Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

Geldi, Geliyor, Gelecek… Nedir Bu Bitcoin ETF?

Haftalardır kripto para piyasasında tüm gözler, ABD’de onaylanmayı bekleyen Spot Bitcoin ETF başvurularına çevrilmiş durumda.

5 Ekim 2023 09:43

Güncellenme: 13 Aralık 2023 14:36

Mete Umut Elmas

Mete Umut Elmas, 2017 yılında değişim öğrencisi olarak eğitim gördüğü Almanya’da Google’dan aldığı bir eğitim bursu aracılığıyla yazılım, veri analizi, makine öğrenmesi ve hemen ardından merkeziyetsiz teknolojiler, blok zinciri ve kripto paralar üzerine araştırmalar yapmaya başladı. Eğitimiyle eşzamanlı olarak Harvey Nichols, Toyota ve Arçelik gibi kurumsal şirketlerde çalışma deneyimleri edinen Elmas, mezuniyet sonrası kariyerine Mercedes-Benz’de Otomobil Pazarlama İletişimi Koordinatörü olarak devam etti. İşten arta kalan vaktinde tüm odağını blok zinciri ve kripto paralar üzerinde yoğunlaştıran Elmas, Web3 girişimlerine geri bildirim ve öneriler şeklinde ilerleyen ve daha çok kuvvetli bir hobi olarak adlandırılabilecek tutkusunu 2021 yılında Türkiye merkezli lokal bir kripto para borsasının Büyüme Yöneticiliği’ni devralarak tam zamanlıya çevirdi. Kariyerine tekrar çok uluslu bir şirkette devam etme kararı alan Elmas, ekosisteme yön veren lider markalardan KuCoin’e Türkiye İş Geliştirme Direktörü olarak katıldı. KuCoin’in Türkiye’de gösterdiği hızlı yükselişin ardından 2022 yılında KuCoin Ülke Yöneticisi olarak atanan Mete Umut Elmas, kariyerine KuCoin’de Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA)’dan Sorumlu İş Geliştirme Direktörü olarak devam etmektedir.

Spekülasyonları bir kenara bırakıp Bitcoin ETF’lerin ne olduğuna bakalım.


Bitcoin ETF Nedir?

ETF, İngilizce “Exchange Traded Fund” kavramının kısaltmasıdır ve Türkçe’ye “Borsa Yatırım Fonu” şeklinde çevrilebilir. ETF, genellikle spesifik bir endekse, sektöre veya varlığa odaklanmış menkul kıymet(ler sepeti)dir. 


Tanımından hareketle Bitcoin ETF de yatırımda Bitcoin’i önceliklendiren bir yatırım aracıdır. Bitcoin ETF’ye yatırım yapmanın doğrudan BTC satın almaktan temel farkı çeşitli bariyerleri elimine etmesidir. Bu bariyerlere örnek olarak blok zinciri teknolojisinin karmaşıklığından duyulan çekince veya satın alınan Bitcoin’i güvenli şekilde saklayabilme endişesi verilebilir. Zira merkeziyetsiz finans, blok zinciri teknolojisi ve kripto paralara dair temel düzeyde de olsa bir bilgi dağarcığı gerektirir ve varlıklarını koruma/saklama sorumluluğunu varlık sahibine yükler. Bitcoin ETF tarafında bu yükümlülükler, ETF’yi ihraç eden aracı kurumun omzuna geçerek yatırımcı için işleri kolaylaştırır.


Bitcoin ETF Türleri

Bitcoin ETF’leri yatırım stratejileri bakımından temelde ikiye ayrılır:


 • Spot Bitcoin ETF: Tamamen veya kısmen gerçek BTC ile teminatlandırılır ve kripto para borsaları veya sıcak/soğuk cüzdan gibi saklama süreçlerine girişmeden Bitcoin sahibi olmanın önünü açar. Genellikle büyük yatırım fonları ve/veya kripto saklama hizmet sağlayıcıları olmak üzere iki tür iştirakin dahiliyeti ile ihraç edilirler. Kanada, İsviçre ve Almanya gibi ülkelerde uzun süredir var olmalarına rağmen son haftalarda ETF’leri bu kadar gündeme taşıyan da yine bu tür Bitcoin ETF’lerin ABD’de sunulmaya başlama ihtimalidir.

 • Bitcoin Vadeli İşlem ETF: BTC ile teminatlandırılmaz, Bitcoin’in Vadeli İşlem (Futures) piyasasındaki fiyat hareketlerini baz alır. Bitcoin veya genel kripto paralara doğrudan bir erişim sağlamadığı; yalnızca finansal türev ürünlerini baz aldığı için genel kanı, temel kripto varlık piyasasına pek fayda sağlamadığı yönündedir. Halihazırda ABD’de birçok büyük varlık fonunun bu tür ETF’leri işlem görmektedir.

Bitcoin ETF’lerin Avantajları

 • Kolaylaştırılmış Kripto Yatırımı: Blok zinciri, madencilik, merkezi ve merkeziyetsiz kripto para borsaları (CEX ve DEX)... Bu kavramların normal bir insanın zihninde yarattığı konfor alanını terk ediş hissi olmadan daha fazla yatırımcıya önceden aşina olduğu bir yatırım türüyle kripto paralara giriş imkanı sağlar.

 • Sigorta: ETF’ler, ihraç edildikleri ülkelerde temel düzenleyici kurum tarafından belirli bir miktara kadar sigortalıdır. Örneğin, ABD’li yatırımcılar 250,000 dolara kadar FDIC sigortalıdır.

 • Saklama/Koruma: Kripto varlıkların güvenli şekilde saklanması aracı kurumun sorumluluğundadır.

 • Kurumsal Katılım: Portföy çeşitlendirmesi ve risk yönetimi kurumsal yatırımcılar için vazgeçilmezdir. Düzenlenmiş ve daha önce pratiği yapılmış bir yatırım türü, yüksek likidite ve şeffaflık, birçok kurumsal yatırımcının portföyüne Bitcoin ETF’leri eklemesi için iyi sebepler olabilir.

 • Yayılım: Yukarıda sıralanan diğer avantajlarla birlikte gelecek daha fazla yatırımcı adaptasyonu, kripto paraların popülaritesini artırabilir.

Bitcoin ETF’lerin Dezavantajları

 • Ek Ücretler: ETF’lere yatırım yapmak ile işinde uzman olduğuna inandığınız aracı kurumdan varlıklarınız için yönetim desteği talep etmiş olursunuz, bu da beraberinde başta “Yönetim Ücreti” olmak üzere birçok ek ücret kalemiyle gelecektir. Doğrudan BTC tutmanın ise bir ücreti yoktur.

 • Fiyat Denkliği: %100 BTC yatırımına odaklanmış bir Bitcoin ETF’nin amacı, Bitcoin fiyatını birebir yakalamaktır. Ne yazık ki bu amaç her zaman gerçekleşmeyebilir. Fiyat, ilgili ETF’nin teminatına/tuttuğu varlıklara göre farklılaşabilir.

 • Piyasa Koşulları: Kripto para borsalarında 7/24 alınıp satılabilen BTC’nin aksine, ABD’de ihraç edilen Bitcoin ETF’lerini ABD hisse piyasalarının açık olduğu saatlerde (Türkiye saati ile 16.30-23.30 arası) alıp satabilirsiniz. Bazı aracı kurumlar hafta içi 24 saat ETF işlemlerine izin vermiş olsa da bu sizin için yeterli olmayabilir. Ayrıca bazı Bitcoin ETF’lerinin likiditesi yetersiz kalabilir ve alım satımda büyük fiyat farklarına maruz kalabilirsiniz.

 • İdeolojik Yaklaşım: Bitcoin’in ve merkeziyetsiz finansın temel amacı, aracıları ortadan kaldırmak ve insanlara varlıkları üzerinde tam kontrol vermektir. Bitcoin ETF’ye yatırım yaparak aracıya güvenmek ve varlıklarınızın doğrudan kontrolünden feragat etmek durumundasınız.

Ayrıca hem avantaj hem de dezavantaj perspektifleri bulunan bir “vergi” konusu da var, ABD’de kâr elde edilen kripto satışları veya kripto yoluyla elde edilen gelir de vergiye tabiidir ve bütün kripto para borsaları ile otomatize edilmiş vergi yazılımları senkronize çalışmayabilir. Bu noktada Bitcoin ETF’leri ABD vatandaşlarına daha pürüzsüz bir deneyim sağlıyor. Öte yandan böyle bir vergi zorunluluğu bulunmayan vatandaşlar için temel kripto varlık piyasasında işlem yapmak, hala Bitcoin ETF’den daha makul bir seçenek olabilir.


Sonuç

BlackRock, Valkyrie Funds, Invesco, Fidelity, Bitwise, VanEck ve WisdomTree gibi dev şirketlerin ABD’deki Spot Bitcoin ETF başvurularına verilecek yanıt SEC tarafından sürekli ötelene dursun, yalnızca kabul söylentileri dahi kripto para piyasasında haftalardır süren bir çalkantıya sebep olmaya yetti. Dolayısıyla buradan yapılabilecek ilk çıkarım, pek çok konuda olduğu gibi SEC tarafından verilecek olumlu/olumsuz herhangi bir kararın piyasada yaratacağı volatiliteye karşı mevcut riskimizi gözden geçirmektir.


Doğası gereği, Bitcoin ETF’leri (özellikle Spot), kripto yatırımlarını aktif olarak yönetmek istememesine rağmen portföyünü çeşitlendirmeyi amaçlayan, bu doğrultuda Yönetim Ücreti gibi ek maliyetlere razı olan ve kripto varlıklarını doğru şekilde saklama derdiyle uğraşmak istemeyen yatırımcılar için uygun bir finansal araç olabilir. Bu da mevcut kripto para yatırımcılarından daha geniş bir kesimin dahiliyeti ve daha geniş çapta kripto para benimsenme ihtimallerini kuvvetlendirerek Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paraların geleceği için başka bir mihenk taşı olarak değerlendiriliyor.
Daha Fazla Oku

  bitcoin etfBitcoinborsa yatırım fonu

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Mete Umut Elmas, 2017 yılında değişim öğrencisi olarak eğitim gördüğü Almanya’da Google’dan aldığı bir eğitim bursu aracılığıyla yazılım, veri analizi, makine öğrenmesi ve hemen ardından merkeziyetsiz teknolojiler, blok zinciri ve kripto paralar üzerine araştırmalar yapmaya başladı. Eğitimiyle eşzamanlı olarak Harvey Nichols, Toyota ve Arçelik gibi kurumsal şirketlerde çalışma deneyimleri edinen Elmas, mezuniyet sonrası kariyerine Mercedes-Benz’de Otomobil Pazarlama İletişimi Koordinatörü olarak devam etti. İşten arta kalan vaktinde tüm odağını blok zinciri ve kripto paralar üzerinde yoğunlaştıran Elmas, Web3 girişimlerine geri bildirim ve öneriler şeklinde ilerleyen ve daha çok kuvvetli bir hobi olarak adlandırılabilecek tutkusunu 2021 yılında Türkiye merkezli lokal bir kripto para borsasının Büyüme Yöneticiliği’ni devralarak tam zamanlıya çevirdi. Kariyerine tekrar çok uluslu bir şirkette devam etme kararı alan Elmas, ekosisteme yön veren lider markalardan KuCoin’e Türkiye İş Geliştirme Direktörü olarak katıldı. KuCoin’in Türkiye’de gösterdiği hızlı yükselişin ardından 2022 yılında KuCoin Ülke Yöneticisi olarak atanan Mete Umut Elmas, kariyerine KuCoin’de Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA)’dan Sorumlu İş Geliştirme Direktörü olarak devam etmektedir.

Mete Umut Elmas, 2017 yılında değişim öğrencisi olarak eğitim gördüğü Almanya’da Google’dan aldığı bir eğitim bursu aracılığıyla yazılım, veri analizi, makine öğrenmesi ve hemen ardından merkeziyetsiz teknolojiler, blok zinciri ve kripto paralar üzerine araştırmalar yapmaya başladı. Eğitimiyle eşzamanlı olarak Harvey Nichols, Toyota ve Arçelik gibi kurumsal şirketlerde çalışma deneyimleri edinen Elmas, mezuniyet sonrası kariyerine Mercedes-Benz’de Otomobil Pazarlama İletişimi Koordinatörü olarak devam etti. İşten arta kalan vaktinde tüm odağını blok zinciri ve kripto paralar üzerinde yoğunlaştıran Elmas, Web3 girişimlerine geri bildirim ve öneriler şeklinde ilerleyen ve daha çok kuvvetli bir hobi olarak adlandırılabilecek tutkusunu 2021 yılında Türkiye merkezli lokal bir kripto para borsasının Büyüme Yöneticiliği’ni devralarak tam zamanlıya çevirdi. Kariyerine tekrar çok uluslu bir şirkette devam etme kararı alan Elmas, ekosisteme yön veren lider markalardan KuCoin’e Türkiye İş Geliştirme Direktörü olarak katıldı. KuCoin’in Türkiye’de gösterdiği hızlı yükselişin ardından 2022 yılında KuCoin Ülke Yöneticisi olarak atanan Mete Umut Elmas, kariyerine KuCoin’de Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA)’dan Sorumlu İş Geliştirme Direktörü olarak devam etmektedir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk