Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Web3 Dünyasında Web2'yi Deneyimlemek

Web3 ve Web2 dünyalarının kesişimi, potansiyel ve fırsatlar…

9 Kasım 2023 16:00

Güncellenme: 9 Kasım 2023 16:02

Web3 dünyası, geleneksel web2 deneyiminin ötesine geçerek kullanıcılara birçok yeni fırsat ve potansiyel sunuyor. Web2, merkezi yapılar üzerine kurulu bir internet deneyimini temsil ederken, web3 merkezi olmayan ve dağıtık bir yapıya dayanıyor. Bu iki ayrı dünyanın birlikteliği, internet deneyimini daha katmanlı bir hale getiriyor. Web2 kullanıcılar için geniş bir içerik yelpazesi sunarken, Web3 kullanıcılara bu içeriklerle etkileşimde bulunabilme ve daha fazla kontrol sahibi olma fırsatı tanıyor.


Binance Blockchain Week İstanbul’un “Web3 Dünyasında Web2'yi Deneyimlemek” panelinde konuşan Marlin Researcher Roshan, AWS Senior Manager of Solutions Architecture Sijie Han, Ambire Head of Marketing Ivan Manchev ve Binance Global Creative Vernon, bambaşka fırsatlar sunan bu iki ayrı dünyanın nasıl bir araya gelebileceğini tartıştı.


İşte bu keyifli sohbetten öne çıkan bazı önemli içgörüler:


 Sijie Han - AWS Senior Manager of Solutions Architecture:


  • “Web3 güvenliği, modern dijital ekosistemlerin karmaşıklığı ve çeşitliliği göz önüne alındığında oldukça önemli ancak çok katmanlı bir yaklaşım gerektiriyor. İlk katman, kriptografik güvenliği içeriyor çünkü Web3'ün temelini oluşturan blok zinciri teknolojisi hepimizin de bildiği gibi kriptografiye dayalı ve bu, verilerin gizliliğini ve bütünlüğünü sağlıyor. İkinci katman, akıllı kontratlar ve dApp’ler (merkezi olmayan uygulamalar) gibi yazılım bileşenlerini içeriyor ve bu bileşenlerin yazılım güvenliği önemli. Üçüncü katman, ağ güvenliğiyle ilgili: Web3 ekosistemini oluşturan düğümler (node’lar) ve sunucuların güvenliği sağlanmalı. Son ama en önemlisi ise kullanıcı güvenliği. Bu, sağlayıcıların güvenli bir ortam oluşturmasının yanı sıra bireylerin dikkat etmeleri gereken önlemleri de içeriyor çünkü kişisel anahtarların kaybı, kötü amaçlı yazılım saldırıları gibi riskler de mevcut. Durum böyle olunca, önümüzde kat etmemiz gereken uzun bir yol bulunuyor.”

Ivan Manchev - Ambire Head of Marketing:


  • Ambire’ı ilk kurmaya başladıklarında Web2 şirketleriyle sponsorluk yürütmeye çalıştıklarını ve Web3 ekosistemine hakim olmayan insanlarla iş birliği yapmaya çalışmanın çok zor olduğunu belirten Ivan, "Web2'den Web3'e geçiş, temel altyapıyı daha açık, dağıtılmış ve güvenli hale getirme amacı taşırken, bu geçiş sırasında mevcut kaynakları daha verimli bir şekilde kullanma ve geliştirme fırsatı sunuyor. Unutmamalıyız ki bu geçiş her şeyi sıfırdan inşa etmemiz gerektiği anlamına gelmiyor."

Roshan - Marlin Researcher:


  • “İnsanların kriptoya bakış açısı insanların yaşadıkları ortamdan da çok etkileniyor. Örneğin ülkenin para birimi enflasyondan çok etkileniyorsa ve gelecek öngörülemiyorsa, insanlar kriptoyu güvenli bir liman olarak görüyor ancak böyle bir sorun yaşanmıyorsa ihtiyacın olmadığı yerde talep de olmuyor. Her iki ortamda da insanlara eğitim olmadan bir şeylere girişmemeleri gerektiğini aşılamalıyız.”

Daha Fazla Oku

    web3Web2teknoloji

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 16:33

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk