Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Bitcoin ETF'leri Nasıl Alınır? (Onaylanırsa)

Eğer ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu 10 Ocak 2024'te dijital varlıklara sahip ilk kripto borsa yatırım fonlarını onaylarsa, gerçek alım işlemi aslında kolay olan kısım olabilir.

10 Ocak 2024 22:16

Güncellenme: 10 Ocak 2024 23:12

Kripto varlıklar genel olarak karmaşıktır. Bu varlıkları açıklamak ve yönetmek zor olabilmektedir. 


Ekosistemde tüm olan biten bir yana, sektör kripto para birimlerini rahatça satın almayı uman kişiler için her şeyi değiştirebilecek bir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu hamlesini sabırsızlıkla bekliyor. Eğer SEC, bir spot bitcoin borsa yatırım fonunu nihayet onaylarsa, bu durum geleneksel yatırımcılar için kripto paralara yatırım yapmanın en kolay yolunu açmış olacak.


Genel itibariyle bir ETF, borsada işlem gören çeşitli varlıklardan oluşan bir sepettir. Muhtemelen SPY ve IVY gibi, ABD'de işlem gören en büyük 500 şirketi takip eden S&P 500 endeksini yansıtan büyük borsa yatırım fonlarını biliyorsunuzdur. Spot bitcoin (BTC) ETF'si ("spot", bahsettiğimiz varlıkları gerçekten elinde tuttuğu ve yapay bir sürüm veya türev sözleşmesi olmadığı anlamına gelir) büyük bir miktar bitcoin toplar ve yatırımcılar bu yığının küçük bir parçasını satın alır.


Bir yatırım fonunun aksine, ETF'leri işlem günü boyunca, başkaları da alıp satıyorken, istediğiniz kadar alıp satabilirsiniz. Büyük bitcoin haberleri gördüğünüzde, istediğiniz zaman alım veya satım yapabilirsiniz.


Online Brokerler

Çoğu insan için alım yöntemi, brokerlik hizmetleri aracılığıyla olacak. Telefonunuzda Robinhood veya Charles Schwab uygulamaları var mı? Eğer varsa, bu işlem için hazırsınız demektir.


Brokerlik hizmetleri, yeni ETF'ler borsalarda işlem görmeye başlar başlamaz bu ürünlere erişim sağlamak için gerekli konumda olmalıdır. Henüz bir hesabınız yoksa, Morgan Stanley'in E-Trade'i, Fidelity Yatırımları veya diğer küçük, rekabetçi firmalardan birinde bir hesap açmak için bazı temel formları doldurabilirsiniz. Robinhood'un başlattığı son online broker devrimi sayesinde, ETF'leri alıp satmanın ön maliyeti genellikle sıfırdır.


Kripto para uzmanları için, bu durumda Coinbase hesabınızın pek bir faydası olmayacak. Birçok büyük dijital varlık platformu şu anda SEC tarafından kripto menkul kıymetlerini yanlış bir şekilde ticaret yaptıkları suçlamasıyla mücadele etmekte olduğundan, bu platformlar müşterilerin menkul kıymet ihtiyaçlarını karşılamakla ilgilenmiyor. ETF'ler menkul kıymet olduğu için, bu aşamada yatırım yapmak isteyenler muhtemelen geleneksel finans kanallarını kullanacak.


Çoğu ETF'nin cazibesi, özellikle stok endekslerini takip edenlerin, tek bir satın alma işlemiyle çeşitli varlıklar sunmasıdır. Sadece bitcoin'e odaklanan bir fon, bitcoin yatırımcılarının uzun süredir alışık olduğu dalgalı hareketlere maruz kalacaktır. Ancak, bir bitcoin ETF'si, diğer kripto para birimlerini içeren benzer ürünlerin kapısını açabilir ve böylece bir yatırımcının, geniş bir kripto para yelpazesini temsil eden tek bir ETF hissesi satın alabileceği bir zaman gelebilir.


Fidelity, BlackRock ve Grayscale'den Bitcoin ETF uygulamaları

 SEC, Fidelity, BlackRock ve kripto alanında yer alan Grayscale dahil olmak üzere, spot bitcoin ETF'leri listelemek isteyen şirketlerden yaklaşık bir düzine başvuru değerlendiriyor. 


Rekabetin artması, bazılarının bu ürünleri yönetmek için beklenen ücretlerini bile henüz piyasaya sürülmeden düşürmesine neden oldu. Dolayısıyla, yatırımcılar düşük maliyetli fonlar arasından seçim yapabilecekler.


Şirketler, Cameron ve Tyler Winklevoss'un 2013'te bir bitcoin ETF'si oluşturmayı teklif etmesinden bu yana SEC'nin onayını arıyor. 


Ancak, SEC benzer bir ürün olan bir bitcoin vadeli işlemler ETF'sini onaylamış olsa da, bunlar genellikle profesyonel seviye yatırımlar olarak görüldü. Spot ETF, herhangi bir akıllı telefona sahip olan herkesin deneyebileceği temel, sade kripto fonu olmayı amaçlıyor.


Daha Fazla Oku

    ETFETF Nasıl Alınır?

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk