Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Web3 Konusunda Öğrenme Süreçleri Nasıl Olmalı?

Teknoloji hızlı ilerliyor. Buna nasıl ayak uydurabiliriz?

23 Ekim 2022 20:36

Güncellenme: 27 Ekim 2022 13:54

Lisedeyken sınıfta konuşma konusunda sorun yaşıyordum. İngilizce öğretmenim de sürekli bana takılırdı. Aslında başarılı bir öğrenciydim ama sınıf öğrenimi pek bana göre değildi. Birileri bir şeyler anlatırken durup dinlemek çok can sıkıcıydı. O kadar ki ailem beni okuldan almayı bile düşündü.


Bu yazı CoinDesk Türkiye’nin ‘Eğitim Haftası’ içeriği kapsamında yayınlanmıştır.


Dartmouth’da son yılıma geldiğimde artık canıma tak etti. Dekana gidip okulu bırakmak istediğimi söyledim. Dekan da beni okul psikoloğuna gönderdi çünkü okulu beğenmediğimi düşündü. Sonunda el sıkıştık, bir dönem erken bitirdim ve diplomamı aldım.


Neyse ki bir daha bir sınıfa adım atmaya gerek kalmadan hayat boyu öğrenci olmanın yolunu buldum: Gazetecilik yapmak… İşim, neredeyse bir okul kadar öğretici.


Blok zinciri ve özellikle de bu teknolojinin para olarak uygulanması bana çok yakın gelen bir örnek. Sanki sıradan insanların kendi kendilerini eğittikleri bir dünya burası. Madencilik yapan, alım-satımla uğraşan kişilerin büyük çoğunluğu bunları kendi kendilerine öğrendiler. Bir White Paper’da yazan teoriyi test etmek için pizza siparişi vermek durumunda kaldılar.


Blok zinciri ve kripto on yılı aşkın bir süredir gelişimini sürdürürken ekosistem de git gide karmaşıklaştı. Hukuki olarak dikkate alınması gereken politikaları düşünün. Buna çevresel konuları, yaratıcılık uygulamaları ya da tüm toplumu yeniden tasarlamak gibi konuları da ekleyin.


Kripto alanını öğrenmek isteyenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Bankrate.com’a göre ABD’de 60 milyon kişinin kripto varlığı bulunuyor.


Tüm bu kişiler ve bunların arasına eklenecekler kendi kendilerini eğitebilecek durumda olmayabilirler. Gençler okullara girdikçe yeni kripto kulüpleri kuruluyor ve blok zinciri eğitimine ilgi artıyor. Ancak üniversitelerdeki müfredatı değiştirmek yavaş ve zorlu. Buna karşın blok zinciri her geçen gün daha da değişiyor. Bu nedenle blok zincir araştırma merkezleri ile üniversitelerin iş birlikleri daha da artıyor. Üniversiteler bu hıza ayak uydurmak için ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar.


Bazı eleştirel görüş sahiplerine göre üniversiteler blok zinciri eğitimi için doğru kurumlar değil. Zira sektör müesses nizam karşıtı bir felsefeyle hareket ediyor. Ancak diğerlerine göre üniversiteler bu konuda anlamlı birer merkez olabilir.


Kripto benim gibi okulun formalitelerinden sıkıntı duyanlar için olduğu kadar okulda başarılı olanlar için de önemli bir alan. Açık yaklaşım herkesi kucaklamalı.


Bu yazı dizisi blok zincirinin nasıl öğretildiğine ve öğrenildiğine ışık tutmayı amaçlıyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jeanhee Kim

Jeanhee Kim; kıdemli listeler, sıralamalar ve özel projeler editörüdür. Forkast.News'in Blockchain in Asia serisini başlatan ve Crain'in New York Business 40 Under 40, Fast 50 ve Most Powerful Women'ın editörlüğünü yapan deneyimli gazeteci ve özel projeler editörüdür. Daha önce Forbes Asia, Forkast.News, Crain's New York Business, FamilyMoney.com, Oxygen Media's ka-Ching.com ve Money dergisinde editör, yapımcı veya muhabir olarak çalıştı. Ailesi, 1.000 $ eşiğinin üzerinde BTC, ETH, SOL ve CARD'a sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk