Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

Metaverse Yaratım Ekonomisini Nasıl Dönüştürür?

Consensus 2023 katılımcıları Web3’ün geleceğini ve yaratıcı ekonomilere etkisini konuştular.

29 Temmuz 2023 11:48

Güncellenme: 29 Temmuz 2023 11:52

Rosie Perper

Editor

Gelişmekte olan Web3 ekosistemi yaratıcıların kitleleriyle etkileşimini ve iş modellerini de dönüştürmeyi hedefliyor. Web1 tamamen “okuma” odaklı bir dünya iken Web2 ile “yazma” yani içerik üretme ve etkileşim imkânı veriyordu. Eğer Web3 hayal edildiği gibi şekillenirse kullanıcılar verilerini okuma ve yazmanın yanı sıra bu verilerin sahipliğini de ellerinde bulunduracaklar. Böylelikle güç merkezi yapılardan bireylere geçecek. 


İnternetin bu yeni biçimi mahremiyeti, merkeziyetsizliği ve sahipliği merkeze koyan ve seçenekler ile aracıların ilişkisini düzenleyen bir zemin hazırlıyor. Ancak bu ideallerin büyük bir kısmı zayıf ve yetersiz uygulamalar ve inatçı kurumsal yapılar nedeniyle dijital davranış değişikliğine imkân vermekten uzak kalıyor. Geliştiriciler ve kullanıcılar açık bir metaverse hayal ettikleri için sahiplik ve birlikte çalışma konuları da gündemden düşmüyor. 


Dijital anketimize katılan 168 kişi metaverse’ün sahibinin kim olduğu konusunda bölünmüş görünüyorlar: Yüzde 40’ı meta gibi mega şirketlerin kontrolü elinde tutacağını düşünürken yüzde 40’ı herhangi bir sahipliğin olmayacağından ya da genele yayılan bir sahiplikten söz ediyorlar. 


Tüm bunlar yaratıcı ekonomisinin idealist bakış açısı ve Web3 ekosisteminin merkeziyetsiz yapısı hakkında bize ne söylüyor? Web3 teknolojisinin mümkün kılacağı optimal iş modelleri hangileri? Metaverse’deki tüketicilerin ilgisini çekecek içerikler neler olacak?


Eğer paylaşımlı, birlikte çalışabilir bir metaverse hayal ediyorsak kullanıcı tabanının d paylaşmaya açık olması gerekli…


Consensus @ Consensus 2023 Raporu’nu indirmek için tıklayınız. 

Daha Fazla Oku

    web3metaverseYaratıcı ekonomi

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin, Kasım 2021'den Bu Yana İlk Kez 60 Bin Doları Aştı

28 Şubat 2024 17:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk