Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Proje İncelemesi: Ölçeklenebilir ve Güncellenebilir Web3 Altyapısı Aptos Network

Web sitesinde topluluğun önemini vurgulayan Aptos Labs’in yönetişim token’ı APT, sınırsız arza sahip.

25 Aralık 2023 17:30

Güncellenme: 25 Aralık 2023 17:46

Aptos Network (APT), Web3 çağında kitlesel benimsemeyi hedefleyen bir Layer-1 ağını temsil ediyor. Küresel geliştiricilerin katılımıyla yönetilen bu ağ, merkeziyetsiz, hızlı ve blok zincirinin sunduğu avantajları en iyi şekilde kullanma amacını taşıyor.


Blok zincirlerinin yeni bir internet altyapısı olarak ortaya çıkması, geliştiricilerin yetişmesi zor bir hızla merkeziyetsiz uygulamalar hayata geçirmelerine neden oldu. Ancak, blok zinciri kullanımının henüz evrensel olmaması, sık kesintiler, yüksek maliyetler, düşük işlem sınırları ve güvenlik endişeleri gibi nedenlerden kaynaklanıyor. Web3'ün kitlesel benimsemesini sağlamak için blok zinciri altyapısının güvenilir, ölçeklenebilir ve sürekli geliştirilen bir platform olarak evrim geçirmesi gerekiyor.


Resmi web sitesinde yer alan whitepaper'ına göre Aptos blok zinciri, bu zorluklara çözüm getirmek üzere tasarlanmış, ölçeklenebilirlik, güvenilirlik ve güncelleme yetenekleri ön planda tutularak geliştiriliyor. Üç yıl süresince dünya genelinden 350'den fazla geliştirici tarafından oluşturulan Aptos, konsensüs, akıllı sözleşme tasarımı, sistem güvenliği, performans ve merkeziyetsizlik konularında yeni ve özgün çözümler sunuyor.


Aptos blok zinciri, işlem yürütme için Move dili ile entegre olan ve bu dilde yazılmış akıllı sözleşmeleri güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleştiren bir altyapı sağlıyor. Move dili, akıllı sözleşmeler için bir formel doğrulayıcı olarak kullanılarak, sözleşmelerinin güvenlik düzeyini artırıyor. Kısacası bu yaklaşım, yazılım geliştiricilerine kötü niyetli saldırılara karşı daha etkili bir koruma sağlama imkanı sunuyor.Protokol, yüksek işlem hızı ve düşük gecikme elde etmek adına veri işleme aşamalarında pipelined ve modüler bir yaklaşım benimsiyor. Bu da fiziksel kaynakları etkili bir şekilde kullanarak donanım verimliliğini artırıyor ve paralel yürütmeyi mümkün kılıyor.


Bireysel doğrulayıcı performansını aşan ölçeklenebilme girişimleri üzerinde denemeler yapan ağ, modüler tasarım ve paralel yürütme motoru ile node operatörlerine ek bir karmaşıklık getirmeden yatay işlem kapasitesi özellikleri sunuyor.


Rakamlarla Aptos (APT)

Web sitesinde topluluğun önemini vurgulayan Aptos Labs’in yönetişim token’ı APT, sınırsız arza sahip. CoinGecko verilerine göre şu anda yüzde 6,7’lik yükselmeyle 10 dolar civarında seyreden token’ın piyasa değeri 3 milyar, 24 saatlik işlem hacmi ise 246 milyon dolar.


Binance, Paribu, Bybit, OKX gibi birçok merkezi ve merkeziyetsiz platformda yer alan APT, toplamda 103 işlem çiftinde listeleniyor.


Move Programlama Dili 

Facebook (Meta) tarafından geliştirilen, blockchain ve akıllı sözleşmeler için tasarlanmış bir dil olan Move, Aptos ekosisteminde önemli bir yere sahiptir ve ağ açısından güvenlik, güvenilirlik ve ölçeklenebilirlik konusunda yeni bir yaklaşım sunar. 


Bytecode tabanlı yapıya sahip, yüksek performans ve esneklik sağlayan programlama dili, Rust dilinin karmaşıklığına bir alternatif olarak karşımıza çıkar ve büyük ölçekli blockchain projeleri için idealdir.


Daha Fazla Oku

    aptaptosmoveweb3blockchain

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BTCTurk Hacklendi, Binance Süreç için Destek Veriyor

22 Haziran 2024 19:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk