Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

Kripto Danışmanları! Kışın Bitişine Hazırlıklı Olun

Kripto kışının sona ermesi ve dijital varlık dünyasında yatırımların canlanmasıyla birlikte finansal danışmanlara kripto paraların riskleri ve fırsatları hakkında yepyeni sorular gelecek.

28 Ocak 2023 09:12

Güncellenme: 28 Ocak 2023 09:19

Christopher Robbins

Author

Günler git gide uzamaya başlıyor, penceremin dışında kuşların ilk şarkıları duyuluyor ve bitcoin fiyatı aylar sonra 23.000 doları geçiyor. Acaba kripto kışı geride mi kalıyor?


Hayatının önemli bir kısmını kuzey bölgelerinde yaşamış biri olarak kışın sona ermesine dair haklı şüphelerim var. Buralarda tam da kış bitti derken büyük bir fırtına çıkar ve kar bastırır. Buna karşın son günlerde kripto token’larda yüzde 25’e varan yükselişler yaşanması işlerin değişmeye başladığına dair spekülatif bir umut oluşmasına neden oldu.


Khelp Financial’ın operasyon üst yöneticisi Steve Goeke’ye göre danışmanlar önümüzdeki günlerde kripto paralara dair birçok soruyla karşılaşabilirler.


Goeke, “Eğer yetkili bir danışmanın bir stratejisi yoksa müşterilerine Coinbase gibi bir borsaya gitmeleri ve kendi yatırımlarını kendileri yapmalarını salık verebilirler. Ancak bu yeterince iyi bir tavsiye değil. İnsanların paralarını ağa sola savurmalarına izin vermemeliyiz. Onlara bir dizi alternatif sunmalıyız” diyor. 


Khelp Financials finansal yatırımcılar için kripto çözümleri sunan yetkili bir yatırım danışmanlık şirketi. Bu yatırım konsepti, hızla değişen, derin ve geniş varlık havuzuna sahip dijital varlık dünyasının sıradan yatırımcılar tarafından anlaşılmasının zorluğundan doğmuş. Khelp de müşterilerinin portföyünde yüzde 1-5 arası bir kripto varlık yatırımı olmasını hedefliyor. 


Neden yüzde 1 ila 5?

Bir yatırımcının portföyünün ne kadarlık bir kısmını kriptodan oluşturması gerektiğine dair farklı yaklaşımlar söz konusu. Ancak burada aslolan güvenlik.


Goeke, “Bazen volatilite nedeniyle düşük bir oran belirlemek gerekebilir. Ancak ben yüzde 5’ten fazlasının anlamsız olduğunu düşünüyorum” diyor. 


Boston Consulting Group’un yayımladığı bir rapora göre küresel varlık yönetimi sektörü 2021 yılında 112 trilyon doları aştı. Bu da yaklaşık 5 trilyon doların dijital varlıklardan oluşmasına dair bir potansiyel gösteriyor. 


Khelp kripto yatırım çözümlerinde ayrı yönetilen hesaplar (SMA) ve kripto hedge fonu yaklaşımlarını benimsiyor.


Goeke, “Her şey aktif olarak yönetiliyor. Piyasa dinamikleri Celsius, Voyager ve FTX olayları sonrasında değişim gösterse de hâlâ bir piyasa mevcut. Bu varlık sınıfının yol olduğunu düşünmüyoruz” diyor.


Goeke, ayrıca Terra hariç geçen yıl yaşanan varlık çöküşlerinin hepsinin Celsius Network, Voyager Digital ve FTX gibi merkezi oyuncularda olduğunun altını çiziyor.  


“Blok zinciri başarısız olmadı. Tüm bu sözleşmeler etkin biçimde çalışıyor ve arkalarındaki teknoloji etkili. Ancak merkezi yapıların başarısızlığı nedeniyle bu varlıkların teknolojilerinde bir sorun olmasa da değerleri etkilenebiliyor. “


Bilgi eksiği

Varlık yönetim sektörü de dahil olmak üzere geleneksel finans dijital varlıklar konusunda bir bilgi eksikliği yaşıyor. Yatırımcılar, özellikle de yeni ve genç. Nesilden olanlar, kripto paralar ve hatta NFT’ler hakkında daha fazla bilgi elde etmek için yatırım danışmanları ile ilişkiler geliştiriyorlar. 


Goeke, “Yatırımcılar terminolojiyi öğreniyorlar ancak ne tür bir teknolojiye yatırım yaptıklarını bilmiyorlar. Sadece sonucu anlayabiliyorlar” diyor.


Örneğin, bir yatırımcı ya da danışman kredi kartlarıyla iki gün süren bir işlemi 10 saniyede gerçekleştiren bir blok zinciri temelli ödeme yöntemine denk gelebiliyorlar. Hızlı ödeme mutabakatının önemini anlamak kolayken blok zincirinin nasıl çalıştığını anlamaya gerek olmuyor. 


Peki finansal danışman ne kadar bilmeli?


Danışmanlar, minimumda, neden portföyünüzde 1-5 arasında dijital varlık olması gerektiğini doğru biçimde anlatabilmeli. Ayrıca bu varlıkların nasıl ayrı yönetilen bir hesapta tutulabileceğini de izah edebilmeli.


Goeke, “bizim de müşterimiz olan bu danışmanların neden bahsettiklerini bilmelerini istiyoruz. Biz bile her şeyi bilen uzmanlar gibi davranmıyoruz. Bu önemli zira eğer yatırımcı genç kuşaktansa danışmanın fikrine bakmadan portföyünde bir oranda kripto tutmaya eğilimli olacaktır” diyor. 


Fayda ve değer

Diğer bir önemli konu da danışmanların blok zinciri teknolojisinin ve kripto paraların uzun vadeli değerini doğru aktarabilmeleri.


Piyasa yüksek derecede spekülatif olabilir ve gerçek hayatta değer üretmeyen bazı coin’lerin manşetlere çıkması muhtemeldir ancak bunlara rağmen dijital varlıkların ciddi bir fırsat alanı olduğu görülmeli.


Goeke, “Bazen B2C yaklaşımını benimsiyoruz. Blok zinciri üzerinde bir şey inşa eden şirketlere yatırım yapan bir müşterim var. Bu müşteriler geleneksel, doğrudan yatırımlar yaptıkları için sermayeleri beş ila yedi yıllığına bağlanıyor. Ancak benzer bir yatırım yaklaşımını bir token veya coin üzerinden yapıp çok daha likit bir yapıda benzer bir yatırım karakteristiği elde etmek mümkün “diyor.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Nasdaq Kripto Saklama Hizmetine Başlıyor

24 Mart 2023 17:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk