Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

Ukrayna Savaş Koşullarında Gelecek Projeler İçin Çalışıyor

Ukrayna hükümetinin kriptoyu kullanarak kaynak yaratma stratejisi, teknoloji açısından önemli bir vaka çalışması olduğunu ortaya koydu.

13 Ekim 2022 14:24

Güncellenme: 25 Ekim 2022 16:55

CoinDesk Türkiye’nin düzenlediği Yeni Paradigma etkinliğindeki konuşmacılardan Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov, kriptonun savaş sırasında Ukrayna’nın karşı karşıya kaldığı ekonomik zorluklarla mücadelelerinde nasıl yardımcı olduğunu anlattı.  • Global ekonomik sistem zorlu durumlar yaşamaya devam edecek çünkü değerin adil bir şekilde dağıtılması gerçek bir sorun ve yıllar önce bitcoin fikrinin ortaya çıkış nedenlerinden birisi de bu. Kripto gelecek dönemlerde de global ekonomik sisteme oldukça alternatif sağlayacak.

  • Kripto para birimleri sadece küresel olarak benimsendikten sonra fark yaratacak fakat o zamana kadar itibari para birimlerinin yaygın olarak kullanılacak ve bir değer aracı olmaya devam edecek. Yani ileriki dönemlerde de kripto para birimleri ve itibari para bir arada olacak. Bu süreç içerisinde dikkat edilmesi gereken nokta ise insanların bu dönüşümü yakından takip edebilmesi için teknolojik cihazlara erişimi olmalı.

  • Ukrayna hükümetinin kaynak yaratma stratejisi kapsamında teknoloji açısından önemli bir vaka çalışması olduğunu ortaya koydu. Ukrayna Merkez Bankası döviz ticaretini büyük ölçüde askıya aldı ve para biriminde hızlı bir devalüasyon yaşandı. Savaşın ilk iki-üç haftasında dijital para transferleri ve banka havaleleri yavaşlatıldı ve geleneksel yöntemlerle gelen bağışlarda büyük sorunlar yaşandı. Bu zorlu dönemde savaşla ilgili durumu dikkate alındığında kripto oldukça hızlı ve maliyet açısından oldukça uygun bir araç oldu. Bir ila üç gün süren SWIFT işlemleri göz önüne alındığında kripto işlemleri en fazla 15 dakikada gerçekleşiyor. 

  • Başta ABD'nin 12 milyar dolarlık yardımı olmak üzere birçok ülke tarafından Ukrayna’yı desteklemek için milyarlarca dolar taahhüt edildi. Kripto bu noktada ülkeyi destekleyen bir finansal köprü görevini gördü.  

  • Ukrayna blokzincir topluluğu Rusya’nın Ukrayna’yı askeri işgali ile ilgili meta NFT müzesi oluşturdu. NFT müzesinin misyonu gerçek gelişmeleri kaydetmek dijital topluluk arasında ve gerçek bilgileri yaymaktı. NFT müzesi ile Ukrayna’yı desteklemek için bir fon toplandı (307 ether). 

  • Ukrayna’nın Holy War adlı NFT projesi ile 40 bin doların üzerinde bağış toplandı. Projenin amacı ise 500’den fazla Ukraynalı sanatçının işbirliğiyle oluşturulan NFT koleksiyonunu satarak savaştan zarar gören halk için 4 milyon dolar toplamak.

  • "Aid for Ukraine" olarak adlandırılan fonda 60 milyon dolardan fazla para toplandı. 

  • Toplanan kripto bağışları toplamda 200 milyon dolar civarında.

  • Kripto tabanlı ekonominin Ukrayna'nın yanı sıra her yerde her ülkede ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve istihdamı artırmak için muazzam bir potansiyeli bulunuyor. Ekonomiyi yeniden oluşturmak için önemli bir etken. Parlamento sanal varlıklara ilişkin temel yasayı kabul etti. Mart ayında yani savaşın ikinci ayı başında Zelenskyy yasayı onayladı. Bankalar kısmen kripto hesapları açtı ve borsaların ülkede faaliyet göstermesine izin verildi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Elif Gökçe Yetişkol

Daha önce Harvard Business Review Türkiye'de teknoloji, fintech, finansal yönetim gibi konularda haberler yapan Elif Gökçe Yetişkol lisans eğitimini hem İstanbul Bilgi Üniversitesi hem de London School of Economics'te tamamlamıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget koruma fonu 410 Milyon dolar oldu

6 Aralık 2023 17:08

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk