Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

DAO’lar “Merkeziyetsizlik Tiyatrosuna” mı Kurban Ediliyorlar?

Consensus 2023’teki katılımcılar DeFi dünyasındaki “göstermelik merkeziyetsizlik” konusuna değindi ve gerçek anlamda merkeziyetsizliğin Web3 için önemini konuştu.

18 Haziran 2023 13:21

Güncellenme: 18 Haziran 2023 13:42

Merkeziyetsizlik tiyatrosu, merkeziyetsiz finansın (DeFi) erken dönemlerinde ortaya atılan ve bir projenin gerçekte olduğundan daha fazla merkeziyetsiz görünmesini ifade eden bir kavram. Örneğin bir DeFi protokolünün kendi token’larını tutmak için kâr amacı gütmeyen bir vakıf kurması, yönetişim teklifleri yazması ve projeye danışmanlık yapması kullanıcıların ve düzenleyicilerin aklını karıştıran bir durum.


Bu kavram, Ethereum katman 2 ağı Arbitrum’un geçen Nisan’da Arbitrum Foundation’ı ilk oylamada manipülasyon yapmakla suçlamasıyla bir kez daha gündeme geldi. Vakıf oylamaya sunulacak olan token’ların yer değiştirilmesi işlemini zaten yapmıştı yani oylama yapılanın onayından öteye gitmeyecekti. 


Oylama çıkmaza girdi ve vakıf işleyiş biçimini değiştirme kararı aldı.


Consensus 20232’teki bir beyin fırtınası oturumunda belirli çıkarları gözetmek için merkeziyetsizliği esnetildiği durumlarda Web3’ün amacından ve felsefesinden uzaklaşıldığı tespiti yapıldı. 


Birçok konuşmacı gerçek anlamda merkeziyetsiz protokoller ve projeler ortaya koymanın önemini vurguladılar ve bunun Web3 dünyası için önemine değindiler. Daha merkezi şirketler Web3’e girdikçe bu konunun önemi daha da artıyor.


The Graph protokolünün arkasındaki şirket olan Edge & Node’un küresel iş geliştirme ve işbirliklerinden sorumlu yöneticisi Kyle Rojas, “İnsanlar bu dünya hakkında konuşmayı bırakıp bu dünyaya dahil olmalı. Web2’de istemci-sunucu yapısı vardı ve sunucuyu elinde tutan veriye de sahip oluyordu, her şeyi kontrol edebiliyordu” diyor. 


Bu modeli yıkmanın tek yolu Web3 ürünlerini gerçek anlamda Web3 teknolojileri kullanarak üretmekten geçiyor. 


Consensus @Consensus 2023 Raporu’nu indirmek için tıklayınız. Daha Fazla Oku

    defimerkeziyetsizEdge & Nodeconsensus2023

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Cameron Thompson

Cameron Thompson, CoinDesk'te bir sosyal medya stajyeridir. Ekonomi ve Bilim ve Teknoloji Çalışmaları alanında uzmanlaştığı Tufts Üniversitesi'nden mezun oldu. Öğrenciyken Tufts Blockchain Club'ın pazarlama direktörlüğünü yaptı. Şu anda elinde az miktarda BTC, ETH, MANA ve COMP tutuyor..

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk