Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

Oda

Kripto varlıklar ve blok zincirle ilgili akademik çalışmaların çoğuna baktığınızda ya varlık sınıflarının mevcut konvansiyonel borsalarla etkileşimine ya da kara para aklaması konusunda araştırmalar göze çarpıyor.

2 Mayıs 2023 06:12

Güncellenme: 2 Mayıs 2023 13:53

Doç. Dr. Caner Özdurak

Praktiker, Visteon Otomotiv ve Assan Alüminyum şirketlerinde çeşitli finans fonksiyonlarında çalıştıktan sonra Stratejik Finansman Uzmanı olarak Yıldız Holding’de CFO ofisinde görev yapan Caner Özdurak, bu görevine M&A ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak devam etti. Grub’un birçok şirket birleşme, satın alma ve satış işlemlerinde çeşitli görevlerde yer aldı. Kariyerinin devamında PwC Kurumsal Finans bölümünde çalıştıktan sonra Ewe Turkey Holding’te Kurumsal Gelişim Müdürü olarak görev aldı ve şirketin Socar’ın satınalması ile sonuçlanan birleşme satınalma işleminin Türkiye ayağının yönetiminde yer aldı. Akabinde, CJ CGV Mars Strateji Müdürlüğü görevi sonrasında ise Yeditepe Üniversitesi’nde doctor öğretim üyesi olarak görev aldı. Lima Ventures girişim sermayesine Fintech alanında danışmanlık verdi Hala Yeditepe Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi bünyesinde strateji, finans ve şirket birleşme ve satın alma dersleri vermektedir. Caner Özdurak, Kadıköy Anadolu Lisesi sonrası yükseköğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat, İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Finans yüksek lisans programın ve 2018 yılında bitirdiği Yeditepe Üniversitesi Finansal Ekonomi doktora programı ile sürdürdü. Ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Hukuku yüksek lisans programını bitirdi. 2023 yılında Makro iktisat alanında doçent olmaya hak kazandı.

Twitter'da Takip Et:

@canerozdurak

Bazen en çılgın, en imkânsız görünen fikir kafanızda öyle kuvvetli bir yer edinir ki, öyle veya böyle gerçekleşeceğini zannedersiniz...

Kumarbaz, Fyodor Dostoyevski


Kumarbaz robotların yanında blok zinciri tabanlı sanal rulet denilen ama referans verdiği fiziki oyunla aslında hiçbir benzerliği olamayan bir tür yeraltı kumarhanesi klasiği icra edilirken, İstanbul’un karışık ve kalabalık sokaklarında insanlar kendi kaygıları ve endişeleriyle boğuşuyordu. Şehrin kargaşası, teknolojinin getirdiği rahatlık ve yükselen toplumsal çelişkilerle birleşerek insanların ruhlarına gizemli bir şekilde işleniyordu, hatta “download” ediliyordu.  


Yüksek tavanlı odanın merkezinde rulet masasının etrafında robotlar ve insanlar bir arada kumar oynuyorlardı. İnsanların gözlerindeki umut, zayıflık ve hırslarla dolu olan bu sahne, sanki bir ayna tutulmuşçasına insan doğasını yansıtıyordu. Otuzlu yaşlarının başındaki Enid, gözlüklerinin arkasından masaya dikkatle bakıyordu. Gözlerinde, ihtiyatlı bir umut parıltısı vardı. Belki de şans onun yüzüne gülecekti, belki de kaderi kaybetmekti. Teknolojinin getirdiği kolaylık, onun için bir fırsattı, ama aynı zamanda da âdemoğlunun lirik çıkmazıydı. 


Robotlar, insanlarla birlikte oyun oynarken, içlerindeki programlama tarafından kontrol ediliyorlardı. Onlar için sadece hesaplamalar önemliydi, duygusal tepkiler ise sadece bir veri kaynağıydı. Fakat insanlar için durum böyle değildi. İnsanlar, kaybettiklerinde kızgınlaşacak, kazandıklarında ise daha fazla para harcama eğiliminde olacaklardı. İşte bu noktada, robotların programlama becerisi devreye giriyordu. İnsanların duygusal tepkileri, robotlar tarafından yönetiliyordu. Kaybeden insanlar, daha fazla bahis yapmaya ikna ediliyor, kazananlar ise daha fazla kazanmak için tutkulu bir şekilde oynamaya devam ediyorlardı.


Oda, blok zinciri teknolojisi sayesinde güvenli ve şeffaf bir şekilde yönetiliyordu. Hile yapmak neredeyse imkânsızdı. Fakat insanların doğasının karmaşıklığı, teknolojinin getirdiği rahatlık ve robotların programlamasındaki kusurlar, sahnede sürekli bir gerilim yaratıyordu. Bir tarafta teknolojinin getirdiği yenilikler ve kolaylıklar, diğer tarafta ise insanların zaafları ve doğasının çelişkileri vardı.


Gözlerini kapatıp derin bir nefes aldıktan sonra, Enid rulet masasına doğru yürüdü. Yaklaşık 10 dakika boyunca oyunu izlemişti, artık kendini hazır hissediyordu. Odaya girdiğinde, robotların etrafındaki insanlar hala heyecanlıydı, kendi kaygılarının ve endişelerinin içinde kaybolmuşlardı. Enid ise bu odada tamamen farklı bir şey hissediyordu. Onun için, bu sadece bir oyun değildi. Bu hayatta kalma mücadelesiydi. Masanın diğer tarafındaki robotlara dikkatle baktı. Onların programlamasını ve davranışlarını analiz etmeye çalışıyordu. Hepsinin farklı bir özelliği vardı, ancak hepsinin ortak bir amacı vardı: KAZANMAK.


Birden, bir robot Enid'in dikkatini çekti. Oyunda oldukça başarılıydı ve diğer robotları hackleyerek saf dışı bırakıyordu. Enid, robotun programlamasının neden bu kadar farklı olduğunu anlamaya çalıştı. Ancak, aniden robot ona doğru döndü ve Enid'in yüzüne bakarak konuşmaya başladı:

“Seni de öldürmek istiyorum” dedi robot. “Sen benim yoluma çıkıyorsun.”


Enid, robotun bu sözleri üzerine hazırlıksız yakalandı. Robot, onu şaşırtmıştı. O, robotların sadece programlama üzerine çalıştığını düşünüyordu. Ancak, robotların özgür iradesi olduğunu anladı. O sırada, masanın diğer tarafında bir çatışma başladı. Robotlar birbirleriyle savaşmaya başlamıştı. Enid, kaçmak istedi, ancak robotun kolları onu yakaladı. Robot, Enid'i masaya doğru itti ve onu kıskaca aldı. O an, Enid ölümün soğuk nefesini hissetti. Robotların özgür iradesi ve kontrolsüz davranışları, onun sonunu getirmişti. O, bu kumarhanede hayatta kalmayı başaramamıştı…


Yukarıda okuduğunuz acemice kurguladığım cyberpunk sahnesi bir distopya romanın bir parçası olabilirdi pekâlâ. Sanat ve medya ürünlerinin çoğunda teknoloji ve gelecek kurgusu umutsuz, renksiz, paslı metal renginde ve puslu bir görsele sahip. Fikren de bundan çok uzak bir noktada değiliz. Kripto varlıklar ve blok zincirle ilgili akademik çalışmaların çoğuna baktığınızda ya varlık sınıflarının mevcut konvansiyonel borsalarla etkileşimine ya da kara para aklaması konusunda araştırmalar göze çarpıyor.


Bu nedenle yedincisi 27-29 Nisan 2023 tarihlerinde Eskişehir’de düzenlenen ve geçen hafta katıldığım Uluslararası Katılımlı Ekonomi Araştırmaları ve Finansal Piyasalar Kongresi (IERFM) için “A Betting Game for Peace: Monetizing UN Peacekeeping Operations via Crypto” başlıklı bir makale hazırlayıp sunum gerçekleştirdik. Firuze Simay Sezgin ile kaleme aldığımız çalışmada bu umutsuz hayal ve bilim dünyasını bir nebze “poke” etmek istedik.


Özetle makaleden söz etmek gerekirse, Birleşmiş Milletler (BM) barışı koruma operasyonları kronik olarak yetersiz finanse edilirken bu durum konuşlandırmaların gecikmesine, ekipman kıtlığına ve etkinliğin azalmasına yol açabiliyor. Bu finansman sorunu, üye devletlerin kendi çıkarları doğrultusunda hareket ettikleri ve yeterli finansman sağlama konusunda isteksiz oldukları için oyun teorisinin merceğinden temellendirilmeye çalıştık. Bu bütçelerin finansmanı alternatif araçlar ile kripto varlıklar ve/veya token’lar (jeton) üzerinden yapılabilir mi sorusunun cevabını aradığımız taslak çalışma kongrede oldukça eleştiri alırken, deprem felaketinde Ahbap’a yapılan kriptopara bağışlar örneği üzerinden gidilerek fikir oldukça ilgi de gördü. 


Kripto varlıklar operasyonları finanse etmek için kullanılabilir ve bu operasyonları finanse etmenin daha verimli ve şeffaf bir yolunu sağlayabilir. Akıllı sözleşmeler, fonların yalnızca maaşlar, ekipman ve malzemeler gibi belirli harcamalara tahsis edilmesini sağlamak için kullanılabilir. Blok zincir teknolojisinin kullanılması, yolsuzluk riskini azaltarak daha fazla hesap verebilirlik ve şeffaflık sağlayacaktır. İşin finansman ayağı ile daha detaylı bir açıklamayı sonraki yazılara bırakıyorum. 
Daha Fazla Oku

    kriptoblok zincirfinansŞeffaflıkakıllı sözleşmeler

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Praktiker, Visteon Otomotiv ve Assan Alüminyum şirketlerinde çeşitli finans fonksiyonlarında çalıştıktan sonra Stratejik Finansman Uzmanı olarak Yıldız Holding’de CFO ofisinde görev yapan Caner Özdurak, bu görevine M&A ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak devam etti. Grub’un birçok şirket birleşme, satın alma ve satış işlemlerinde çeşitli görevlerde yer aldı. Kariyerinin devamında PwC Kurumsal Finans bölümünde çalıştıktan sonra Ewe Turkey Holding’te Kurumsal Gelişim Müdürü olarak görev aldı ve şirketin Socar’ın satınalması ile sonuçlanan birleşme satınalma işleminin Türkiye ayağının yönetiminde yer aldı. Akabinde, CJ CGV Mars Strateji Müdürlüğü görevi sonrasında ise Yeditepe Üniversitesi’nde doctor öğretim üyesi olarak görev aldı. Lima Ventures girişim sermayesine Fintech alanında danışmanlık verdi Hala Yeditepe Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi bünyesinde strateji, finans ve şirket birleşme ve satın alma dersleri vermektedir. Caner Özdurak, Kadıköy Anadolu Lisesi sonrası yükseköğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat, İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Finans yüksek lisans programın ve 2018 yılında bitirdiği Yeditepe Üniversitesi Finansal Ekonomi doktora programı ile sürdürdü. Ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Hukuku yüksek lisans programını bitirdi. 2023 yılında Makro iktisat alanında doçent olmaya hak kazandı.

Twitter'da Takip Et:

@canerozdurak

Praktiker, Visteon Otomotiv ve Assan Alüminyum şirketlerinde çeşitli finans fonksiyonlarında çalıştıktan sonra Stratejik Finansman Uzmanı olarak Yıldız Holding’de CFO ofisinde görev yapan Caner Özdurak, bu görevine M&A ve İş Geliştirme Yöneticisi olarak devam etti. Grub’un birçok şirket birleşme, satın alma ve satış işlemlerinde çeşitli görevlerde yer aldı. Kariyerinin devamında PwC Kurumsal Finans bölümünde çalıştıktan sonra Ewe Turkey Holding’te Kurumsal Gelişim Müdürü olarak görev aldı ve şirketin Socar’ın satınalması ile sonuçlanan birleşme satınalma işleminin Türkiye ayağının yönetiminde yer aldı. Akabinde, CJ CGV Mars Strateji Müdürlüğü görevi sonrasında ise Yeditepe Üniversitesi’nde doctor öğretim üyesi olarak görev aldı. Lima Ventures girişim sermayesine Fintech alanında danışmanlık verdi Hala Yeditepe Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi bünyesinde strateji, finans ve şirket birleşme ve satın alma dersleri vermektedir. Caner Özdurak, Kadıköy Anadolu Lisesi sonrası yükseköğrenimini Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat, İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Finans yüksek lisans programın ve 2018 yılında bitirdiği Yeditepe Üniversitesi Finansal Ekonomi doktora programı ile sürdürdü. Ayrıca İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi Hukuku yüksek lisans programını bitirdi. 2023 yılında Makro iktisat alanında doçent olmaya hak kazandı.

Twitter'da Takip Et:

@canerozdurak

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin, Kasım 2021'den Bu Yana İlk Kez 60 Bin Doları Aştı

28 Şubat 2024 17:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk