Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Yazarlar

Kripto Platformu Maple Finance Solana Üzerinden Borç Vermeyi Durdurdu

Yapılan güncelleme kısa süre önce yaşanan. borç krizinde ortaya çıkan eksiklikleri gidermeyi amaçlıyor.

15 Aralık 2022 09:21

Güncellenme: 15 Aralık 2022 12:31

Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Blok zinciri tabanlı borç verme platformu Maple Finance Çarşamba günü yaptığı açıklamayla protokolünde önemli değişiklikler yaptığını duyurdu. Bu değişiklikler bir süre önce yaşanan temerrüt durumlarında gözlenen bazı eksikliklerin giderilmesini amaçlıyor.


Maple kurumsal alıcıların herhangi bir teminat vermek zorunda kalmadan kredi havuzlarından borç almalarına imkan veren bir kredi pazaryeri. Yatırımcılar da bu platforma kaynak sağlayarak getiri elde edebiliyorlar. Her kredi havuzunda verilen borçları kayda alan ve alıcıların değerlendirmesini yapan bir delege bulunuyor.


Maple’ın yayımladığı blog paylaşımına göre Maple 2.0 adı verilen yeni versiyon para çekme sürecine dair geliştirmeler içeriyor. Bunlar arasında para çekme talebini önceden girmek ve çekimi eşit biçimde bölmek gibi opsiyonlar yer alıyor. 


Yeni yapı, ayrıca, verilen paraların sistemde kilitli kalma süresini de kısaltıyor. Akıllı sözleşme inceleme platformu olan Sherlock kısa süre önce bu özelliğin olmamasından dolayı 4 milyon dolar kaybetmişti.


Haberin ardından MPL’in yüzde 6,9 arttığı görüldü ve CoinGecko’nun verilerine göre bu artış piyasanın ortalamasının üzerinde. Aynı dönemde CoinDesk Market Index yüzde 1,15 artış göstermişti.


Yeni versiyonda “ilk-kayıp sermayesi” olarak adlandırılan bir geliştirilmiş özellik yer alıyor. Bu özellik bir borcun temerrüde düşmesi durumunda oluşan zararın bir kısmının üstlenilmesine imkân veriyor. Şu anda temerrütten korunmak için sadece havuzun delegeleri kaynak sağlayabiliyor. 


Yeni özellik

Bu yeni özellikle birlikte sistemde Maple’ın yönetişim token’ı olan MPL stake etme zorunluluğu ortadan kalkıyor. Zira bu yöntem bazı yatırımcılar için iyi bir gelir etme mekanizması haline dönüşmüştü. 


Bir önceki güncellemede temerrütten korunma fonundaki varlıklar USDC ve MPL token karışımından oluşuyordu ve yatırımcılar ellerindeki MPL’i burada stake edebiliyor ve karşılığında ödül kazanabiliyorlardı. Uygulamada ise stake edenler bir temerrüt ihtimali oluştuğunda MPL’i çekip veya satıp getiri elde edebiliyorlardı. 


Dijital varlık araştırma şirketi Fundstrat’ın başkan yardımcısı Walter Teng, “Bu iyi bir tasarım güncellemesi” diyor.


AncakTeng’e göre, havuzun korunmasında MPL’i devre dışı bırakmak ve stake etmeyi durdurmak protokolün kendi token’ının faydasını ciddi biçimde azaltabilir. 


Maple’ın Discord sunucusunda konuşan bir yetkiliye göre MPL stake ödüllerinin durdurulmasının nedenleri arasında gelirlerin zayıflaması, piyasa şartlarının değişkenliği ve Maple’ın temellerinin sağlamlaştırılması sayılabilir. 


Bu güncelleme son 18 aydır yaşanan çalkantılardan etkilenen Maple’ın protokolündeki bazı tasarımsal eksiklikleri gidermeyi amaçlıyor. Ptorokol, son iki haftada Auros Global ve Orthogonal Trading’in iflas etmesi nedeniyle 54 milyon dolarlık kurtarma fonu oluşturmak durumunda kalmıştı. Maple yatırımcıları ciddi kayıplar yaşarken MPL tarihinin en düşük seviyesine geriledi. 


Solana’ya darbe

Maple, bu güncelleme ile birlikte önemli bir stratejik karar alarak Ethereum blok zincirini daha yoğun kullanmaya ve Solana üzerinden borç vermeyi durdurmaya karar verdi.


Maple, “Maple Ethereum uygulamasından geliştirmeler yaparak ve proof-of-stake modelinin desteğiyle Ethereum’un mevcut ve gelecek Maple kullanıcıları için sıkıntısız bir platform olacağına inanıyoruz” diyor.


Maple geçtiğimiz Nisan ayında Solana blok zinciri üzerinden de borç verme işlemleri gerçekleştireceğini duyurmuş ve kredi havuzlarını 2022 sonunda 300 milyon dolara çıkarma hedefini açıklamıştı.


Bu hamle Solana’nın Ethereum’a meydan okuma imajına yönelik sembolik bir darbe niteliği de taşıyor. Bankman-Fried’in amiral gemileri olan Alameda ve FTX Solana ekosisteminde önemli oyuncular arasındaydı.  Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk