Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Akıllı Sözleşmelerde Formal Verification

Akıllı sözleşmeleri doğrulayalım: Formal Verification.

8 Ocak 2024 14:30

Güncellenme: 8 Ocak 2024 14:53

Solidity, Ethereum blok zincirinde akıllı sözleşmeleri yazmak için kullanılan en popüler programlama dilidir. Değerli varlıkların yönetimini ve transferlerini düzenledikleri için, bunların güvenli ve amaçlandığı gibi çalıştığından emin olmak son derece önemlidir.


Formal verification, bir programın belirli bir spesifikasyonu karşıladığını matematiksel olarak kanıtlama tekniğidir. Solidity akıllı sözleşmeleri bağlamında, formal verification, bir akıllı sözleşmenin tüm olası yürütme senaryolarında doğru şekilde davrandığını doğrulamak için kullanılır.Formal verification, Solidity akıllı sözleşmelerinde birçok farklı teknik kullanılarak uygulanabilir. Bu teknikleri sırasıyla inceleyelim;


  • Sembolik yürütme: Sembolik yürütmede bir programın yürütme süreçlerinin tüm olası yollarını keşfetmek için, program girdileri için sembolik değerler oluşturarak ve bunların program içindeki yayılımını takip ederek kullanılan bir tekniktir. Sembolik yürütme, uç durumları tetikleyen girdileri oluşturmak veya ulaşılamayan kodları bulmak için kullanılabilir.

  • Teorem kanıtlama: Teorem kanıtlama, matematiksel mantık kullanarak bir programın belirli bir spesifikasyonu karşıladığını kanıtlamak için kullanılan bir tekniktir. Teorem kanıtlama, bir akıllı sözleşmenin tüm olası girdiler altında doğru şekilde davrandığını kanıtlamak ve aynı zamanda “race conditions” gibi belirli istenmeyen özelliklere sahip olmadığını doğrulamak için de kullanılabilir.

  • Model kontrolü: Model kontrolü, bir programın belirli bir spesifikasyonu karşılayıp karşılamadığını sistemdeki tüm olası durumları bir dizi formal özellikle karşılaştırarak kontrol eden doğrulama tekniktir. Model kontrolü, "deadlock" gibi güvenlik ve canlılık özelliklerinin ihlallerini bulmak için kullanılabilir.

  • Statik analiz: Statik analiz, bir programın kaynak kodunu çalıştırmadan analiz etmek için kullanılan bir tekniktir. Statik analiz, kod içindeki hataları, güvenlik açıklarını ve diğer kusurları bulmak için kullanılabilir.

  • Otomatik test: Otomatik test, bir programın doğruluğunu onaylamak için kullanılabilecek test durumlarını oluşturmak için kullanılan bir tekniktir. Otomatik test, kusurları ve regresyonları bulmak için kullanılabilir ve aynı zamanda sembolik yürütme için girdiler oluşturmak için de kullanılabilir.

Her biri kendi güçlü ve zayıf yönlerine sahip ve hangi tekniğin seçileceği, doğrulanması gereken özelliklere ve doğrulama için kullanılabilir kaynaklara bağlıdır. Bu tekniklerin birleştirilmesiyle, Solidity akıllı sözleşmesinin doğruluğu konusunda daha yüksek düzeyde güven elde etmek mümkündür.


Daha Fazla Oku

    solidityformal verificationakıllı sözleşmelerEthereum

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Eren Bozbulut

Ethereum Sanal Makinesi ve Merkeziyetsiz Finans protokollerine teknik düzeyde ilgi duyan Eren Bozbulut, Akıllı Kontrat Güvenlik Araştırmacısı ve Türkiye'nin en büyük Web3 geliştirici topluluğu Buildchain'de Topluluk Yöneticisidir. Blockchain ile ilgili içeriklerin Türkçe'ye çevrilmesine gönüllü katkı sağladı, Vitalik Buterin'in kişisel blog'una Türkçe kategorisini ekledi ve çeviriler yayınladı. Blockchain teknolojisi ile 2017 yılında Ethereum madenciliği yaparak tanıştı, 2021 yılında Non-Fungible Token'ların farklı kullanımlarıyla ilgilendi ve daha önce Fabrika Games'te Hiperbasit oyunlar tasarladı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk