Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Yazarlar

Yenileyici Kripto Ekonomi: Green Pill

Yenileyici kripto ekonominin en son örneklerinden biri olan Green Pill'in Web3 ile kesişimi üzerine.

7 Haziran 2023 09:54

Güncellenme: 12 Ağustos 2023 19:27

Aybars Dorman

Aybars Dorman, pazarlama, iş geliştirme ve topluluk yönetimi ile marka büyütme alanlarında kariyerine başlamıştır. Yazılım mühendisliği geçmişi olan Dorman, şirketlere blockchain, web3, iş geliştirme ve büyüme stratejileri ile pazarlama konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. Ayrıca, BAU Blockchain kulübünü kurarak blockchain ve web3 sektörlerine adım atmıştır. BlockchainIST merkezi'nde araştırma asistanı olarak çalışırken Ethereum projesinin Türkiye elçiliği görevini yürütmüştür. Aynı dönemde, Habitat Derneği'nin başlattığı Blockchain eğitim projeleri konusunda öncü olan ilk Blockchain Okulu projesinde öğretim asistanı olarak görev almıştır. Uzmancoin'de araştırmacı-yazar ve içerik üreticisi olarak çalışmıştır. Yine bu dönemde NFT Library adında bir NFT medya topluluğu ve Türkiye'nin ilk NFT podcast programı olan Non-Fungible-Me'i kurma fırsatını elde etmiştir. Kariyeri boyunca 250'den fazla etkinlikte blockchain teknolojileri, kripto, NFT, yenilenebilir kripto ekonomisi ve web3 konularında konuşmacı, mentor ve jüri üyesi olarak yer almıştır. BiLira projesinde pazarlama ve topluluk yöneticisi olarak çalışmış ve Uzmancoin'in "Deşifre.", BiLira'da "BiAnlatsana" ve Layka DAO'da "Crypto Agenda Review" programlarını yürütmüştür. Güncel olarak, kripto dünyasına ilişkin çeşitli hizmetler sunan, varlık ve kripto fon yönetimi hizmetleriyle de ön plana çıkan Metavest projesinde topluluk ve iş geliştirme yöneticisi olarak çalışmaktadır. Ayrıca Metavest tarafından başlatılan "Metainvest" adlı podcast programını yönetmektedir.

Twitter'da Takip Et:

@blockhoood

Bu yazıda, yenileyici kripto ekonomiyi, Green Pill'in bu dinamik demokratik yönetimi sağlama yolundaki rolünü ve yenilikçi özelliklerini keşfedeceğiz.

Web3'ün insanların iletişimini güçlendiren ve ortak çıkarlarını (common interest) koruyan bir alan olduğu yadsınamaz bir gerçek ve bu yeni ekonomik modelin coğrafyaların ya da tarih sınırlarının ötesinde yeni bir sosyal alan oluşturma potansiyeline sahip olduğunu belirtmeden geçemeyiz.

Green Pill, yenileyici kripto ekonominin en son örneklerinden biridir. Green Pill, Web3 teknolojisinin faydalarından yararlanarak insanların iletişim kurabileceği, ortak çıkarlarını koruyabileceği, coğrafyaların ya da tarih sınırlarının ötesinde olağanüstü bir sosyal alanın inşa edilebileceği Web3'ün yaratıcı ve heyecan verici dünyasını zenginleştirmeyi amaçlarken Web3'ün potansiyelini daha da ileri taşımayı vizyon edinmiştir.

Green Pill, mevcut demokratik toplumların ön göremediği küresel koordinasyon hatalarını çözerken düzgün karar verme mekanizması önerilerinin ön planda olacağı yeni bir altyapıya duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Bu yeni altyapı, yenileyici kripto ekonomi olarak adlandırılan bir düzen ya da sistem ile mümkün olabilir.
 

Kripto Dünyayı Nasıl Yenileyebilir? 

Ucu oldukça açık olan bu sorunun yanıtını düşünmek epey zaman alabilir. Oysa Gitcoin, Super Modular ve Green Pill projelerinin kurucusu Kevin Owocki bu sorunun yanıtı olabilecek nitelikte bir atıfta bulunuyor: “Yeteneklerimizi bir kaldıraç gibi kullanabilmek için koordine olmalı, daha büyük ölçekte ise insanlığın yararı için bu fırsattan yararlanmalıyız” – Kevin Owocki.

Sıklıkla karşımıza ReFi ya da Regenerative Finance (Yenileyici Finans) olarak çıkan bu terim aslında kriptodan önce de kullanılıyordu. Buna ek olarak, kripto ile kendini gerçekleştirmesinin önü fazlasıyla açılmış durumda diyebiliriz.

Yenileyici kripto ekonomi üzerine bir kitap: Green Pill’in felsefesini anlamak için öncelikle yenileyici kripto ekonomiyi hatta bundan önce kripto ekonomiyi iyice anlamak gerekiyor.


Peki nedir bu yenileyici kripto ekonomi?

Kripto ekonomi; ekonomi, oyun teorisi, psikoloji ve bilgisayar bilimleri alanlarını bir araya getirerek, yeni sistem, uygulama ve uygulama türlerinin tasarlanabileceği, blok zincirlerine dayalı teşviklerin ya da ödüllerin kullanıldığı dijital sistemler bütünüdür.

 Örneğin, Bitcoin, bu sistemler bütünü içerisinde yer almaktadır.Kripto ekonomiyi doğru bir şekilde anlayabilir ve uygulayabilirsek,; uygulamalara ve dijital varlıklara sermaye sağlama, tasarlama, geliştirme ve pazarlama, sürdürülebilir içerik üreticisi ekonomisi gibi konularda yeni ve hatta daha güçlü yollar keşfedebiliriz.

Şimdi gelelim asıl konumuza, yenileyici kripto ekonomi nedir?

Denge yaratan ya da bir şekilde dengenin bulunmasını sağlayan, insan ihtiyaçlarını tamamen pozitif bir şekilde tatmin edecek şekilde tasarlanan ekonomi modeli ve ya modelleri şeklinde ifade edebiliriz. Yenileyici kripto ekonomi, kripto ekonomi sisteminin bir alt kümesidir.

Yenileyici kripto ekonomi belirli dönemlerde dirençli veya sürdürülebilir olabilir lakin kaynakların tükenmesi ve sistem zamanla kapasitesini kaybetmesi söz konusu değildir.

Yani sistem pandemi gibi bir şok döneminden sonra bile toparlanabilir durumdadır, bu şok dönemlerine hazırlıklıdır, kaynaklar yenilenebilir ve mevcut kaynaklar tükenmeye karşı dayanıklıdır aynı zamanda sistemin kapasitesi değişmemektedir.

Green Pill oluşumu, kripto ekonomiye ve bu kavramı genel kitleye doğru ve anlaşılır bir şekilde anlatmaya odaklanmaktadır.
 

Yenileyici kripto ekonominin, koordinasyon içinde hareket eden bir grup insan tarafından başlatılan, işleyen ve tutarlı karar mekanizmalarına ihtiyacı bulunmaktadır.

Green Pill oluşumuna göre küresel ölçekte koordinasyon hataları ile karşı karşıyaya olduğumuz gerçeğini unutuyoruz!

Gelin koordinasyonun gerçekten ne olduğunu anlamak için koordinasyon hatalarına ilişkin örneklerden yararlanalım.

Tüketicilerin, fosil yakıtların dünyayı ne kadar derinden etkilediğini unutarak bu yakıtları kullanmaya devam etmesi.

Uyumlu bir şekilde çalışan canlı hücrelerinden birinin bozulması sonucunda kanserojen hale gelmesi ve diğer tüm hücrelere baskın hale gelerek tüm vücudu sarması.

Ekonomik buhran dönemi öncesinde teknolojik şirketlerin krizin yakın olduğuna inanarak toplu işten çıkarmalara başlaması ve küresel ölçekte diğer şirketlerin bunu takip etmesi sonucunda bu eylem diğer tüm şirketlerin genel taleplerini düşürecektir. Genel taleplerin düşmesi ise yine işten çıkarmalara sebebiyet verecektir ve bunun sonucunda ekonomik kaçınılmaz bir krizin başlaması.

Özetle, yenileyici kripto ekonomi gelecekte insan uygarlıkları için önemli kapıları açmamıza olanak sağlayabilir. Özellikle, anlaşılmasından sonra genel akımın kabul edeceği gerçek dünya kullanım alanlarının oluşabilmesi için demokratik toplumların öngöremediği küresel koordinasyon hataları çözülmeli ve düzgün kararların verilebildiği sistem önerilerinin ön planda olacağı yenileyici altyapı sistemleri kurulmalıdır.

 Bununla birlikte denge oluşturan ve insan ihtiyaçlarını tamamen pozitif bir şekilde tatmin edecek şekilde planlanan “Yenileyici Kripto ekonomi” modelleri tasarlanmalı ve sürdürülmelidir. Kolektif bir şekilde hareket ederek ve yeşil haplarımızı alarak (Green Pill felsefesini genel olarak kavramak ve benimsemek), var olan sistemin korunmasına yardım etmek yenileyici ekonominin var olması için hayati bir öneme sahiptir. Yenileyici ekonomi ve yenileyici kripto ekonomi henüz yolun çok başında ve büyümesi için bolca düzgün koordine edilmiş olan kolektif mekanizmaların hayat bulması gerekiyor.


Kordinasyonun gücünü unutmayarak geleceğimizi kolektif bir şekilde yeniden inşa edelim.

 Wagmi! “Başaracağız”
Daha Fazla Oku

    Green PillSürdürülebilirlikYenilenebilir Kripto Ekonomisi

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Aybars Dorman, pazarlama, iş geliştirme ve topluluk yönetimi ile marka büyütme alanlarında kariyerine başlamıştır. Yazılım mühendisliği geçmişi olan Dorman, şirketlere blockchain, web3, iş geliştirme ve büyüme stratejileri ile pazarlama konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. Ayrıca, BAU Blockchain kulübünü kurarak blockchain ve web3 sektörlerine adım atmıştır. BlockchainIST merkezi'nde araştırma asistanı olarak çalışırken Ethereum projesinin Türkiye elçiliği görevini yürütmüştür. Aynı dönemde, Habitat Derneği'nin başlattığı Blockchain eğitim projeleri konusunda öncü olan ilk Blockchain Okulu projesinde öğretim asistanı olarak görev almıştır. Uzmancoin'de araştırmacı-yazar ve içerik üreticisi olarak çalışmıştır. Yine bu dönemde NFT Library adında bir NFT medya topluluğu ve Türkiye'nin ilk NFT podcast programı olan Non-Fungible-Me'i kurma fırsatını elde etmiştir. Kariyeri boyunca 250'den fazla etkinlikte blockchain teknolojileri, kripto, NFT, yenilenebilir kripto ekonomisi ve web3 konularında konuşmacı, mentor ve jüri üyesi olarak yer almıştır. BiLira projesinde pazarlama ve topluluk yöneticisi olarak çalışmış ve Uzmancoin'in "Deşifre.", BiLira'da "BiAnlatsana" ve Layka DAO'da "Crypto Agenda Review" programlarını yürütmüştür. Güncel olarak, kripto dünyasına ilişkin çeşitli hizmetler sunan, varlık ve kripto fon yönetimi hizmetleriyle de ön plana çıkan Metavest projesinde topluluk ve iş geliştirme yöneticisi olarak çalışmaktadır. Ayrıca Metavest tarafından başlatılan "Metainvest" adlı podcast programını yönetmektedir.

Twitter'da Takip Et:

@blockhoood

Aybars Dorman, pazarlama, iş geliştirme ve topluluk yönetimi ile marka büyütme alanlarında kariyerine başlamıştır. Yazılım mühendisliği geçmişi olan Dorman, şirketlere blockchain, web3, iş geliştirme ve büyüme stratejileri ile pazarlama konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. Ayrıca, BAU Blockchain kulübünü kurarak blockchain ve web3 sektörlerine adım atmıştır. BlockchainIST merkezi'nde araştırma asistanı olarak çalışırken Ethereum projesinin Türkiye elçiliği görevini yürütmüştür. Aynı dönemde, Habitat Derneği'nin başlattığı Blockchain eğitim projeleri konusunda öncü olan ilk Blockchain Okulu projesinde öğretim asistanı olarak görev almıştır. Uzmancoin'de araştırmacı-yazar ve içerik üreticisi olarak çalışmıştır. Yine bu dönemde NFT Library adında bir NFT medya topluluğu ve Türkiye'nin ilk NFT podcast programı olan Non-Fungible-Me'i kurma fırsatını elde etmiştir. Kariyeri boyunca 250'den fazla etkinlikte blockchain teknolojileri, kripto, NFT, yenilenebilir kripto ekonomisi ve web3 konularında konuşmacı, mentor ve jüri üyesi olarak yer almıştır. BiLira projesinde pazarlama ve topluluk yöneticisi olarak çalışmış ve Uzmancoin'in "Deşifre.", BiLira'da "BiAnlatsana" ve Layka DAO'da "Crypto Agenda Review" programlarını yürütmüştür. Güncel olarak, kripto dünyasına ilişkin çeşitli hizmetler sunan, varlık ve kripto fon yönetimi hizmetleriyle de ön plana çıkan Metavest projesinde topluluk ve iş geliştirme yöneticisi olarak çalışmaktadır. Ayrıca Metavest tarafından başlatılan "Metainvest" adlı podcast programını yönetmektedir.

Twitter'da Takip Et:

@blockhoood

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Lido, Ethereum için Potansiyel Bir Risk Olabilir mi?

24 Eylül 2023 11:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk