Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

Madenciler 2023’te Nasıl Ayakta Kalabilirler?

Bazı madencilerin kullandığı ekonomik model bugüne dek işe yaradı. Peki yarın ne olacak?

7 Ocak 2023 14:00

Güncellenme: 7 Ocak 2023 14:00

George Kaloudis

George Kaloudis, CoinDesk'te araştırma analistidir. Bitcoin konusuna odaklı çalışıyor. CoinDesk'e katılmadan önce beş yıl yatırım bankacılığı yaptı. Varlık temelli borçlanma satın alamlar ve devralmalar ve sağlık teknolojilerinde uzman. Emeklilik hesabında GBTC tutuyor.

Twitter'da Takip Et:

@gckaloudis

2022 bitcoin madenciliği için mükemmel fırtınanın yaşandığı bir yıldı. Faiz artışları sermayenin maliyetini artırdı. Hashrate’ler yukarı çıkarken bitcoin’in fiyatının dalgalanması ve madencilik şirketlerinin hazine yönetimi stratejilerinin yeterince etkili olamaması da işi zorlaştırdı.


Tüm bu yaşananların etkileri beş büyük halka açık madencilik şirketinin hisselerinde kendini gösteriyor. 2022’de Core Scientific, Riot Blockchain, Bitfarms, Iris Energy ve CleanSpark sırasıyla yüzde 99, 85, 91, 92 ve 79 oranında değer kaybettiler.


Can acıtıcı, öyle değil mi?


Bitcoin’in öldüğünü ya da değerinin sıfıra gideceğini söylemiyorum. Aksine tam tersi yönde görüş bildirdiğim oldu. Yani halka açık madencilik şirketleri resimden silinmeyecekler. Ama şu da bir gerçek ki ciddi bir yapılanma dönemine girmemiz ve madencilik sektörünün stratejisinin realizasyonuna çok daha fazla odaklanmamız gerekiyor. 


Sorun neredeydi?

 Bazı madenciler son beş yıldır elde ettikleri bitcoin’i temel alan bir ekonomik model kullanıyorlardı. Bu model iki durumda oldukça iyi çalıştı:


  1. Bitcoin’in fiyatı arttığında. Böylelikle fırsatı kaçırmamak için Bitcoin’e giren kişilerin sayısı da fazla oluyordu. 
  2. Borçlanma maliyeti düşükken. Getiri elde etmek için Bitcoin’e giren kişilerin sayısı sürekli artıyordu. 

Son birkaç yıldır işler bu yönde olumlu seyretmişti. Böylelikle aslında bitcoin çıkarma işinde olan büyük madencilik şirketlerinin sadece bitcoin madenciliğinden para kazanmadığını gördük. Bu şirketler bitcoin madenciliğinin finansmanından da para kazanıyorlardı. 


Fazla basit anlattım ama durum tam olarak böyleydi.


Teorik dünyada bir bitcoin madencilik şirket şöyle para kazanır: Şirketin elinde bitcoin çıkaran madencilik cihazları vardır ve şirket elde ettiği bu bitcoin’in bir kısmını satarak işi yürütmek için gerekli kaynağı oluşturur. 


Gerçek dünyada ise bir bitcoin madencilik şirketi şöyle para kazanır: Şirketin elinde bitcoin çıkaran madencilik cihazları vardır ve şirket işi yürütmek için gerekli kaynağı borç alarak sağlar.


Tüm şirketlerin böyle davrandığını söylemiyorum ancak Marathon Digital gibi bazı şirketler son 26 aydır çıkardıkları tüm bitcoin’i bilançolarında varlık olarak tutmayı tercih ettiler ve operasyonel giderleri borçlanarak karşıladılar.


Bu bana mantıklı gelmiyor. Bence şirketler uzun vadede ayakta kalmak için sermaye piyasalarına bağlı olmamalı ve paranın maliyetinden daha yüksek bir getiri elde etmeliler. Diğer türlü şirketin ayakta kalması mümkün olmaz. 


İçinde bulunduğumuz dünya 1) bitcoin’in fiyatının düştüğü, 2) borçlanma maliyetinin arttığı ve 3) bitcoin madenciliğinde rekabetin artığı bir boyuta evrildiğinde şirketler zarar görebilirler. 


Bunların hepsi 2022’de başımıza geldi ve Core Scientific iflas etti, Argo’da büyük bir yeniden yapılanma ve sermaye ilavesi yaşandı ve Bitfarm’ın CEO’sı görevi bıraktı. 


Peki ne yapmalıyız?

Şimdi ne yapmak lazım? Halka açık madencilik şirketlerinin sıkıntıda olduğunu biliyoruz ama tüm bu olumsuzlukların içinde dahi iyimser olmak için nedenler var. 


Teorik olarak madencilik şirketleri iş kârlı olduğunda madenciliğe devam ederken iş kârsız hale geldiğinde dururlar. Bu şirketleri elindeki madencilik cihazları kolaylıkla kapatılabilir ve açılabilir. 


Pratikte ise madencilik şirketleri günlük fiyat hareketlerine göre sistemleri açıp kapatmıyorlar. Bunun yerine madencilik faaliyetlerini sürekli devam ettiriyorlar. Bu nedenle bir tür hazine yönetimi stratejisini uygulamaları elzem hale geliyor. 


Bu stratejinin temelinde elde edilen bitcoin’in bir kısmını faaliyet giderlerini karşılamak için bozdurmak olmalı. Eninde sonunda bitcoin fiyatı düşecek veya elektrik fiyatları yükselecek.


Ya da her ikisi aynı anda cereyan edecek.


Halka açık şirketlere yatırım yapanlar nakit akışının öngörülebilirliğinden ve değerlenme potansiyelinden hoşlanırlar. Halka açık madencilik şirketlerinin değerlenme potansiyeli varken nakit akışı konusunda şeffaflık çok da iyi değil. Düzgün bir hazine yönetimi elzem.


Bu strateji bir madencilik şirketinin elindeki bitcoin’leri olabildiğince uzun tutmasına ve sonraki boğa piyasasında aşırı kârla satmasına imkân vermemeli. Şirketin piyasa stratejisini daha kolay yönetmesine zemin hazırlamalı. Madenciler, piyasanın doğru anını kollamakla değil madencilik yapmakla ilgilenmeli.  


Bu mükemmel fırtınada ayakta kalan madencilik şirketlerinin bir değişimden geçmesi kaçınılmaz. Büyük ölçekli ve halka açık madencilik şirketlerinin “tüm bitcoin’i elde tut” stratejilerini gözden geçireceklerini düşünüyorum.


Umarım madenciler bu yaşananlardan ders çıkarmışlardır.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

George Kaloudis, CoinDesk'te araştırma analistidir. Bitcoin konusuna odaklı çalışıyor. CoinDesk'e katılmadan önce beş yıl yatırım bankacılığı yaptı. Varlık temelli borçlanma satın alamlar ve devralmalar ve sağlık teknolojilerinde uzman. Emeklilik hesabında GBTC tutuyor.

Twitter'da Takip Et:

@gckaloudis

George Kaloudis, CoinDesk'te araştırma analistidir. Bitcoin konusuna odaklı çalışıyor. CoinDesk'e katılmadan önce beş yıl yatırım bankacılığı yaptı. Varlık temelli borçlanma satın alamlar ve devralmalar ve sağlık teknolojilerinde uzman. Emeklilik hesabında GBTC tutuyor.

Twitter'da Takip Et:

@gckaloudis

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in Binance.US Platformundaki Fiyatı Düşüş Yaşadı

9 Haziran 2023 17:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk