Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

ERC-6551 Nedir? "Sırt Çantası" Cüzdanının İncelenmesi

Son birkaç ayda, pek çok Web3 projesi ERC-6551 standardını veya token sözleşmeli (token-bound) hesapları benimsedi. Bu yeni standart; NFT'ler, oyunlar, DAO'lar ve metaverse genelinde birçok yeni kullanım olanağı sağlıyor.

27 Ağustos 2023 14:32

Güncellenme: 30 Ağustos 2023 18:27

Kriptodaki insanlar genelde cüzdanlar hakkında güçlü fikirlere sahiptir. Çoğu kişi mevcut custody endişelerinin, karmaşık temel ifadelerin ve genel kullanıcı deneyiminin, cüzdanları Web3'e yeni gelenler için en büyük engel haline getirdiği konusunda hemfikirdir.
 

Sektördeki birkaç şirket, cüzdan açma ve NFT satın alma sürecini kolaylaştırmak üzerine çalıştıklarını iddia ederken sektördeki bazı geliştiriciler bunu yapmak için altyapılarını güncelliyor. Örnek vermek gerekirse, birçok NFT’nin üzerinde geliştirildiği Ethereum blok zinciri bu güncellemeleri gerçekleştiriyor.


Web3 girişim stüdyosu Future Primitive ve NFT oluşturma platformu Manifold'dan bir grup geliştirici şubat ayında bir Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) oluşturdu. ERC-6551 adlı bu iyileştirme önerisi NFT'lerin cüzdan olarak çalışmasına olanak tanıyor. ERC-6551, token airdrop'larından türev koleksiyon ürünleri satın almaya kadar dijital varlıkların başka bir dijital varlıkta saklanmasına yönelik entegre bir mekanizma sağlıyor.


Örneğin, bir profil resmi (PFP) NFT koleksiyonuna ERC-6551 token standardı uygulandığını varsayalım. Koleksiyonun kendi yerel kripto para birimi varsa, NFT’ler bu token’ları saklayabilir. Bunun yanında dijital giyilebilir cihazlar gibi türev NFT'leri de saklayabilir. ERC-6551'in "sırt çantası" cüzdanı olarak adlandırılmasının sebebi de budur.


Bu öneri henüz resmi olarak bir token standardı haline gelmemiş olsa da çoğu protokol ve proje tarafından benimsemektedir.


Pazartesi günü, merkeziyetsiz sosyal medya platformu Lens, ERC-6551'in aktif olduğu token’ların sitede kendi profillerini saklamasına izin veren en son güncellemesini duyurdu. Mayıs ayında, moda tasarımcısı Jeff Staple'ın Web3 stüdyosu Stapleverse, ERC-6551'leri SAPIENZ NFT koleksiyonuna dahil ederek sahiplerin token sözleşmeli hesapları aracılığıyla harici NFT'lere sahip olmalarını sağladı.


Blok zinciri araştırmacılarından oluşan SeaLaunch verilerinin Dune Analytics analizine göre, bugüne kadar oluşturulmuş yaklaşık 3,775 ERC-6551 tabanlı hesap bulunuyor. Temmuz ayının başından bu yana 2,800'den fazla hesap oluşturulduğu biliniyor.


ERC-6551 token’ları hakkındaki görüşler olumlu olsa da bazı Web3 kullanıcıları token sözleşmeli bir hesabın amacını sorgulamaya devam ediyor. İnsanlar neden kendi "sırt çantası" cüzdanına sahip bir NFT'ye ihtiyaç duyar?


ERC-6551'ler, yeni projelerden oluşan gelişen bir ekosistemi destekleyebilir. Bu standart, NFT alım satımıyla ilgili sorunları çözmeye yardımcı olabilir ve hatta Web3'ün avantajlarını yeniden tanımlayabilir.


EIP'den ERC'ye

ERC-6551'in özünde, Web3’tekidijital sahiplik altyapısını geliştirme arzusu bulunur Bu da Future Primitive'in kurucuları Benny Giang ve Jayden Windle'ı kendi projelerini geliştirmekle kalmayıp Web3 alanındaki kişilere yardımcı olmak adına EIP-6551'i geliştirmeleri için teşvik etmiştir.

Windle, CoinDesk'e kendi dijital giyim eşyalarına sahip olan on-chain avatarları desteklemek için bir teknoloji oluşturmaya çalışırken takımın böyle bir fikirle geldiğini belirtti. Bir çözüm için beyinlerini harap ederek geçirdikleri birçok saatten sonra, NFT'lere cüzdan tahsis edilebilseydi ne olurdu diye düşündüler.


Windle, “Karakterlerimiz aslında bir cüzdanları olduğu için kıyafetlerine sahip olabiliyorlardı ve bu kıyafetleri alıp satabiliyorlardı çünkü kullanmak için yeterliydi. Bu, endeksleme ve akıllı sözleşme tarafında da birçok sorunu çözdü" diye ekledi.


Windle, kendi projeleri için başarılı bir şekilde altyapıyı oluşturduktan sonra kendisinin ve Giang'ın bu teknolojinin birçok koleksiyona ve fikre Future Primitive'in ötesinde değer katabileceğini fark ettiklerini söyledi.


Windle, "NFT projemiz iyi olmasına rağmen her NFT kendi varlığının sahibi olabilmeli ve on-chain eylemler gerçekleştirebilmelidir. Tam bunun üzerine EIP’in en uygun model olduğunun farkına vardık çünkü EIP ortak bir model ve ortak bir fikir etrafında consensus teşvik etmek için tasarlanmıştır” diye ekledi.


Windle ve Giang, buradan yola çıkarak Future Primitive'in kurucusu ve ürün tasarımcısı Alanah Lam; Manifold'un kurucusu Wilkins Chung, yazılım mühendisi Paul Sullivan, ortak yazarları Steve Jang ve Raymond Huynh gibi isimler ile birlikte ERC-6551 teklifini oluşturdu.


Bu öneriye göre ERC-6551, Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumludur. Yani yan zincir olan Polygon; Arbitrum ve Optimism gibi layer-2'lar dahil diğer ağlarda da çalıştırılabilir. Ayrıca birçok Ethereum tabanlı NFT'nin kullandığı ERC-721 token standardı ile oluşturulan mevcut bir NFT'nin üzerinde de çalıştırılabilir.


ERC-6551'in Artmakta Olan Faydası

Token sözleşmeli hesaplar, daha şimdiden alandaki geliştiricilerin uygulamaya başladığı çok sayıda kullanım olanağını getirdi. "Sırt çantası cüzdanı" ile kullanıcılar, Web3'ün birçok perspektifinde farklı görünebilen bir varlığa dijital sahiplik atayabilir.


Giang, CoinDesk'e ERC-6551 NFT'ler için öngördüğü erken kullanım senaryolarının oyunlar, DAO'lar, altyapı araçları ve daha fazlasını içerdiğini söyledi.


Bir Web3 oyununda bu standart, avatarların oyun içi koleksiyon öğelerine veya kripto paraya sahip olmasına izin verebilir. Bunun yanında bir DAO, üyelere katılımlarını veya katkılarını gösteren ek NFT'ler verebilir. Merkeziyetsiz sosyal ağlar, kullanıcıların kimliklerini cüzdana bağlı NFT'ler aracılığıyla temsil etmelerine izin verebilir.


Giang, "kâr eden token'lar’lerin çoğu zaten bu standart (ERC-6551) ile oynuyor ve deneyler gerçekleştiriyorlar" dedi. "Bu yılın sonuna doğru, belki de önümüzdeki birkaç ay içinde, pek çok kâr eden token'lar’in 6551’i veya token sözleşmeli hesapları kullanma olasılığı yüksek."


Çeşitli NFT projelerinde birlikte oluşturma (co-creation) imkanı ise ERC-6551’in başka bir kullanım örneğidir. SeaLaunch, CoinDesk'e dijital modada bunun, birden fazla sanatçının on-chain bir kıyafete NFT'ler ekleyebilme imkanından ve bunun sektördeki yaratıcılık yelpazesini genişletebileceğini söyledi.


SeaLaunch, "Bu katmanları birleştirerek, dahil olan her yaratıcı isme şeffaf on-chain atfı sergileyen benzersiz bir dijital moda ürünü doğar" dedi. "Bu durum çeşitli sanatsal katkılara izin vererek ve türünün tek örneği dijital kıyafetlerin yaratılmasını sağlayarak, işbirlikçi dijital moda yaratma olasılıklarına zemin hazırlıyor."


NFT sadakat programları da dijital moda ERC-6551 gibi hazır bir durumda. Web3 biletleme platformu Tokenproof'un CEO'su Fonz Olvera, CoinDesk'e teknolojinin cüzdan sahipliğinin bir adım öteye taşınmasına olanak tanıdığını ve markaların Web3 katılım modellerini daha iyi yapılandırmasına yardımcı olduğunu söyledi.


Olvera, "Bir sadakat programına üyelik ana token olabilir ve puanlar, pullar veya rozetler bu ana token’a ait olabilir" dedi.


Ayrıca Web3 sadakatinin ötesinde, ERC-6551 token’larının NFT stake’leme hizmetlerini kolaylaştırabileceğini ve sahiplerinin token’larından pasif gelir elde etmelerine izin verebileceğini de sözlerine ekledi.


Olvera, "ERC-6551, bu değiştirilebilir token’ların veya coin’lerin ana cüzdanda ayrı ayrı bulunması yerine doğrudan stake edilen varlıkta bulunması için kullanılabilir" dedi.


Hâlâ bir teklif…

ERC-6551, Web3 alanında popülerlik kazanıyor olsa da henüz resmi bir token standardı değil. İlk günlerinde, kullanıcılar token daha fazla benimsendikçe bazı zorluklara yol açabilecek belirli eğilimleri fark ettiler.


Kripto yatırım firması Pantera Capital'in kripto ekonomi başkanı Matt Stephenson, CoinDesk'e verdiği röportajda, token sözleşmeli hesaplara sahip token’ların "yinelemeli doğası"nın varlıkları aktarırken küçük sürtüşmelere yol açabileceğini söyledi.


Stephenson, "Bağcıklı ve bağcıkları üzerinde bir dostluk tılsımı olan bir çift NFT ayakkabınız olduğunu hayal edin. O zaman tılsımlı bağları olan bir ayakkabıya sahip iç içe bir yapımız olur" dedi.


Windle, ERC-6551 cüzdanlarının, kullanımı genellikle daha fazla gaz ücretine mal olan akıllı sözleşme cüzdanları olduğunu belirtti. Ancak, ağ ücretleri normalden yüksek olsa bile transferler için gaz ücretlerinin hâlâ oldukça düşük.


Ayrıca, bir ERC-6551 token standardının devredilemeyen, soulbound NFT'lerin satılmasına ve dolayısıyla artık soulbound olmayanlara da izin verebileceğine dair spekülasyonlar vardı.


Kripto güvenlik platformu Fire'ın kurucu ortağı Jeff Krantz, lüks marka Louis Vuitton'ın 39,000 dolarlık soulbound dijital trunk satışına yanıt olarak bir tweet'te, NFT'nin bir ERC-6551 trunk tarafından satın alınması durumunda alıcının tüm cüzdanını satabileceğini söyledi. Alıcıların pahalı bir varlığı satmalarına izin vermek için bunun "en mantıklı yol" olduğunu iddia etti.


Windle, CoinDesk'e bir ERC-6551 cüzdanı tarafından satın alınan soulbound NFT'lerin aslında aktarılabilir olduğunu söyledi.


Windle, "Token, tek bir hesaba bağlı olması anlamında hâlâ soulbound, ancak gerçek anlamda tek bir sahibe ait değil" dedi.


ERC-6551'in geleceği

ERC-6551 bir teklif statüsünden çıkıp resmi bir token standardı haline gelmeden önce projeler, token sözleşmeli hesapların kendi kullanım durumlarını test etmeye başlayacak. Bununla birlikte muhtemelen bu standardın yeni faydaları da ortaya çıkacak. 


SeaLaunch, CoinDesk’e verdiği röportajda, "token sözleşmeli hesapların gerçek potansiyeli henüz tam olarak anlaşılamadı. Ekosistem geliştikçe, benimsenmeleri daha fazla kullanımlarını sağlayacaktır. Bununla birlikte bu standardın sektöre yayılmasını; yeni değer yaratma, sahiplik ve etkileşim sınırlarının kilidini açmasını bekleyebiliriz" dedi. 


Ancak token sözleşmeli bir hesabın temel amacı dijital mülkiyettir.


Stephenson, CoinDesk'e verdiği röportajda, ERC-6551 sahipliğinin felsefi tarafında, anlatının bir dijital varlığın kendi on-chain varlıklarına sahip olmasına izin vermesinin heyecan verici olduğunu söyledi. Günün sonunda, cüzdana ve varlıklara sahip olan token sözleşmeli hesabın arkasında hâlâ  bir kullanıcı olduğunu da ekledi.


"Teknik olarak, sahibi bu NFT'lerin her ikisine de sahip olup hikayenin bir parçasıymış gibi davranabilir.NFT'leri gerçekmiş gibi ele alacaksak, onlara bir şeye sahipmiş gibi davranacaksak, sahibinin her ikisine de sahip olduğunu söylemektense bu bana daha doğal geliyor."


Daha Fazla Oku

    ERC-6551Token sözleşmeli hesaplartoken standardıweb3

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Cameron Thompson

Cameron Thompson, CoinDesk'te bir sosyal medya stajyeridir. Ekonomi ve Bilim ve Teknoloji Çalışmaları alanında uzmanlaştığı Tufts Üniversitesi'nden mezun oldu. Öğrenciyken Tufts Blockchain Club'ın pazarlama direktörlüğünü yaptı. Şu anda elinde az miktarda BTC, ETH, MANA ve COMP tutuyor..

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk