Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

Başka FTX Olmasın. Kripto Saklamanın Geleceği

FTX’in çöküşü bireysel kontrol tartışmalarının yeniden alevlenmesine neden oldu.

29 Haziran 2023 17:53

Güncellenme: 29 Haziran 2023 17:58

Margaux Nijkerk

Editor

FTX’in patlamasından sonra kripto anahtarlarını elinde bulunduran merkezi yapılara olan güven ciddi biçimde erozyona uğradı. İflas sürecindeki resmi belgelere göre bir milyar ile on milyar dolar arasında bir kripto varlık dondurulmuş durumda ve milyonlarca insan parasını geri almak için beklemeye devam ediyorlar. 


Bu çöküş birçok kişi için kriptografik anahtarları kendi kontrollerinde tutma yaklaşımının (kendi bilgisayarlarında veya internete bağlanma-yan bir donanım cihazında ve hatta bir kağıda yazıp kasaya kilitleyerek) FTX benzeri olaylardan kaçınmak için iyi bir yöntem olduğunu düşünmesine neden oldu. 


Consensus 2023’te yapılan kapalı devre bir toplantıda politika yapıcıların kriptonun bireysel kontrole dayalı felsefesini baltalamadan hatta bu felsefeyi desteleyerek ne tür çözümler oluşturabilecekleri masaya yatırıldı. Katılımcılar arasında teknolojiden düzenlemelere ve şirket yöneticilerine dek çeşitlenen bir profil görülüyordu. 


Buradaki meydan okumanın akut hale geldiği net görülüyor. Consensus genel katılımcılarına yönelik bir ankette şu soru soruldu: Kullanıcıların yüzde kaçı bireysel kontrol yetkinliğine sahiptir?


Elektronik ankete katılan 169 kişiden yaklaşık yarısı (yüzde 54) kullanıcıların yüzde 10’undan azının bu beceriye sahip olduğunu söylediler.


Bu gerçekten yola çıkıldığında Consensus’da yapılan kapalı oturumda dört grup yuvarlak masa biçiminde çalıştılar ve değişik sorulara yanıtlar aradılar.


Consensus @Consensus 2023 Raporu’nu indirmek için tıklayınız. 

Daha Fazla Oku

    FTXBatışkripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Para Ticaretinde Risk Nasıl Yönetilir?

23 Eylül 2023 13:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk