Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

VC’ler FTX’ten Sonra Neyi Finanse Ediyor?

Altyapı projeleri ve mevzuata dayanıklı protokoller, piyasadaki temkinli yatırımcıları cezbediyor.

21 Mart 2023 18:53

Güncellenme: 22 Mart 2023 10:17

Risk sermayesi ve kripto şirketlerine yapılan diğer yatırımlar Ocak ayı verilerine göre geçen yıldan bu yana yüzde 91 düştü. Aslında bu hiç de adil olmayan bir karşılaştırma. Çünkü piyasa bu yıl şimdiye kadar yaşadıkları arasında rekor kırabilecek bir boğa yaşıyor.


FTX’in çöküşünden sonraki yatırımlar göz önüne alındığında anlaşmaların hız kaybettiğini ve start-up’ların teker teker döküldüklerini söylemek mümkün. Ancak, CoinDesk’in görüştüğü VC’ler, yatırım söz konusu olduğunda merkezi finansla ilgilenmedikleri konusunda hemfikirler.


Altyapı birçok şeyi temsil edebilir

Kripto dünyasında en çok kullanılan terimlerden biri haline gelen altyapı, blok zincirleri arası portallardan zincir üstü (on-chain) cüzdanlara kadar birçok alanda kullanılabilir. Altyapı, NFT’leri ve merkeziyetsiz otonom organizasyonları (DAO) kapsayan herhangi bir yazılım yeniliği anlamına da gelebilir.


Kripto yatırım firması Multicoin Capital, FTX para çekme işlemlerini askıya aldığında mağdur olan şirketler arasındaydı. Ancak FTX’in bu çöküşü, Multicoin Capital’ın yatırım kararlarını güçlendirdi. Şirketin kurucu ortağı ve yöneticisi Kyle Samani, CoinDesk’e yolladığı e-postada merkeziyetsiz finansın (DeFi) “volatilite sürecinde iyi bir performans gösterdiğini” belirtti.


Özellikle proof-of-physical-work ağlarıyla ilgilendiklerini söyleyen Samani, insanları fiziksel telekomünikasyon şebekeleri kurmaya teşvik eden Helium gibi projelere değindi.


Risk sermayesi milyarderi Bill Ackman’ın desteklediği Shima Capital ise özellikle tüketici ve altyapı projeleriyle ilgilendiklerini açıkladı.


Şirketin ortağı Yida Gao, CoinDesk’le görüşmesi sırasında şunları söyledi: “Oyun piyasasının bir sonraki kripto dalgasını nasıl etkileyeceği konusunda güçlü bir tezimiz var. İddiamız, veri ağırlıklı bilgisayar oyunlarını zincire yerleştirebilecek ve oyun içi varlıkları ekonomiye teşvik edebilecek endüstriye özgü zincirleri de kapsıyor. Web3 dünyasında hem tüketici hem de altyapı seviyelerinde umut verici fırsatlar var.”


Düzenlemelere dayanıklı yatırımlar

FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried’ın ve diğer yöneticilerin aldıkları kötü kararlar, ABD’deki kripto düzenlemelerinin daha katı olmaları yönündeki istekleri artırdı. Örneğin, geçtiğimiz ay aktif bir yatırımcı olan Tribe Capital, merkeziyetsiz ve sansüre dayanıklı protokollere odaklanacağını açıkladı.


Tribe Capital’ın yönetici ortağı Boris Revsin, “Geçerliliği olsun ya da olmasın, hükümet düzenlemeleri bir sansür biçimidir. İmkanlar dahilinde global olan protokoller ise daha güçlü bir zemine ve plana sahiptirler çünkü düzenleyiciler tarafından yaratılan belirsizlikten zarar görmemişlerdir” ifadelerini kullandı.


Tüketiciye yönelik uygulamaları, altyapıları ya da yasal kodlarıyla, ne olursa olsun 2023 için geliştirme yılı denilebilir.


Daha Fazla Oku

    Risk sermayesiFTXBUIDL

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Brandy Betz

Brandy, CoinDesk için kripto ile ilgili risk sermayesi anlaşmalarını yazıyor. Daha önce Seeking Alpha'da Teknoloji Haberleri Editörü olarak görev yaptı ve The Motley Fool için sağlık hizmetleri hisselerini yazıyordu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk