Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Veriye Gerçek Anlamda Sahip Olabilmek

Kriptonun ana vaatlerinden biri olan veri sahipliğinde geldiğimiz nokta….

8 Kasım 2023 12:40

Güncellenme: 8 Kasım 2023 12:43

Kripto dünyasının en temel değer önermelerinin başında verinin sahipliğinin demokratikleştirilmesi gelir. Zira kriptonun çıkış amaçlarından biri de günümüz dünyasında verileri elinde bulunduran merkezi yapıların yönlendirme gücü ve etkinliğinin ortadan kaldırılması, herkesin kendi verisinin sahipliği, kullanımı ve değerlendirilmesinde söz hakkı elde etmesidir. 


Binance BlockchainWeek İstanbul İnovasyon Sahnesi’nde “True Data Sovereignty - What Do I Really Own?” başlıklı panelde NYM Technologies SA COO Alexis Roussel, Match Chain CMO Anastasia Drievskaya, DOP & Tomi’den DAO Uzmanı Grace Rachmany ve CoinMarketCap Research Lead Alice L veri sahipliliğinde geldiğimiz noktayı, gerçek anlamda hangi verilere sahip olabildiğimizi ve geleceği konuştular. 


İşte bu keyifli sohbetten öne çıkan bazı önemli içgörüler:


Alexis Roussel - NYM Technologies SA COO:
 

 • Şu anda iki farklı kimlikten bahsetmenin mümkün olduğunu savunan Roussel, bunlardan birinin Hükûmetler tarafından belirlenen kimlik olduğunu belirtirken diğerinin ise repütasyona dayanan, kişinin kendi tarafından kontrol edilen ve bir anlamda “ütopik” bir kimlik olduğunu söylüyor.

 • Veriye dair bakış açısının bölgelere göre değiştiğini vurgulayan Roussel, Amerika’yı veriyi bir obje olarak gören bölgelere örnek olarak verirken Avrupa’da ise durumun değişmeye başladığından bahsediyor. Avrupa’daki bu yeni yaklaşıma göre veri, tıpkı vücut gibi kişinin bir parçası olarak kabul ediliyor.Uygulamaların da bu yaklaşıma göre kurgulanması gerekiyor.

 • NYM Technologies olarak gizliliğin tanımını tam olarak yansıtmayı hedeflediklerini belirten Roussel, kullanıcıların diğer kullanıcılar ve ağlar ile neyi playlaşacaklarını kendilerinin belirledikleri bir deneyim sunduklarını söylüyor. 

Petrix  Barbaso - Match Labs CEO:


 • Web2’nin veri analitiği, kullanıcı trafiği ve kullanıcı kazanımı üzerine kurulduğunu anlatan Barbaso, bu sistemin beraberinde getirdiği sorunları Web3’e taşımamamız gerektiğini belirtiyor.
   
 • Kullanıcıların neyin gizli neyin erişilebilir olacağına kendilerinin karar vermesi gerektiğini savunurken bu durumun önemli bir soru yarattığını da ekliyor. Böyle bir tabloda verinin değerinin nasıl belirleneceğinin sorgulanacağını kabul eden Barbaso, çok hassas bir dengeye gerek duyulduğunun  altını çiziyor.
   
 • Match Labs olarak “basitliğe” odaklandıklarını belirten Barbaso, veri ve gizliliğin gücünden tam anlamıyla yararlanabilmek için intergrasyon ve interoperability temelli çalıştıklarını söylüyor.

Grace Rachmany - DOP & Tomi DAO Uzmanı:
 

 • Web3 ile birlikte insanların bir anlamda hayatlarının kontrolünü geri almaya çalıştıklarını söyleyen Rachmany, artık insanların neyi ne kadar karar vereceğine biz karar vermeliyiz diyor.
   
 • Konvansiyonel teknolojilerin yukarıdan aşağı bir yaklaşımla opere ettiklerini belirten Rachmany, altyapıların değişerek dağıtılmış teknolojilerden yararlanmamız ve gücü kullanıcılara geri vermemiz gerektiğini savunuyor. Özgürlük bedelsiz gelmiyor diye ekliyor.
   
 • DOP’un bu kapsamda yaklaşımının çok açık olduğunu belirtirken kullanıcıların istedikleri kadar blokzincir kullanabileceklerini ama tek bir hesap üzerinden kontrolü sağlayabileceklerinin de altını çiziyor.

Daha Fazla Oku

  BBW İstanbul

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk