Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

Solana Rallisi Ethereum'a Ciddi Bir Rakip Çıktığını Ortaya Koyuyor

SOL fiyatı 2022'nin başından bu yana ilk kez 100 doların üzerinde.

28 Aralık 2023 10:14

Güncellenme: 28 Aralık 2023 10:48

Nick Baker

Editor

2021'de büyük bir heyecan yaratan Solana (SOL) ağı, Ethereum (ETH) blok zincirinin temel sorunlarını çözme yeteneğiyle öne çıkmıştı. Ağın vaat ettiği şey, işlemleri daha ucuz ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilen, merkeziyetsiz finans ve diğer akıllı sözleşme tabanlı faaliyetler için daha uygun bir ortam yaratmaktı.


Ancak 2022 geldiğinde birçok acı dönem yaşandı, durum böyle olunca da Solana karanlık bir sürece girdi. Dürüst olmak gerekirse, kriptodaki çoğu oyuncu için aynı şey yaşandı. Daha sonra Sam Bankman-Fried'ın Solana ve SOL token'ıyla yakından ilişkilendirilmesi işleri kolaylaştırmadı, token fiyatları 10 doların altına düştü.


Ekim ayında SBF davası sürerken SOL fiyatları tekrar 20 doların üzerine çıktı. Sonra ise Solana ve SOL, bir anda kripto dünyasının en popüler isimlerinden biri haline geldi. Bu hafta 2022'nin başından beri ilk kez 100 dolar üzerinde seyreden SOL, şu anda 47 milyar dolarlık hacimle beşinci en büyük kripto para birimi konumunda.


Meslektaşım Danny Nelson, gelişmelerin yaşandığı hafta sonunu şu şekilde özetliyor:


Geçici de olsa cumartesi günkü fiyat hareketleri, Solana blok zincirindeki on-chain aktivitenin yukarılara taşındığına işaret ediyor. DefiLlama verilerine göre, Solana tabanlı merkeziyetsiz borsalar Uniswap'ın milyarlarca dolarlık işlem hacmine ilk kez yaklaşıyor. Bu yükselişin önemli bir kısmı, şu anda yayılan spekülasyonlar tarafından tetikleniyor.


Bunlardan biri de Solana üzerinde geliştirilen köpek temalı memecoin'lerin gün geçtikçe daha da popüler olması. Airdrop'lar ve ödüller, trader'ları köprüleri ve diğer altyapıları denemeye itiyor.


Ancak akıllı sözleşmeleri çalıştırabilen layer-1 blok zincirleri arasındaki liderlik Ethereum'da kalmaya devam ediyor. DefiLlama verilerine göre, Ethereum ekosistemindeki toplam kilitli değer (TVL) 29 milyar dolar iken, Solana TVL'si 1,5 milyar doları aşamıyor.

Daha Fazla Oku

    SOLSolanaETHEthereum

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk