büyük ölçekli doğası son derece nadir bir örnek olurken, bilgisayar korsanları genellikle daha küçük, doğrulanmış Twitter hesaplarına girer ve onları diğer meşru hesaplar gibi gösterecek şekilde değiştirir.


Örneğin, bir dolandırıcı, Detroit Red Wings'in hokey oyuncusu Troy Stecher'ın resmi onay işaretli hesabını hackledi, "Saturday Night Live" Twitter yayını gibi görünecek şekilde değiştirdi ve dolandırıcılık için kullandı.


Bilgisayar korsanları, bu doğrulanmış hesapları, daha fazla görünürlük elde etmek için diğer yüksek profilli hesaplara veya viral tweet'lere yanıt vermek için de kullanacaktır. Rap Genius ve Helladoge'u kuran Mahbod Moghadam, sosyal medyadaki "yanıtlama tekniğini" çok yerinde bir şekilde "tweetlerinizi kimse okumaz, ancak ünlü kişilerin tweetlerine verdiğiniz yanıtları okurlar" şeklinde özetler.


Bu nedenle, yanıtları okuyorsanız ve bir hediye (giveaway) veya başka bir hızlı kripto ile zengin olma promosyonu görüyorsanız, bunun bir aldatmaca olduğu yüzde 99,9 oranında kesindir.


4. Sahte YouTube Canlı Videoları

Sosyal medyada büyüyen bir kripto dolandırıcılığı, YouTube canlı videolarından yararlanmaktadır. Araştırmacı Satang Narang, yalnızca bir ay içinde YouTube Canlı hediyeleriyle yatırımcıların 8,9 milyon dolar dolandırıldığını bildirdi.


Dolandırıcılar, bir YouTube Canlı dolandırıcılığıyla canlı bir video oluşturur (genellikle çalınan içeriği kullanır), kendilerini kripto parada bir tür otorite olarak gösterir ve videonun açıklamasında sizden kripto para göndermenizin isteneceği bir "hediye" bağlantısı yayınlar.  Dolandırıcılar, Canlı özelliğini kullanarak video bitene kadar YouTube'un içerik inceleme sürecinden kaçınır.


Diğer sosyal medya dolandırıcılıklarında olduğu gibi, bundan kaçınmanın en iyi yolu araştırma yapmaktır. Bir YouTube kanalının yasal olup olmadığını kontrol etmenin bazı yolları şunlardır:

  • Kanalda kaç video var? Yalnızca birkaç videosu olan bir kanal şüphelidir.
  • YouTube'un gri doğrulama rozeti var mı?
  • Kanal ne zamandan beri var? Kanalın profilindeki Hakkında bağlantısına gidin ve kanalın ne zaman oluşturulduğunu öğrenmek için "istatistikler" bölümüne bakın. Yepyeni bir kanalsa dikkatli olun.
  • Canlı video tam ekranı kaplıyor mu? Çoğu dolandırıcı canlı video, hediye bağlantısını tanıtmak için ekranın yarısından vazgeçer, ancak gerçek bir Canlı video genellikle bunu yapmaz.

5. Kripto Catfishing (Taklit etme)

Direkt mesajlarınıza (DM'lerinize) girerek sizi kripto paranızdan ayırmaya çalışan yeni Catfisher dalgasına ve sahte hesaplara karşı dikkatli olun. Busta Rhymes'in NFT tasarımcısını Twitter DM'leri aracılığıyla bulması gibi bazen DM'lerden meşru fırsatlar gelebilse de, DM'ler genellikle dolandırıcılığa yol açar. Birisi size DM'den bir bağlantı gönderirse ve siz onu tanımıyorsanız, kapsamlı bir geçmiş kontrolü yapmadığınız sürece o bağlantıya tıklamayın.


NFT platformu Origin Protocol'den Eric Charles'a kripto hakkındaki yasal DM'leri sosyal medyadaki sahte olanlardan nasıl ayıracağımızı sorduk. Tavsiyesi şuydu: "Çoğu DM'nin dolandırıcı olduğunu varsayma eğilimindeyim, ancak kişinin profiline Twitter'da bakacağım. Faaliyetlerine, doğrulama durumlarına ve hesaplarının ne zaman oluşturulduğuna bağlı olarak, yasal görünüp görünmediğini belirleyebilirim."


Kripto konusunda özellikle dikkatli olmalısınız. İşlemlere itiraz edebileceğiniz ve paranızı geri alabileceğiniz bir kredi kartı dolandırıcılığının aksine, kriptoda birine gönderdiğiniz miktar ne olursa olsun, daha üst bir makama itiraz edilemez. Bu yüzden, durum tespiti yapmak ve dikkatli olmak çok önemlidir.

 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk