Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

Her Yol Web3.0’a

Kripto paralar, Merkezsiz Finans, Blockchain, NFT, Metaverse… Son dönemde hayatımıza giren bu popüler kavramlar insanlığı nereye götürecek ve bunlar nasıl bir potada eritilip anlamlı bir bütün elde edilebilir?

2 Haziran 2022 08:00

Güncellenme: 7 Mart 2023 19:26

İsmail Hakkı Polat

1989 yılında ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan İsmail Hakkı Polat, 1989-2004 yılları arasında Siemens, Nortel-Netaş, Ericsson ve Turkcell gibi telekom firmalarında mühendis ve yönetici olarak çalıştı. 2004 yılında Kadir Has Üniversitesi'nde yeni medya dersleri vermeye başlayan Polat, 2009 yılında kurulan Türkiye'nin ilk Yeni Medya Bölümü'nün de kuruluş çalışmalarında yer aldı. Polat, Vodafone Türkiye desteğiyle geliştirilen ve 2013-14 yılında hayata geçirilen Türkiye’nin ilk tablet temelli üniversite uzaktan eğitim dersi olan “Mobil Ders” projesinin liderliğini de yaptı ve proje sürecinde elde edilen deneyim ve bulguları da Dünya Mobil Eğitim Kongresi’nde bir akademik tebliğ olarak sundu. BBC Media Action kuruluşu için Bakü Slav ve DevletÜniversitelerindeki Yeni Medya ders müfredatlarının hazırlanması konusunda dönem dönem danışmanlık yapan Polat, NewYork Open School of Journalism kuruluşu için “Mobil Gazetecilik”başlıklı online eğitim içerikleri de hazırladı. Polat, 2014 yılından itibaren Kadir Has Üniversitesi bünyesinde yer alan iNEO Girişimcilik ve Yenilikçilik Merkezi'nin kuruluş çalışmalarını yürüttü ve birimin direktörü olarak da görev yaptı. Bu dönemde kurulan Kadir Has Teknoloji Transfer Ofisi de TÜBİTAK'ın 1601 Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı çağrısı kapsamında başvuru yapan 20 üniversite içinden 9 üniversiteden biri olarak destek almaya hak kazandı. Ayrıca 2015 yılında kurulan Dijital Dönüşüm Derneği'nin kurucu başkanlığını da yürüten Polat'ın başkanlık döneminde Kripto para ve Endüstri4.0 gibi başlıklar altındaki Dijital Dönüşüm etkinlikleri de hayata geçirildi. Polat, bunun yanısıra Aras Kargo, Allianz Sigorta, Güral Holding, Vodafone Türkiye, GSK Türkiye, PepsiCo, Marmara Belediyeler Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, TC Sayıştay Başkanlığı gibi farklı sektörlerden kurum ve kuruluşların Dijital Dönüşüm süreçlerinde proje danışmanı, mentor veya eğitmen olarak yer aldı. 2013 yılından beri Kripto paralar ve Blockchain alanlarında da çalışmalarını sürdüren Polat, 2018 yılından itibaren bu alanlarda Türkiye'deki ilk üniversite derslerinden birini vermeye başladı. Polat, Kripto paralar ve Blockchain kavramları ve trendlerine ilişkin görüşlerini konuşmacı veya panelist olarak Dünya Kripto para ve Blockchain Zirvesi 2018, Blockchain2020, TÜBİTAK Blokzincir Çalıştayı gibi etkinliklerde ve ana akım medyada kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Twitter'da Takip Et:

@ismailhpolat

Geçtiğimiz günlerde bir üniversitede öğrencilerle sohbet eden YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, bir öğrencinin “Dünya gündeminde güncelliğini koruyan ve günden güne büyüyen Metaverse sistemi ile birlikte hayatımıza giren NFT ve Blockchain’in üniversitelere gelip gelmeyeceği” hakkındaki sorusuna “Hakikaten son yıllardan en çok talep edilen, dünyada da en çok rağbeti bu alanlar görüyor. Açıkça söyleyebilirim en çok hoca ihtiyacı duyduğumuz bölümler buralar. Aranızda bu alanlara ilgisi olan arkadaşlarımız varsa, hiç durmasınlar ve devam etsinler. Doğrudan bu konu ve temaları kapsayan bölüm veya programlar tasarlıyoruz şu anda” şeklinde sürpriz bir yanıt verdi. Mesleki eğitimin en üst kurumunun tepesindeki bir yöneticiden böyle bir vizyonu duymak, ülkemiz ve gençler adına sevindirici. Kuşkusuz bu başlıklarla program veya bölüm açmak progresif bir düşünce ama perspektifi biraz daha genişletmek adına halihazırda dünyada benzer arayışta olan tüm kişi ve kurumların sorduğu şöyle bir soruyu gündeme getirmek daha anlamlı olabilir: “Blockchain, NFT ve hatta kriptoparalar ile Metaverse gibi kavramların ortak paydası nedir ve tüm bunları hangi temel üzerinde inşa etmek gerekir?” 


İşte bu noktada tüm bu kavramların üzerinde yeşerdiği İnternet’in tarihsel sürecine bakmak ve nereden gelip nereye doğru evrildiğine kafa yormak gerekiyor.


90'lı yıllardan itibaren hayatımıza giren İnternet’in ilk evresi olarak adlandırabileceğimiz Web1.0 dönemi, insan-makine ilişkisinin ilk kurulduğu ve özellikle kamu ile ticari işleyişlerin deneysel olarak küresel bir ağ üzerine yüklenerek her zaman ve her yerden erişilebilir hale getirilmesinin emekleme aşamasıydı. Bu dönemde geniş kitleler sadece bilgi tüketen konumda idi ve bu dönem 2000'li yılların başında yaşanan dot.com trajedisiyle noktalandı ama buna rağmen süreç durmadı. İletişim ağlarındaki teknolojik gelişmeler alınan derslerle birleşti ve günlük hayat rutinlerimizde çok daha fazla verimlilik sağlayan uygulamaların yanısıra insanları zaman-mekandan bağımsız olarak bir araya getirerek sosyalleştiren yeni medya platformları ortaya çıktı. Web2.0 olarak adlandırılan bu dönemin zirvesini pandemi döneminde yaşadık. Salgının insanlığı hapsettiği fiziksel yaşam alanlarından özgürlüğe İnternetin o engin sınırsızlığı sayesinde ulaştık ve ekranlarımız üzerinden günlük yaşam rutinlerimizi yeniden inşa ettik; İnternet işimiz oldu, okulumuz oldu, buluşma ve sosyalleşme mekanımız oldu. Bu sayede insanlık hemen hemen tüm üretim ve tüketimini İnternet üzerine taşımayı başarabildi. 


Ancak bu devasa ilerlemenin olumsuz yan etkileri de baş göstermeye başladı. Öncelikle bu fırsatı iyi değerlendiren teknoloji firmaları çeşitli alanlarda büyümeye ve tekelleşmeye başlarken İnternet’in hukuk boşluklarında fiziksel rakiplerini de haksız bir rekabet avantajıyla yok oluşun eşiğine sürüklediler. Ayrıca , ellerindeki kullancı verisini de kimi zaman hukuk ve etik kuralların da dışında çıkarak kişisel mahremiyet ihlalleriyle acımasızca kullanmakla kalmadılar, zaman zaman da bu verileri çaldırarak kendi tüketici kitlelerini mağdur ettiler. Pandemi sonrası gelişen yüksek enflasyon - yüksek faiz sarmalı sonucunda finansal varlıklarda da yaşanan büyük düşüşler de göz önüne alındığında dünya yeni bir yıkıcı yenilenmenin eşiğinde. Önümüzdeki dönemin buhranı üzerinden yenilenecek bu yeni dünyanın önemli ölçüde yeni bir web anlayışı üzerinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Web3.0 olarak adlandırılan bu evrenin, Web2.0 döneminin toksik etkilerini de gidererek fiziksel dünyadaki sosyal ve ticari rutinleri zamandan mekandan bağımsız biçimde daha verimli ve etkin hale getirecek, kişisel mahremiyete kurumlardan bağımsız biçimde önem verecek bir teknolojik güvenlikle donanmış, tekelleşmeyi önleyecek biçimde hakkaniyetli bir rekabet ortamı tesis edecek bir işleyişe sahip olması beklenmekte. İnternet’i Web2.0 döneminin mevcut bilgisayar ve cep telefonu ekranlarının iki boyutundan Web3.0 döneminin üç boyutlu deneyimine taşıyacak ortamın Metaverse, o ortamdaki tekelleşmeyi önleyecek, kişisel veri mahremiyetini koruyacak ve bu konudaki kamu denetiminin şeffaf biçimde yapılmasını sağlayacak işleyişin Blokzincir, üreticiyle tüketici arasındaki ticareti mümkün kılacak finansal araçların kripto/dijital paralar, bu yeni yaşam alanındaki nesnelerin özgünlüğünü ve değerlemesini belirleyecek sertifikaların da NFT kavramları altında geliştirilmesi gerekecek. Tüm bu süreçte, web3.0 söz konusu kavramlarının hepsini bir arada ve harmoniyle işletebilecek şemsiye kavram olarak karşımıza çıkmakta. 


Bu bağlamda Türkiye için eğitim, kültür, ekonomi, ticaret, siyaset, hukuk ve diğer tüm alanlarda yenileşim için en kritik eşik, bu yeni kavramları Web3.0 altında toplayabilme vizyonu, aklı ve becerisi olmalıdır.
Daha Fazla Oku

    Web 3kriptonft

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

1989 yılında ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan İsmail Hakkı Polat, 1989-2004 yılları arasında Siemens, Nortel-Netaş, Ericsson ve Turkcell gibi telekom firmalarında mühendis ve yönetici olarak çalıştı. 2004 yılında Kadir Has Üniversitesi'nde yeni medya dersleri vermeye başlayan Polat, 2009 yılında kurulan Türkiye'nin ilk Yeni Medya Bölümü'nün de kuruluş çalışmalarında yer aldı. Polat, Vodafone Türkiye desteğiyle geliştirilen ve 2013-14 yılında hayata geçirilen Türkiye’nin ilk tablet temelli üniversite uzaktan eğitim dersi olan “Mobil Ders” projesinin liderliğini de yaptı ve proje sürecinde elde edilen deneyim ve bulguları da Dünya Mobil Eğitim Kongresi’nde bir akademik tebliğ olarak sundu. BBC Media Action kuruluşu için Bakü Slav ve DevletÜniversitelerindeki Yeni Medya ders müfredatlarının hazırlanması konusunda dönem dönem danışmanlık yapan Polat, NewYork Open School of Journalism kuruluşu için “Mobil Gazetecilik”başlıklı online eğitim içerikleri de hazırladı. Polat, 2014 yılından itibaren Kadir Has Üniversitesi bünyesinde yer alan iNEO Girişimcilik ve Yenilikçilik Merkezi'nin kuruluş çalışmalarını yürüttü ve birimin direktörü olarak da görev yaptı. Bu dönemde kurulan Kadir Has Teknoloji Transfer Ofisi de TÜBİTAK'ın 1601 Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı çağrısı kapsamında başvuru yapan 20 üniversite içinden 9 üniversiteden biri olarak destek almaya hak kazandı. Ayrıca 2015 yılında kurulan Dijital Dönüşüm Derneği'nin kurucu başkanlığını da yürüten Polat'ın başkanlık döneminde Kripto para ve Endüstri4.0 gibi başlıklar altındaki Dijital Dönüşüm etkinlikleri de hayata geçirildi. Polat, bunun yanısıra Aras Kargo, Allianz Sigorta, Güral Holding, Vodafone Türkiye, GSK Türkiye, PepsiCo, Marmara Belediyeler Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, TC Sayıştay Başkanlığı gibi farklı sektörlerden kurum ve kuruluşların Dijital Dönüşüm süreçlerinde proje danışmanı, mentor veya eğitmen olarak yer aldı. 2013 yılından beri Kripto paralar ve Blockchain alanlarında da çalışmalarını sürdüren Polat, 2018 yılından itibaren bu alanlarda Türkiye'deki ilk üniversite derslerinden birini vermeye başladı. Polat, Kripto paralar ve Blockchain kavramları ve trendlerine ilişkin görüşlerini konuşmacı veya panelist olarak Dünya Kripto para ve Blockchain Zirvesi 2018, Blockchain2020, TÜBİTAK Blokzincir Çalıştayı gibi etkinliklerde ve ana akım medyada kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Twitter'da Takip Et:

@ismailhpolat

1989 yılında ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan İsmail Hakkı Polat, 1989-2004 yılları arasında Siemens, Nortel-Netaş, Ericsson ve Turkcell gibi telekom firmalarında mühendis ve yönetici olarak çalıştı. 2004 yılında Kadir Has Üniversitesi'nde yeni medya dersleri vermeye başlayan Polat, 2009 yılında kurulan Türkiye'nin ilk Yeni Medya Bölümü'nün de kuruluş çalışmalarında yer aldı. Polat, Vodafone Türkiye desteğiyle geliştirilen ve 2013-14 yılında hayata geçirilen Türkiye’nin ilk tablet temelli üniversite uzaktan eğitim dersi olan “Mobil Ders” projesinin liderliğini de yaptı ve proje sürecinde elde edilen deneyim ve bulguları da Dünya Mobil Eğitim Kongresi’nde bir akademik tebliğ olarak sundu. BBC Media Action kuruluşu için Bakü Slav ve DevletÜniversitelerindeki Yeni Medya ders müfredatlarının hazırlanması konusunda dönem dönem danışmanlık yapan Polat, NewYork Open School of Journalism kuruluşu için “Mobil Gazetecilik”başlıklı online eğitim içerikleri de hazırladı. Polat, 2014 yılından itibaren Kadir Has Üniversitesi bünyesinde yer alan iNEO Girişimcilik ve Yenilikçilik Merkezi'nin kuruluş çalışmalarını yürüttü ve birimin direktörü olarak da görev yaptı. Bu dönemde kurulan Kadir Has Teknoloji Transfer Ofisi de TÜBİTAK'ın 1601 Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı çağrısı kapsamında başvuru yapan 20 üniversite içinden 9 üniversiteden biri olarak destek almaya hak kazandı. Ayrıca 2015 yılında kurulan Dijital Dönüşüm Derneği'nin kurucu başkanlığını da yürüten Polat'ın başkanlık döneminde Kripto para ve Endüstri4.0 gibi başlıklar altındaki Dijital Dönüşüm etkinlikleri de hayata geçirildi. Polat, bunun yanısıra Aras Kargo, Allianz Sigorta, Güral Holding, Vodafone Türkiye, GSK Türkiye, PepsiCo, Marmara Belediyeler Birliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, TC Sayıştay Başkanlığı gibi farklı sektörlerden kurum ve kuruluşların Dijital Dönüşüm süreçlerinde proje danışmanı, mentor veya eğitmen olarak yer aldı. 2013 yılından beri Kripto paralar ve Blockchain alanlarında da çalışmalarını sürdüren Polat, 2018 yılından itibaren bu alanlarda Türkiye'deki ilk üniversite derslerinden birini vermeye başladı. Polat, Kripto paralar ve Blockchain kavramları ve trendlerine ilişkin görüşlerini konuşmacı veya panelist olarak Dünya Kripto para ve Blockchain Zirvesi 2018, Blockchain2020, TÜBİTAK Blokzincir Çalıştayı gibi etkinliklerde ve ana akım medyada kamuoyu ile paylaşmaktadır.

Twitter'da Takip Et:

@ismailhpolat

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Almanya’nın Saksonya Eyaleti 300 Milyon Dolarlık Bitcoin Aktardı

10 Temmuz 2024 15:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk