Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Web3 Oyunlarının “Seviye Atlaması” mı Gerekiyor?

Web3 üzerindeki oyun kültürünün geliştirilmesi daha eğlenceli oyunların yaratılması ve tokenomiks dinamiklerinin anlaşılmasıyla gerçekleşecek.

9 Kasım 2023 12:22

Güncellenme: 9 Kasım 2023 12:25

Gamer'lar için en önemli şeylerden biri oyun deneyimlerinin kalitesidir. Bir oyunun gerçekten kaliteli olabilmesi için pek çok aşamada sık ve hızlı iyileştirmeler gerekebilir. Özellikle gamer dünyası, beklentileri yüksek, deneyimleri güçlü, hayalleri renkli kullanıcılardan oluşur. Geleneksel dünyanın hızlı, etkili ve güçlü oyunlarına alışmış bu kitleyi mutlu edecek oyunlar ortaya konulması için blok zincirinin gelişim hızı yeterli mi yoksa seviye atlanması mı gerekiyor? 


Binance Blockchain Week İstanbul’un “Seviye Atlama: Web3 Evreninde Oyun” panelinde konuşan Animoca Brands Co-Founder & Executive Chairman Yat Siu, GOMBLE Co-Founder & CBO Chris Chang, Xterio COO Jeremy Horn ve CryptoPotato yayın yönetmeni Chief George Georgiev, blok zinciri teknolojisinin oyun sektörüyle kesişimini ve bu kesişimin potansiyelini tartıştı.


Georgiev’in yönelttiği sorularla gelişen bu keyifli sohbetten öne çıkan bazı önemli içgörüler:


Yat Siu - Animoca Brands Co-Founder & Executive Chairman:


 • Blok zincir tarafında oyunlar artık yaygınlaştı. Game-fi endeksleri de buradaki yolu açıyor. Tabi ki buradaki gelişmeler token’lara da bağlı. Sand, Mana gibi token’lar dikkat çekiyor. Başka oyun token’larına da talep büyüyor. İnsanlar çeşitli ekosistemlere yöneliyorlar ve özellikle Asya bu anlamda liderliği sürdürüyor.

 • Oyun geliştiricileri, oyuncu topluluklarından öğrenerek geliştirme yapmalı. Eğer bir oyun beğenilirse bir yandan da topluluğu gelişiyor. Bugün Web3’te çok güçlü, tek bir başarılı oyun gelişse tüm ekonomiyi geliştirebilir. Buradaki geliştiricilerin “sen kazanırsan herkes kazanır” mantığını anlamaları gerekiyor. Oyun varlığının ölçeklenmesi ve diğer ekosistemlere de dokunması lazım.

 • Oyun işi aslında başlı başına bir kültür. Aynı zamanda Web2 ve Web3 oyuncuları da birbirlerinden farklılar. Web3 çok da para kazanmayı düşünmüyor, daha ziyade eğlence için oynuyor. Web2 oyuncularını da arkadaşlarıyla Web3’e çekmenin yolları bulunmalı. Bunu da değer yaratarak yapabiliriz. Nasıl bir ağ yarattığımız önemli.

Jeremy Horn - Xterio COO:


 • Buradaki gelişmelere birkaç yönden bakabiliriz. Kripto segmentinde oyunda çok spekülasyon var. Ne kadar uzun süreli olduğu, ne kadar heyecan kattığına bağlı. Son iki yıldır pek çok kişinin burayı sorguladığını ve “İyi oyunlar nerede?” dediğini duyuyoruz. Aslında şunu düşünmemiz gerekiyor. Web3 için geliştirilen oyunların pek çoğu profesyonel oyun geliştiriciler tarafından yapılmadı ama niş oyunlar ortaya çıktı. Bu yönüyle, örneğin Big Time çok eğlenceli.

 • Token lansmanlarıyla daha çok oyunun girdiğini görüyoruz, bu da bende heyecan yaratıyor. Yine de şunu unutmamak lazım: Tokenomiks yeni bir bilim. Bunun dinamiklerini öğrenmeye devam ediyoruz.

 • Bunların yaşam ömrünü anlamak için neredeyse on yıl gerekti. Ancak görünen o ki Big Time modeli iyi oturdu. Bundan sonra kurun nasıl gelişeceğine, token’ların nasıl entegre olacağına bakılması gerekiyor.  

Chris Chang - GOMBLE Co-Founder & CBO:


 • Blok zincirde oyun gelişecek ama şu an ödül sistemi çok da yeterli değil. Pazara belli ödül inisiyatiflerinin katılması ve böylece talebin gelişmesi gerekir. Web3 dünyasını yaratmak bir ülke kurmak gibi. Para kuru başlı başına bir sorun.

 • Kullanıcılar tarafından bakıldığında iyi bir içerik alacaksanız değerli olmalı. Bu noktada nasıl bir tüketim kültürü oluşturacağımızı düşünmeliyiz. Buradaki içeriği sürekli geliştirmeliyiz ki insanlara çekici gelsin. Kullanıcıların da önerileri işe yarayacak.

 • Oyunun değerini nasıl belirleyeceğiz? İyi oyun geliştiren pek çok kişi tokenomiksten anlamıyor. Bu da gerçekten karmaşık bir durum yaratıyor. Oyunların belli kuralları olmalı ve oyun temelde gerçekten eğlenceli olmalı. Kullanıcılar keyif almalılar. Esprili özellikler düşünmeliyiz ki kullanıcıları çekelim. Sonra kitlesel olarak oyuncular gelir. Uzun vadeli düşünmeliyiz.

Daha Fazla Oku

  BBWİstanbul

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk