Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

DeFi'nin PoolTogether'ının Arkasındaki Pooling Desteği Neden Dikkate Alınmalı?

New York mahkemelerinde hem temelsiz hem de kriptonun temel ilkelerine aykırı bir toplu dava görülüyor.

30 Haziran 2022 07:42

Güncellenme: 23 Eylül 2022 09:12

Merkeziyetsiz finansın (DeFi) PoolTogether adlı Ethereum tabanlı dayanak noktasını desteklemek için bir NFT satın almayı düşünebilirsiniz. Bu günlerde, söz konusu uygulamaya karşı New York mahkemelerinde, kripto endüstrisi için geniş kapsamlı potansiyel etkileri olacak bir toplu dava görülüyor.


Geçtiğimiz Ekim ayında, kripto karşıtlığı ile bilinen Senatör Elizabeth Warren'ın (D - Mass.) eski çalışanı ve yazılım mühendisi Joe Kent, "izinsiz bir piyango tertibi" yürüttüğü iddiasıyla New York'ta PoolTogether'a dava açtı. Ve şimdi protokolün arkasındaki şirket, yasal savunmasını finanse etmek için “Pooly” NFT'si satıyor.


Bu makale, CoinDesk'in blockchain ve kripto haberlerinde yer alan en önemli hikayelerin günlük özeti durumundaki The Node'dan alınmıştır. Haber bülteninin tamamına ulaşmak için buradan abone olabilirsiniz.


"Kayıpsız" bir piyango olarak da tanımlanan PoolTogether, insanların getiri üreten DeFi ürünlerine yeniden yatırım yapan ve sonra bu geliri her hafta birkaç şanslı “bilet” sahibine ödül olarak dağıtan ortak bir havuza kripto para birimi cinsinden katkıda bulunmalarına olanak sağlıyor. Geleneksel bir piyango sisteminden farklı olarak PoolTogether'ın akıllı sözleşmeleri, insanların çekilişi kaybetseler ya da devam eden finansal operasyona yeniden yatırım yapsalar dahi yatırımlarını geri kazanmalarına olanak tanıyor.


PoolTogether'ı kullanarak belki "kazanamayabilirsiniz", ama kesinlikle kaybedemezsiniz. Gelişmekte olan DeFi ekonomisi altında gruplandırılmış ilk merkeziyetsiz uygulamalardan biri durumundaki PoolTogether hem sektör için bir likidite sağlayıcısı hem de ellerinde kripto tutan ya da bu oyunlara katılan kripto sahiplerinin ödüllendirilmeleri için potansiyel bir yol.


Davasını açmadan önce Kent, protokole 10 dolarlık kripto para yatırdı. Kent'e göre, Delaware merkezli PoolTogether Inc. tarafından geliştirilen uygulama yasa dışı bir kumar türünü destekliyor. New York eyaleti yasaları, kontrolsüz piyango bileti satın alanların kendileri ve diğer bilet sahipleri adına toplu davalar açmalarına izin veriyor.


Yalnızca PoolTogether'ı ilgilendiren ve onun mevcut finansal kurallara nasıl uyabileceğiyle ilgili küçük bir sorun var. Şirketin avukatları, PoolTogether'ın bir piyango değil, yatırım risklerini düşüren ödüle bağlı bir tasarruf hesabı olan Premium Bond'a daha yakın bir şey olduğunu savunuyor. 2014 yılından bu yana ABD bankaları ve kredi kooperatifleri bu hizmetleri sunma yetkisine sahipler.


Bununla birlikte, esas mesele bunun tüm kriptolara dokunuyor olması. Dava, özü itibarıyla, merkeziyetsizlik ve yazılım kodlayıcıların kripto uygulamalarını faaliyete geçirdiklerinde yüklendikleri sorumluluk ile ilgili. Axios'tan Brady Dale davayı şu sözleri ile yorumluyor; "Yaratıcıların bir şey yapıp yapamayacağını, bir blok zincirinde yayınlayıp yayımlayamayacaklarını ve gerçekten artık onu kontrol etmediklerini iddia edip edemeyeceklerini test etmeyi amaçlıyor."


Akıllı sözleşmeler faaliyete girdikten sonra yeniden düzenlenemiyor. Diğer DeFi araçları gibi PoolTogether da POOL adlı kendi kripto token'ini çıkararak kullanıcılarına protokolde kontrol ve yönetişiminde pay vermeye çalıştı.

Yasal Sorumluluk?


Kent ayrıca PoolTogether'ın kurucusu Leighton Cusack ile Dragonfly Capital, Compound Labs ve Galaxy Digital de dahil olmak üzere protokolün bazı yatırımcılarına karşı da dava açtı. Bu durum, kriptoda “zarar” durumlarında yasal olarak kimin sorumlu olduğuna yönelik soruları gündeme getiriyor. Şikayetinde Kent, kriptonun çevresel etkisini ve sektörde gelişen dolandırıcılık kültürünü de eleştiriyor.


Kent'in endişeleri gerçek. Ve zarara neden olan kripto kurucularına karşı dava açma yollarının korunması gerekiyor. Terra CEO'su Do Kwon gibi kişiler, özellikle de bir protokol üzerinde teknik kontrolü ve etkiyi ellerinde tutuyorlarsa, işler ters gittiğinde verdikleri zararın sorumluluğunu da üstlenmeliler. 


Bununla birlikte, Kent'in özelindeki dava temelsiz ve kripto endüstrisinin temel ilkelerini ve değerlerini baltalamaya çalışıyor. "Merkeziyetsizlik" büyük ölçüde sadece zaman içinde elde edilebilen bir spektrum. Kripto para, bazı finansal ve kültürel hizmetlerden denetçileri ve aracıları ortadan kaldırmak suretiyle dünyaya fayda sağlıyor. 


DeFi ise araçların oluşturulabileceği ve topluluklarına başarıyla devredilebileceği fikrini sınıyor. Bu, geleneksel finansal hizmetler dünyasından bir ayrılış. Ancak aynı zamanda da açık kaynak yazılım geliştirmede uzun süredir uygulanan bir yöntem. Cusack'ın uygulamasından sürekli olarak sorumlu olduğunu söylemek, kriptonun başlıca amaçlarını baltalıyor.


Tıpkı Bitcoin'in Satoshi Nakamoto tarafından geliştirilip herkesin yararına piyasaya sürülmesi gibi, bu da blok zincirlerinde tekrarlanabilir.


Cusack, PoolTogether aracının açık kaynaklı ve vesayete tabi olmayan bir protokol olduğunu savunuyor. Kendi adını taşıyan PoolTogether şirketi, açık kaynak koduna yazılım geliştirmeye katkıda bulunuyor ve bu konuda pooltogether.com'da bir web arayüzüne sahip. Fakat şirket, bunlar olmadan da varlığını sürdürebilecek PoolTogether protokolünden ise kâr sağlamıyor.


Bununla birlikte, şirket fon topladı ve –tamamen bilinçli olarak tasarlanmış şekilde– POOL yönetişim tokeninin etkisine karşı önemli ölçüde açık. DeFi sayesinde geliştiriciler, artan kullanım ve spekülasyon yoluyla hazinelerinin değerinin artacağı umuduyla token ile çalışan araçlar oluşturmak için zaman ve çaba harcama riskini göze alıyorlar. 26 dolardan piyasa çıkan POOL'un bugünkü değeri önemli bir düşüşün ardından yaklaşık 1 dolar.


Cusack ayrıca, NFT satarak 769 ETH (yaklaşık 1,5 milyon dolar) toplamayı uman yasal bağış toplamanın öncülüğünü yapıyor ve bu sürecin merkezinde yer alıyor. Kampanya'nın internet sitesinde, satıştan elde edilen gelirin PoolTogether Inc.'e gideceği, "bu gelirin gerektiğinde şirketin, görevlilerinin ve yöneticilerinin yasal giderleri için kullanılacağı" ve kalan varlıkların ise "diğer iş amaçlarına" yatırılacağı belirtiliyor. Şimdiye kadar yaklaşık 460 ETH toplandı.


Merkeziyetsizlik ve tokenlarla ilgili menkul kıymet kuralları hakkında meşru sorular olsa da kurallar açıkça önceden belirtilmiş durumda. Dahil olabilir, isterseniz risk alabilirsiniz çünkü bu protokollerin açık kaynak olması gerekiyor. Kent, PoolTogether'da yaklaşık 12 dolarının risk altında olduğunu söylüyor.


Asıl suç, Kent'in uygulamaya girmek için 400 dolar tutarında ETH harcaması olabilir.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Daniel Kuhn

Daniel Kuhn, CoinDesk Layer 2 için haber muhabiri ve yardımcı yazarlar editörüdür. Ayrıca The Node haber bülteni için günlük haber özeti ve haftada iki kez köşe yazarlığı yapmaktadır. Gazetecilikten önce, lisans öğrencisi olarak felsefe, lisansüstü okulda İngiliz edebiyatı ve bir NYU profesyonel programında işletme ve ekonomi muhabirliği okudu. Onunla Twitter ve Telegram @danielgkuhn üzerinden bağlantı kurabilir veya onu Urbit'te ~dorrys-lonreb olarak bulabilirsiniz. BTC ve ETH'nin sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Trump, 27 Temmuz'daki Bitcoin Konferansında Konuşacak

11 Temmuz 2024 11:04

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk