Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

Fransa’nın Piyasa Düzenleyicisi, DeFi Hakkındaki Küresel Kuralları Destekliyor

AMF, endüstiri paydaşlarının DeFi, DAO’lar ve ilgili risklerin denetlenmesi konusundaki görüşlerine katılıyor.

19 Haziran 2023 15:03

Güncellenme: 20 Haziran 2023 09:04

Fransa'nın en büyük piyasa düzenleyicisi Autorité des Marchés Financiers (AMF), merkeziyetsiz finans (DeFi) için küresel olarak koordine edilmiş kuralları desteklediğini söyledi.


Pazartesi günü yayımlanan müzakere dökümanında, ülkede faaliyet göstermek isteyen kripto borsalarına lisans veren AMF, DeFi ekosistemini oluşturan merkeziyetsiz ve “aracısız” protokoller tarafından gündeme getirilen “düzenleyici konular hakkındaki düşüncesini” paylaştı.


Dökümana göre AMF; DeFi, DAO’lar olarak bilinen merkeziyetsiz yönetişim sistemleri ve faaliyetleri yürüten “akıllı sözleşmelerini” tanımlamakta zorluk çekiyor. Ayrıca makale, olası riskleri ve bu risklerin kontrol seviyelerini de gündemine alıyor.


Raporda şu ifadeler yer alıyor: “DeFi faaliyetlerinin sınır ötesi doğası ve erişimi nedeniyle, AMF hem yatırımcıları korumayı hem de yeniliği teşvik etmeyi amaçladığından küresel koordineli bir yaklaşımın geliştirilmesini destekliyor.”


AMF genel sekreteri Benoit de Juvigny, mayıs ayında gazetecilerle gerçekleştirdiği toplantıda raporun AB politika gelişimine katkıda bulunacağını ve geleneksel finansta bulunanların aksine kapsam içerisindeki unsurları ketagorize etmenin “karmaşık” olacağını belirtmişti.


Finansal İstikrar Kurulu (FSB) gibi küresel standart belirleyiciler de DeFi sektörü için standartlar oluşturmak istiyor ve uluslararası menkul kıymetler düzenleyicisi IOSCO, yıl sonuna kadar bir öneri listesi yayımlamaya hazırlanıyor.


AMF’nin bu girişimleri tamamıyla desteklediği belirtilen raporda, komisyonun “merkeziyetsiz finansın sağlam gelişimini desteklemeye yardımcı olacak dengeli bir düzenleyici framework oluşturulması adına hem kamu hem de özel paydaşlarla olan ilişkisini artırmayı planladığı” yazıyor.


Yargı mercileri merkezi kripto borsalarını gittikçe daha fazla düzenlemeye devam ederken DeFi protokolleri, uyumluluk sağlaması gereken belirli bir varlığın bulunmaması sebebiyle denetlenmesi zor bir alan olarak kalıyor.


Endüstride yer alan paydaşların 30 Eylül’e kadar AMF’nin önerdiği noktalarda fikir belirtmesi bekleniyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    AMFFransadefidaoIOSCO

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sandali Handagama

Sandali Handagama, kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiridir. Columbia Üniversitesi gazetecilik yüksek lisans programından mezun oldu ve 2020'de Overseas Press Club Foundation'ın iş haberciliği bursunu aldı. The Guardian, The Nation ve Popular Science dahil olmak üzere çeşitli yayınlara katkıda bulundu. Sandali'nin kripto birikimi bulunmuyor ve @iamsandali olarak tweet atıyor

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk