Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Web2, Web2.5, Web3, Web5… Bu Kez Doğru Yapabilir Miyiz?

Consensus 2023 panelinde Informal Systems CEO’su ve Google’ın Web3 Strateji Başkanı, Web2'nin rolü, Web3’ün neleri değiştirdiği ve interneti büyük teknoloji firmalarının egemenliğinden çıkarıp çıkaramayacağı üzerine tartıştı.

27 Nisan 2023 21:52

Güncellenme: 27 Nisan 2023 22:18

Web3, interneti büyük teknoloji firmalarının hegemonyasından çıkarmanın sözünü veriyor, ancak bunu yaparken yardıma ihtiyacı olabilir. Consensus 2023’ün CoinDesk’ten Ben Schiller’ın moderatörlüğündeki “Web2, Web2.5, Web3, Web5… Bu Kez Doğru Yapabilir Miyiz?” paneline Informal Systems CEO’su Ethan Buchman ve Google’ın Web3 Strateji Başkanı Richard Widmann konuk oldu. İkili, Web2'nin rolü, Web3’ün artıları, mevcut yapıya olan etkisi ve kendi bakış açıları hakkında konuştu. 


Web3’ün Web2’ye ihtiyaç duyup duymadığı sorusuna evet yanıtını veren ikili, verilen sözleri gerçekleştirmek, ürünlerin ve servislerin global olarak dağıtım yapılması ve ölçeklendirilmesi için Web2’nin özellikle başlangıç için elzem olduğunu ifade ettiler.


Richard Widmann her şeyin Web3 ve çevresindeki topluluk için bir consensus (fikir birliği) oluşturmak, Ethan Buchman da herkesin söz ve katılım hakkının olduğu bir yönetim sistemi inşa etmek üzerine olduğunu söyledi.


Buchman’ın Google altyapısında node’lar çalıştırmanın gelecek olmadığını savunması üzerine Widmann kimin bu işi doğru yaptığını sordu. Buchman ise Bitcoin ve Ethereum’un bu işi doğru yaptıkları ve temeldeki çekirdek değerleri korudukları yanıtını verdi. Aynı zamanda Cosmos’un kurucu ortağı olan Buchman bunlara Cosmos’un da dahil edilebileceğini söyledi. Cosmos’da, herkese istedikleri özgürlük ve sorumluluklar için ortam sağlandığını ve herkesin kendi on-chain aktivitelerini yürütebildiğini dile getirdi. 


Ancak Google gibi büyük teknolojilerin yarardan çok zararının olduğunu da sözlerine ekleyen Buchman şunları söyledi: “İnsanların Google Cloud’u kolay olduğu için kullanmak istediklerini anlarım ancak bu, Büyük İskender’in çıkıp insanlara benim altyapımı kullanabilirsiniz ama vergi verip benim için savaşmak zorundasınız, böyle yaptığınız takdirde sizi korurum ve sizinle ilgilenirim demesi gibi bir şey.” Kimileri bunun iyi bir anlaşma olduğunu düşünebilir; kimileri de daha fazla özgürlük ve sorumluluk ister.Ayrıca, panel sırasında seyircilerden Consensus 2023 uygulaması üzerinden yapılan “Web3 sizin için nedir?” anketine katılmaları istendi. Ankette 3 şık bulunuyordu şıklar ve aldıkları oranlar şu şekildeydi:


  • Kullanıcıların sahip olduğu, internetimizin geleceği (%57,4)

  • Dev şirketler tarafından kontrol edilen yeni yapı (%10,6)

  • Moda bir kelimeden fazlası değil (%31,9)Daha Fazla Oku

    web3googleCosmos

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Eski Binance CEO'su CZ'nin Sonraki Adımları: Pasif Yatırımlar ve DeFi

22 Kasım 2023 00:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk