Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

PEPE ve DOGE Gibi Meme Coin’ler Şaka Değil

Bu token’lar geniş bir kitlenin ilgisini çekse de halkın genelinin kriptoya bakışına zarar veriyor.

6 Ağustos 2023 09:14

Güncellenme: 6 Ağustos 2023 19:11

Yonathan Lapchik

Yonathan Lapchik Web3 şirketi Suku'nun CEO'sudur.

Twitter'da Takip Et:

@tatolapchik

Meme coin’ler; kripto topluluğunda hem eğlence gem de kaygı çağrıştıran bir kavram. 

Pepecoin’in (PEPE) bir şaka olarak başlayıp bir şekilde yapılandırılmış bir projeye dönüşmesi bu dijital varlıklarla birlikte gelen belirsizliğe ve heyecana dair en güzel örneklerden biri. 


Artık meme coin’leri ciddiye almanın zamanı geldi. Sosyal medyanın dolduruşu ve internet kültürünün desteğiyle hız kazanan bu varlıklar birçok kişinin kriptoya ilgi göstermesine zemin hazırlıyor. Ancak meme coin’ler kontrolsüz bırakılırsa kripto dünyasına dair genel bir algı sıkıntısına da neden olabiliyor.


Bu coin’ler Web3 teknolojilerine geniş bir kitlenin ilgisini çekmeye yarasa da bir yandan da dış gözlere yönelik kaygı ve eleştirel bir zemin de sunuyor ve düzenleyicilerin da hatalı nosyonlar edinmesine neden olabiliyor. 


Meme coin’lerin cazibesi

Dogecoin (DOGE), shiba inu (SHIB) ve PEPE gibi bazı meme coin’lerin çok hızlı yükselmesi yoğun bir ilgiden kaynaklanıyor. Bu dijital varlıklar Web3’ün keşfedilmemiş dünyasına daha fazla insanın girmesine vesile oldular.


İnternet mizahının ve kumarın bir araya gelmiş hali gibi görünen meme coin’ler sundukları astronomik getiriler ile cazibe oluşturuyor. Bir açıdan Web3’ün ana akıma çıkmasında en önemli dinamiklerden biri oldukları söylenebilir.


Ancak bu coin’lerin cazibesi karikatürvari kökenlerinin veya hızlı getiri potansiyelinin ötesine de geçebiliyor. Bu coin’ler daha çok teknoloji hayranı yatırımcıların ve finansal guruların dünyası gibi görünen kripto para evrenini daha genel kitlelere de açan bir kapı görevi görüyorlar. Ayrıca bitcoin’de yatırım fırsatını kaçırdığına inanan bazı yatırımcılara yeni bir fırsat alanı da sunuyorlar.


Bu söylediklerimden meme coin’lere yatırım yapmanın akıllıca olduğu anlamı çıkarılmasın lütfen.  Aslına bakarsanız olabilecek en iyi senaryo şudur: SHIB veya benzeri bir coin’e ilgi duyup kripto dünyasına adım atan bir acemi, zamanla Web3’te neler olup bittiğini anlamaya, çeşitli merkeziyetsiz uygulamaların önemini kavramaya ve kendi varlıklarını saklamanın gücüne hâkim olur. Bu iyi niyetli bir yaklaşım olmanın ötesinde kripto için ana kazanım alanlarından biri haline gelebilir. 


Meme coin’ler birçok açıdan, pasif internet kullanıcılarını DeFi dünyasının aktif üyelerine çevirme ve blok zinciri teknolojilerini keşfederek bunlardan yararlanma noktasına taşır. Ancak şu da bir gerçek ki bu eğlenceli yapıların da eleştir alan tarafları var.


Meme coin’in karanlık yüzü

Meme coin’lerin doğasında olan belirsizlik ve volatilite özellikle influencer’ların büyük getiri vaatleriyle şişirildiğinde ciddi bir kaygı unsuru haline gelebilir.  Bir gecede milyoner olanların ya da inanılmaz getiriler elde edenlerin hikâyeleri manşetleri süslese de madalyonun ters tarafı bir bu kadar önemlidir. Meşhur sözde olduğu gibi: “Yukarı çıkan aşağı inecektir.”


Meme coin’lerde çok sert fiyat dalgalanmaları görülebilir. Bunların nedenleri arasında basit bir sosyal medya paylaşımından yol haritalarında somut bir ilerleme olmamasından kaynaklı bir topluluk tepkisi olabilir.


Daha da ötesinde bu varlıkların temel yapıları da sorgulanabilir. Bitcoin veya Ethereum gibi geleneksel blok zincirlerinin dışında birçok meme coin’in somut değer veya kullanım alanları yoktur. Yani fiyatları teknolojik inovasyondan veya gerçek hayattaki faydalarından değil şişirmeden dolayı artış gösterir. 


Meme coin yaratıcıları bu gerçekleri gizlemeye çalışmazlar. Örneğin pepecoin’in ana sayfasının alt kısmında şu ifade var: “Bu coin bir işe yaramaz ve sadece eğlence amacıyla üretilmiştir.” Bu fayda eksikliği coin’lerin büyümesini sürdürülebilir kılma konusunda makul kaygılar oluşmasına neden olmuş ve kripto topluluğunda meme coin’lerin uzun dönemli mi yoksa kısa vadeli mi olduğu üzerine tartışmalar yapılmıştır. 


Bu zorlukların yanında bir de piyasa manipülasyonu faktörü vardır. Meme coin’ler, düzenlemelerin olmadığı bir ortamda pompala-boşalt tuzaklarına malzeme olabilirler. Yani influencer’lar veya büyük yatırımcılar ellerindeki malı satmadan önce fiyatını suni biçimde artırıp diğerlerinin çökmesine neden olabilirler.


Aslına bakarsanız birçok büyük getiri bazı diğer işlerin kaybına bağlı olarak gelişir. Bazı durumlarda alım-satım yapanlar doğru fiyattan satma şansını yitirirler ve ellerinde değeri düşmüş varlıklardan oluşan bir portföy kalır ve bunu tutmak durumunda kalırlar. Bu kripto dünyasında PvP yani oyuncu oyuncuya karşı durumu olarak ifade edilir. 


Burada kullanılan kelimenin “oynamak” olduğu göz önüne alındığında meme coin alım-satımının doğası da anlaşılabilir. Oyunda katılımcılar birbirine karşı mücadele eder ve ilk kimin elindeki token’ları satmaya başlayacağını tahmin etmek önem kazanır.


Meme coin’lerin bu özellikleri kripto dünyasında suları bulandıran ve “kripto sahtekarlıktan başka bir şey değil” imajının oluşmasına yardımcı olan bir unsur olarak değerlendirilir. Kripto dünyasının gediklilerine göre meme coin’ler kriptonun yaygınlık kazanması ve kabullenilmesi noktasında zarar ve sıkıntı oluşturur. 


Bu noktada genel katılımcıların kriptoya dair bildiklerini unutup blok zinciri ve Web3’ün kıymeti noktasında yeni öğrenimler edinmeleri gereklidir. Ancak bundan sonra önemli yeniliklerin anlaşılması mümkün olacak ve bu yeni teknolojinin vaatleri daha iyi içselleştirilecektir. 


Dengeyi bulmak

Eğlenceyi ve yatırım fırsatlarını bir araya getiren meme coin’ler kripto dünyasında önemli bir iz bırakıyor ve Web3 dünyasının ana akım kitlelerce tanınmasına hizmet ediyor.


Ancak kripto paraların ve Web3 dünyasının değeri ve güçlü tarafları konusuna odaklanmak da önemli. Meme coin’ler bu alanda şüphe oluşturdukça düzenleyicilerin de dikkatini çekiyorlar ve düzenleyicilerin anlamsız bakış açıları oluşturmalarına destek olabiliyorlar.


Meme coin’leri benimseyelim ama şaka olmadıklarını da anlayalım. 
Daha Fazla Oku

    DOGEPepeMemekripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Yonathan Lapchik Web3 şirketi Suku'nun CEO'sudur.

Twitter'da Takip Et:

@tatolapchik

Yonathan Lapchik Web3 şirketi Suku'nun CEO'sudur.

Twitter'da Takip Et:

@tatolapchik

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Lido, Ethereum için Potansiyel Bir Risk Olabilir mi?

24 Eylül 2023 11:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk