Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

ZKsync'in ZK Airdrop'u 'Önümüzdeki Hafta' Gerçekleşecek

21 milyarlık toplam token arzının yüzde 17,5'i "önümüzdeki haftadan" itibaren kullanıcılara airdrop olarak dağıtılacak.

11 Haziran 2024 10:51

Güncellenme: 11 Haziran 2024 14:58

Layer-2 ağı ZKsync’in arkasındaki ana geliştirme firması olan Matter Labs, uzun zamandır beklenen ZK token airdrop'u için dağıtım kriterlerini resmi olarak açıkladı. Yayımlanan plana göre, ZK'nın 21 milyarlık toplam token arzının yüzde 17,5'i "önümüzdeki haftadan" itibaren kullanıcılara airdrop olarak dağıtılacak.


Diğer layer-2 ağları gibi, ZKsync Era da Ethereum'da işlem göndermenin hızlı ve ucuz bir yolu olarak kendini gösteriyor. Matter Labs'e göre, ZK airdrop'u "büyük L2'ler arasında gerçekleştirilen en büyük token dağıtımı" olacak ve kullanıcılara yaklaşık 3,7 milyar token aktarılacak.


Şu anda ZK'ya 0,66 dolar değer biçen kripto borsası Aevo'nun piyasa öncesi fiyatları, airdrop'un tamamen seyreltilmiş değerini (FDV) 2,5 milyar doların üzerine çıkaracak ve bu da ZKsync Era'nın 815 milyon dolarlık mevcut kilitli toplam değerinin (TVL) neredeyse üç katı.


Dağıtım planına göre, airdrop'un %89'u ZKsync'te işlem yapan ve belirli bir etkinlik eşiğini karşılayan ZKsync kullanıcılarına gidecek. Kalan %11'lik kısım ise zkSync yerel projeleri (%5,8), on-chain topluluklar (%2,8) ve geliştiriciler (%2,4) dahil olmak üzere ekosisteme katkıda bulunanlara verilecek.


Airdrop haberi, Matter Labs'ın "sıfır bilgi" kriptografisinin kısaltması olan "ZK" terimini, ZKsync'in altında yatan temel teknolojiyi ve çok sayıda diğer blok zinciri projesini ticari marka haline getirme kararı nedeniyle diğer layer-2 ağlarından tepki almaya devam etmesiyle geldi. Matter Labs, kripto topluluğundan gelen eleştirilerin ardından ticari marka başvurusunu geri çekti.Şirket, airdrop'ta herhangi bir adresin alabileceği miktarı 100.000 token’la sınırlayacaklarını da belirtti.


Ekip ayrıca Matter Labs çalışanlarının token’ların %16,1'ini, Matter Labs yatırımcılarının ise %17,2'sini alacağını paylaştı. Token’lar bir yıl kilitli kaldıktan sonra üç yıl boyunca kademeli olarak açılacak.Token arzının geri kalanı, dün duyurulan yeni yönetişim planlarının bir parçası olarak ZKsync'in yeni "Token Meclisine" (%29,3) ve çeşitli Ekosistem Girişimlerine (%19,9) gidecek.


Airdrop siyaseti

Airdrop, StarkNet ve EigenLayer gibi daha büyük token tahsisleri almayı bekleyen bazı kullanıcıları kızdıran bir dizi airdrop'u takip ediyor. Geçtiğimiz dönemde ABD ve daha birçok ülkede yaşayan kullanıcılarını airdrop’a dahil etmeyeceğini bildirmesinin ardından büyük bir tepki aldı.


Matter Labs CEO'su Alex Gluchowski, CoinDesk'e verdiği röportajda, “Airdrop'un tasarımını çok düşündük” dedi. “Ne yaparsanız yapın, hayal kırıklığına uğrayanlar her zaman olacak.”


Matter Labs CEO'su, Gluchowski'nin ekibinin dağıtım planını belirlemek için kullandığı öncelikler arasında "bir numara"nın "topluluğa yoğun bir şekilde öncelik vermek" olduğunu söyledi.


Gluchowksi röportajda, "belirli yargı bölgeleri, yaptırım uygulanan rejimler tarafından yasaklandıkları veya ne yazık ki airdrop yapan kripto projeleri için hoş karşılanmadıkları için hariç tutuluyor, bu yüzden uyum sağlamamız ve bu yasalara saygı duymamız gerekiyor" dedi. Hangi ülkelerdeki kullanıcıların token talep edebileceği ise henüz belirtilmedi.


Daha Fazla Oku

    Airdropzksyncstarkneteigenlayerlayer-2

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BTCTurk Hacklendi, Binance Süreç için Destek Veriyor

22 Haziran 2024 19:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk