Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Yazarlar

2022'de Beni Kızdıran Beş Kripto Vakası

Wi-Fi'sız bir mağarada yaşadıysanız, aralarında seçim yapabileceğiniz bir sürü berbat şeyiniz olmuştur!

30 Aralık 2022 14:03

Güncellenme: 30 Aralık 2022 14:03

George Kaloudis

George Kaloudis, CoinDesk'te araştırma analistidir. Bitcoin konusuna odaklı çalışıyor. CoinDesk'e katılmadan önce beş yıl yatırım bankacılığı yaptı. Varlık temelli borçlanma satın alamlar ve devralmalar ve sağlık teknolojilerinde uzman. Emeklilik hesabında GBTC tutuyor.

Twitter'da Takip Et:

@gckaloudis

Aşağıda, 2022'de kriptoyla ilgili rahatsızlık duyduğum olaylardan yalnızca beşini paylaşıyorum. Aslında beşten çok daha fazlalardı, ancak "piyasanın çökmesi" gibi bariz realiteleri, yazması eğlenceli olmadığı için bunların arasına dahil etmedim. 


1. FTX/Alameda/SBF dolandırıcılığı

Muhtemelen, kriptoyla ilgilenenlerin benzer şeylere sinirlenmelerine dair milyonlarca okuma yaptınız. Ama yine de söyleyeyim; dolandırıcılıktan dolayı FTX'e, gösterişten dolayı pervasızca risk alanlara ve idol hayranlığından dolayı birçok Twitter kullanıcısına kızgınım. Bence, dolandırıcılık gün gibi ortada. FTX'teki zimmete para geçirme olayı, ya da her neyse artık, gerçek insanları yaraladı. Yarama tuz basayım; borsası çökmeden aylar önce, FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried'e CoinDesk TV programında bazı soruları sormam gerekiyordu. Ancak can alıcı hiçbir şeye değinemedim. Daha çok Super Bowl (Amerikan futbolu şampiyonluk maçı) hakkında konuşmuştuk. 


2. Kriptodaki hedge fonu kurucularının gösteriş merakı

Beynim, kripto hedge fonu Three Arrows Capital (3AC) çalışanlarını tutup savurmak için kafamdan en az iki dirgen çıkarıyor. Genelde riskli işlemler yapan, 3AC gibi yüksek kaldıraçlı hedge fonlarına ayrı, son birkaç yıldır yüksek kaldıraçlı nakit hedge fonları toplayarak sosyal medyada veya başka mecralarda gösteriş yapanlara ise ayrı sinirleniyorum. 


Ancak tasfiye işlemleri sırasında, "100 bin ETH’nin hiçbir değeri yok” deyip gösteriş yapan, 3AC'nin kurucu ortakları Kyle Davies ve Su Zhu'nun, 50 milyon dolarlık bir süper yatı şirket fonlarıyla aldıkları ortaya çıktı. 100 bin etheri "değersiz" görmekle, 400 milyon dolara "çok para değil" demek aynı şey. Sonra 3AC çöktü. Bu arada, süper yata " Much Wow" adı verildi. 


Evet biliyorum. Çok utanç verici.


3. Bitcoin maksimalizminin bölümleri

Bitcoin maksimalizminin, yani bitcoin'in tek önemli kripto para birimi olduğu fikrini mantıklı buluyorum. 2022'de, sevip saydığım pek çok akıllı insanın yoğunlaşan toksik kültür nedeniyle benimle aynı fikirde olmaması beni rahatsız etmedi. Beni rahatsız eden, maksimalizm taraftarlarının kullandığı mutlakiyetçi dildi. Bitcoin hakkında hâlâ yanılıyor olabileceğinizi anlamıyorsanız, o halde, sadece bir kurtarıcı olarak rol yapıyorsunuz demektir.


Ayrıca, MicroStrategy eski CEO'su Michael Saylor'ın Twitter'daki paylaşımının aksine, Bitcoin'in "hayatta kalması" gerekmiyor. "Bitcoin alelade bir ön addır" diye tweet atanlar, sadece söylemiş olmak için bir şeyler söylüyorlar. Hiç mantıklı gelmiyor veya hiçbir şey ifade etmiyor. Peki, etherin menkul kıymet olup olmadığını kim umursuyor? Benim görüşüm şu ki; Bitcoin maksimalizmi, "Bitcoin budur ve bu da yeterlidir” sözüyle var olmayı seçseydi, muhtemelen kendisine daha çok taraftar toplardı.


4. Kripto’daki mevcut gelişmelerin abartılması

İki hafta önce, "blokzinciri" kelimesini moda sözcük olarak belirleyen ve bunu özel blok zinciri tahvil ihracı getirilerini pazarlamak için kullanan Goldman Sachs'dan (GS) yakınmıştım. Yeni bir şey değil ama, yanıltıcı haber yaydığı için GS'ye kızgınım.


Ama aynı zamanda, merkeziyetsizmiş gibi hareket ederek yanıltıcı haber yaydıkları için Binance Smart Chain'in de içinde bulunduğu etkili merkezileşmiş zincirlere, "Ethereum'un son derece güvenilir bir para" olduğunu iddia eden kitlelere, kullanıcı sayılarını açıklayan gazetecilere sinirlenmiş Decentraland kullanıcılarına ve henüz piyasaya hiçbir şey sunmamışken Taro'nun etkisini muazzam bir gelişmeymişçesine abartan bitcoin kullanıcılarına da kızgınım.


Bu insanlardan herhangi birisinin hatalı olduğunu düşündüğümden dolayı kızgın değilim. Evet, belki bir gün, Decentraland’in günlük 810'dan fazla aktif kullanıcısı olacak, Taro, Bitcoin'in Lightning Network'ü aracılığıyla kitlelere stabilcoin'ler arz edecek. Ama şimdilik, böyle durumlar sözkonusu değil. Heyecanlanmakta beis yok, ancak inanıyorum ki, kriptonun, benim yaptığım gibi ciddiye alınmasını ister ve ekosistemin bugün ne kadar sağlıklı ve hareketli olduğu abartısını terk edersek, daha iyi hizmetlere ulaşabiliriz.


5. Gizliliği reddedenler, yok edenler ve ondan nefret edenler

Bu yılın başlarında 2022'nin “gizlilik yılı" olacağına dair bir tweet atmıştım. Tematik olarak haklı olduğumu düşünmüyorum, ancak yılı geride bırakırken gizliliğin önemine daha fazla zaman ayırmak istiyorum.


Gizlilik bir insan hakkıdır ve normalleştirilmelidir. Bu nedenle, gizliliği reddedenlerin 2022'de beni bezdirmesi de şaşırtıcı değildi. ABD Senatörü Elizabeth Warren tarafından yakın zamanda önerilen ve kara para aklamayı önlemekten ziyade gizliliğe tecavüze odaklanan Dijital Varlık Kara Para Aklamayı Önleme Yasası varken, kripto kılıfına sarılmış en son ihlali görmek için çok uzağa bakmamıza gerek yok.


Gizliliğin neden önem arz ettiğini düşündüğümü bir cümleyle özetlersem, o cümle, “ona kesin ihtiyaç duyduğunuz ana kadar ihtiyacınız yoktur” olurdu. Eğer cevabınız, gizliliğe ihtiyaç duyanlar sadece suçlulardır olacaksa, suçlu olduğunuz ana kadar suçlu olmadığınızı unutmayın.


Gizliliği reddedenler, dolandırıcılar ve benzerleri size söylüyorum; hadi sevmediğim her şeyi 2022'de bırakalım.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

George Kaloudis, CoinDesk'te araştırma analistidir. Bitcoin konusuna odaklı çalışıyor. CoinDesk'e katılmadan önce beş yıl yatırım bankacılığı yaptı. Varlık temelli borçlanma satın alamlar ve devralmalar ve sağlık teknolojilerinde uzman. Emeklilik hesabında GBTC tutuyor.

Twitter'da Takip Et:

@gckaloudis

George Kaloudis, CoinDesk'te araştırma analistidir. Bitcoin konusuna odaklı çalışıyor. CoinDesk'e katılmadan önce beş yıl yatırım bankacılığı yaptı. Varlık temelli borçlanma satın alamlar ve devralmalar ve sağlık teknolojilerinde uzman. Emeklilik hesabında GBTC tutuyor.

Twitter'da Takip Et:

@gckaloudis

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk